Raport: Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce sięgają 5 mld zł

11.09.2012 14:01
Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce mogą sięgać nawet 5 mld zł. Co sezon tracimy z powodu grypy minimum 600 mln zł - wynika z raportu Ernst&Young przedstawionego podczas debaty "Flu Forum", która odbyła się w Warszawie.
Przed kilkoma dniami ta sama firma opublikowała ekspertyzę, z której wynikało, że pośrednie koszty grypy w naszym kraju przekraczają 600 mln zł rocznie. Wyliczono, że 286 mln zł wynika z absencji chorobowej pracowników, z czego 2/3 powoduje sama grypa, a 1/3 jej powikłania. Około 145 mln rocznie to koszty związane z opieką nad chorymi osobami, głównie dziećmi. Śmierć lub długotrwała nieobecność w pracy na skutek powikłań grypy powoduje straty sięgające 187 mln zł.

- Są to minimalne koszty, jakie wywołuje zwykła grypa sezonowa. W rzeczywistości są one znacznie większe - powiedział Łukasz Zalicki, ekspert Ernst&Young. Znacznie poważniejsze straty powoduje duża epidemia grypy, która statystycznie zdarza się w Polsce raz na pięć lat. Każda z nich powoduje średnio ponad 5 mld zł kosztów pośrednich. W przeliczeniu na 5 lat przeciętny roczny koszt takiej grypy wynosi zatem 1,5 mld zł - wynika z ekspertyzy.

Według Zalickiego, grypa powoduje głównie koszty bezpośrednie, które stanowią 82-90 proc. wszystkich ponoszonych wydatków. Związane są one przede wszystkim z absencją chorobową i stratami, jakie ponoszą wtedy firmy. Największa jest ona podczas dużej epidemii, stąd tak duże jej koszty. Wyliczenia te przedstawiono podczas debaty, by pokazać, jak ważne są szczepienia przeciwko grypie, które w Polsce od wielu lat wykorzystywane są w niewielkim stopniu. W 2011 r. zaszczepiło się jedynie 4,5 proc. Polaków, najmniej w całej Unii Europejskiej.

Jest coraz gorzej

Pod tym względem jest coraz gorzej. Od 2006 r. zamiast rosnąć spada w naszym kraju liczba szczepiących się osób. Wskazuje na to liczba sprzedawanych co roku dawek szczepionek. O ile w 2005 r. kupionych zostało prawie 4 mln dawek, to w 2008 r. sprzedano ich jedynie około 2,2 mln, a w 2011 r. - zaledwie 1,7 mln. - Niechęć Polaków do szczepień przeciwko grypie wynika z tego, że niewiele o nich wiemy i lekceważymy zagrożenie grypą - powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Grypy. Jesteśmy przekonani, że takie zakażenie nam nie grozi, bo jesteśmy zdrowi i odporni na infekcję, co jest nieprawdą. Każdy może zachorować, nawet osoba dobrze się odżywiająca i wysportowana.

- W naszej firmie zmarł młody mężczyzna, który nie chorował i uprawiał sporty. Powodem zgonu było zapalenie mięśnia sercowego, które było powikłaniem pogrypowym. Nie zaszczepił się przeciwko grypie, a gdy zachorował, nie leczył się, bo sądził, że sam zwalczy zakażenie - powiedział Zalicki.

Faktycznych zachorowań było znacznie więcej

W USA w czasie sezonu grypowego 2000/2001 na każde 100 dzieci 28 chorowało na grypę. Opuściły one średnio 68 dni nauki w szkole, a rodzice musieli wziąć 20 dni zwolnienia z pracy na opiekę nad nimi. Oprócz tego na jedną dorosłą osobę przypadało jeszcze 20 dni zwolnienia lekarskiego z powodu zachorowania na grypę wśród dorosłych członków rodziny. W Polsce w ostatnich dwóch sezonach 2010/11 oraz 2011/12 na grypę za każdym razem zachorowało ponad 1 mln osób. Są to jedynie przypadki zarejestrowane. Podejrzewa się, że faktycznych zachorowań było znacznie więcej.

W ostatnich dwóch latach znacznie zwiększyła się również liczba zgonów z powodu grypy. W sezonie 2010/11 zmarło 177 osób, a na przełomie 2011 i 2012 r. - 187 osób. W tym przypadku również podejrzewa się, że faktyczna liczba zgonów była większa. Ze statystyk wynika, że śmiertelność z powodu grypy wynosi od 0,5 do 1 promila. Oznacza to, że w ostatnich dwóch lat prawdopodobnie zmarło na grypę od 500 do 1000 osób w każdym sezonie grypowym. Ta różnica wynika z tego, że jako przyczynę zgonów podaje się często jednostki chorobowe, które stanowią już powikłania pogrypowe - podkreślono podczas debaty.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, szczepienia przeciwko grypie co roku zapobiegają 3 mln zgonów na świecie i ratują 750 tys. dzieci przed niepełnosprawnością.

Zobacz także
Komentarze (133)
Raport: Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce sięgają 5 mld zł
Zaloguj się
 • muciasgracias

  Oceniono 66 razy 64

  A jakie są koszty roczne związane z:

  (1) łapówkarstwem polityków
  (2) paleniem i piciem
  (3) alergiami, ściśle powiązanymi ze szczepieniami
  (4) uleganiem naciskom grup interesów

  Nie dajcie się zwariować. Firmy farmaceutyczne rozpoczęły właśnie sezon straszenia potencjalnych klientów indywidualnych i nagabywania pracodawców na finansowanie szczepień z pobudek finansowych.

 • the_qwert

  Oceniono 71 razy 61

  Widać, że dawanie w łapę WHO już nie wystarcza do napędzania szczepionkowego biznesu.

 • marac

  Oceniono 65 razy 57

  A gdzie dopisek "artykuł sponsorowany"?

 • tsuranni

  Oceniono 59 razy 55

  pierdu, pierdu, pierdu, pierduuuu... nie strasz bo się zesrasz!
  Mam ponad 30 lat i w calym zyciu może ze dwa razy zachorowałem na prawdziwą grypę. Cala reszta to przeziębienia, co najwyżej grypopodobne.
  Cala ta debata i artykuł opłacone przez firmy farmaceutyczne. NIE Z NAMI TE NUMERY, BRUNER! Figa!

 • muciasgracias

  Oceniono 60 razy 54

  Niechęć Polaków do szczepień wynika ze zdrowego rozsądku.

 • lexisnexis

  Oceniono 52 razy 48

  A badanie kto sfinansował? Pewnie jakiś koncern farmaceutyczny!!
  A może zrobić badanie na temat powikłań po szczepionkach, powikłań po zażywaniu leków?!

 • didja

  Oceniono 41 razy 39

  Oho! Za kilka tygodni dowiemy się o obowiązkowym szczepieniu na grypę (ustawa wszak już przygotowała grunt). Jak zobaczymy, czyjej produkcji szczepionkami mamy się zaszczepić, będzie wiadomo, kto lobbował (a może też - kto płacił za ten artykuł?).

 • belferbiolog

  Oceniono 38 razy 38

  I dalej znajdują się niedouczeni frajerzy po sławetnej aferze ze świńską grypą stworzonej przez firmy farmaceutyczne i skorumpowanych lobbystów, którzy wierzą w szczepionkę przeciw grypie? Wirus grypy tak szybko mutuje, że nie ma mowy o wyprodukowaniu szczepionki, która będzie właściwą przeciw obecnemu - po miesiącach mutacji - wirusowi! Już nie wspomnę o innych powikłaniach po jej przyjęciu. Nota bene to skandal, że do dzisiaj nie ukarano sprawców tego grubego przekrętu, choć tyle o tym mówiono!

 • pawel2571

  Oceniono 32 razy 32

  oj szykuje się ofensywa producentów szczepionek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje