Rocznica 11 września. Kameralniej niż w latach ubiegłych

W nocy w miejscu zawalonych wież WTC złożono hołd ofiarom zamachu

W nocy w miejscu zawalonych wież WTC złożono hołd ofiarom zamachu (Fot. GARY HERSHORN REUTERS)

Amerykanie obniżyli w tym roku rangę ceremonii związanych z rocznicą zamachów na Światowe Centrum Handlu z 11 września 2001 roku. Dzisiejsze uroczystości będą znacznie bardziej kameralne niż w latach ubiegłych.
W ubiegłym roku na obchodach rocznicy ataków z 11 września w Nowym Jorku pojawili się prezydent Barack Obama i były prezydent George Bush. Obecni byli także lokalni politycy i kongresmani.

Dziś na uroczystościach w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center, będą głównie członkowie rodzin ofiar zamachów. To oni odczytają nazwiska 2983 osób - czyli zarówno ofiar zamachów z 11 września 2001 roku, jak i zamachu bombowego z roku 1993. Na uroczystościach nie będzie polityków. Prezydent Barack Obama odda hołd ofiarom ataków minutą ciszy o godzinie 8.46, czyli o godzinie, o której pierwszy samolot uderzył w World Trade Center. Później uda się do Pentagonu na tradycyjną ceremonię upamiętniającą atak na Waszyngton.

W amerykańskich mediach jest w tym roku dużo mniej informacji na temat rocznicy. Prasa, radio i telewizja więcej miejsca poświęcają kampanii wyborczej i innym aktualnym wydarzeniom niż tragedii z 2001 roku.

Problem z muzeum

11. rocznica zamachu na Światowe Centrum Handlu jest dla nowojorczyków czasem refleksji i rozczarowań. Najwięcej kontrowersji budzi opóźniająca się budowa muzeum pamięci w strefie zero. Muzeum miało być otwarte w tym roku, w 11. rocznicę tragedii. Niestety, nie dojdzie do tego ani w tym, ani w przyszłym roku. Gubernatorzy ze stanów Nowy Jork i New Jersey oraz nowojorski burmistrz Mike Bloomberg nie mogą dojść do porozumienia, która z agencji rządowych powinna pokryć koszty dokończenia budowy muzeum i jego utrzymania.

Przeciągający się konflikt pomiędzy politykami to policzek dla rodzin, które straciły najbliższych, i dla całej Ameryki - komentują nowojorskie media. Koszt budowy muzeum ma wynieść ponad miliard dolarów.

11 lat temu...

11 września 2001 roku grupa 19 terrorystów porwała 4 amerykańskie samoloty pasażerskie. Dwa z nich skierowała na górujące nad Manhattanem wieże World Trade Center. W Nowym Jorku, Waszyngtonie i w samolocie, który spadł w Pensylwanii, zginęło wtedy łącznie 2977 osób.

Za pośrednictwem telewizji nowojorski dramat rozgrywał się na oczach widzów na całym świecie. W pamięci milionów ludzi pozostanie obraz płonących zapadających się wież nowojorskiego centrum, słupów dymu i ludzi skaczących z okien.

Trzeci z porwanych samolotów terroryści skierowali na Pentagon, czyli siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Czwarta maszyna, która leciała w stronę Waszyngtonu, rozbiła się niedaleko Shankesville w Pensylwanii. - Dziś dotknęła nas tragedia narodowa. Terroryści zaatakowali nasz kraj. Niech Bóg błogosławi ofiary, ich rodziny oraz Amerykę - mówił prezydent George Bush kilkanaście minut po uderzeniu pierwszego samolotu w World Trade Center.

Zobacz także
 • Nocna panorama Manhattanu z budowanym wieżowcem One World Trade Center Nocna panorama Manhattanu z nowym WTC [ZDJĘCIA]
 • Deweloper szuka najemców do nowego wieżowca WTC
 • Najnowszy projekt odbudowy nowojorskiego WTC
Komentarze (66)
Rocznica 11 września. Kameralniej niż w latach ubiegłych
Zaloguj się
 • lluscinia71

  Oceniono 19 razy 15

  Klikam na tytuł "PiS: Setki szkieletów w metrze. Tajna instrukcja PO"
  I co? Artykuł o 11 września, ani słowa o PiS czy PO.
  Dziennikarstwo sięgnęło bruku.
  A może po prostu mówić że "Dziennikarstwo sięgnęło Czerskiej"?

 • no4nwo

  Oceniono 18 razy 12

  @protoplex
  " Ja wiem jedno, żadnego samolotu w Pentagonie nie widziałem."


  Zapytaj tych, co wierzą w ten samolot, gdzie on się podział. Zapytaj tych, co wierzą, gdzie podział się samolot z Pensylwanii :) Pewnie ci powiedzą, że w telewizji pokazywali przecież dziurę, jedną w Pentagonie, a drugą w ziemi. A samolotów nie ma, bo... bo przecież się rozbiły :)

 • blue911

  Oceniono 17 razy 11

  Czesc dla ofiar bandyckiego ataku 9/11! Jedyna udowodniona prawda na temat tego wydarzenia,jak dotad jest fakt ,ze zginelo kilka tysiecy ludzi i ze piekne dwie wieze juz nie istnieja. Cala reszta to bajeczka dla naiwnych. Czy kiedys swiat dowie sie prawdy o tej tragedii?...........

 • no4nwo

  Oceniono 12 razy 6

  Półgłówki, co z takim zaangażowaniem minusują komentarze negujące oficjalny raport wierzą też pewnie w takie łgarstwa, jak incydent w Zatoce Tonkińskiej, mimo, że oficjele i administracja sami przyznali, że to było spreparowane wydarzenie, które nigdy nie miało miejsca. Możecie sobie i innym wmawiać, że czarne jest białe, białe jest czarne, a Ziemia jest płaska. Nikt wam nie zabroni być naiwnymi idiotami.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 6

  Trzy WIELKIE PRAWDY z historii:
  Zburzenie wieżowców WTC w czasach Busha Juniora - Zamach terrorystyczny Al- Kaidy pod wodzą Bin Ladena
  Pożar Reichstagu za czasów Hitlera - Podpalenie przez komunistów i Żydów pod wodzą Dymitrowa.
  Pożar Rzymu za czasów Nerona - Podpalenie przez Chrześcijan pod wodzą Pana Boga.

 • mareks7777

  Oceniono 26 razy 4

  WTC - kontrolowane wyburzenie!!!!!!!!!!!! oficjalna wersja to jeden wielki stek bzdur.!!!!
  www.youtube.com/watch?v=e-wXcJA-et0&feature=share

 • radosiu

  Oceniono 30 razy 4

  wielokrotnie powtarzane kłamstwo funkcjonuje jako prawda... Amerykanie są żałośni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje