Gowin wycofuje się z reformy sądów. Uległ PSL-owi?

11.09.2012 08:37
Jarosław Gowin twórca koncepcji deregulacji zawodów

Jarosław Gowin twórca koncepcji deregulacji zawodów (Fot. Mateusz Skwarczek / AG)

Jarosław Gowin częściowo wycofuje się z reformy sądów. Zamiast 80 jednostek w całym kraju tylko 30 zostanie przekształconych w placówki zamiejscowe sądów wyższej instancji - informuje RMF FM.
Według stacji redukcja reformy do 30 placówek to jeszcze nie jest ostatnie słowo ministra. Gowin ma zamiar negocjować z wicepremierem Pawlakiem, więc liczba placówek objętych reformą może się jeszcze zmniejszyć. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że zamiast samej reformy będzie pilotaż, który ma potrwać od roku do dwóch lat.

PSL od początku był przeciwny reformie. Wczoraj zakończył zbieranie podpisów pod ustawą blokującą likwidację sądów. - To społeczna inicjatywa (...) wielu obywateli, którzy chcą obrony małych ojczyzn - oświadczył poseł Bury, składając podpisy w Sejmie.

- Chciałbym, aby tym programem pilotażowym zostały objęte te najmniejsze sądy - do sześciu sędziów - skomentował szef resortu sprawiedliwości. Dodał, że nawet Krajowa Rada Sądownictwa, czyli reprezentacja samych sędziów, uważa, że takie sądy powinny być przekształcone w oddziały zamiejscowe.

Gowin, który dzisiaj był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet, przyznał, że jeśli PSL się uprze, "to ustawę przegłosuje razem z opozycją". Podkreślał, jednak, że innej koalicji niż tej z PSL nie będzie. - Będę szukał jakiejś formy kompromisu - mówił Gowin.

PSL zebrał 150 tys. podpisów

Politycy PSL-u złożyli wczoraj do marszałek Sejmu Ewy Kopacz 150 tys. podpisów przeciwko planom ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. restrukturyzacji sądów rejonowych wraz z obywatelskim projektem ustawy blokującym takie zmiany.

Zdaniem PSL-u doprowadzi to do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie.

- To wspólna społeczna inicjatywa samorządów miast i powiatów. To wspólnie posłowie PSL-u, to wiele akcji w mediach, w prasie, to włączenie wielu środowisk społecznych, w tym środowisk sądowniczych, ale związanych także z prokuraturą, z adwokaturą, komendami policji... Ale także wielu, wielu obywateli, którzy chcą obrony małych ojczyzn, 79 powiatów i miast, gdzie także żyją ludzie - mówił poseł Jan Bury, podsumowując akcję z podpisami. Przypomniał, że jednym z warunków powstania powiatów w 1998 roku była kwestia tego, czy mają warunki do zorganizowania siedziby sądu.

Czytaj więcej na rmf24.pl

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • koloratura1

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Premierze!
  Wykopać obu: i Gowina (z PO), i Waldusia (z koalicji).

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy 3

  Jak taki Gowin mógł zostać ministrem? Żenada.

 • atlas41

  Oceniono 5 razy 5

  Dewot opus dei Gowin powinien wycofac sie z polityki i wyjechac do watykanu i tam sluzyc swoim panom

 • cyranocyrano

  Oceniono 3 razy 3

  Gnoje!

 • senior2244

  Oceniono 7 razy 7

  Rozmienia na drobne swoje pomysły i ulega Pawlokom którzy pilnują swoich stołków.

 • tadek-1

  Oceniono 8 razy 8

  Panie Gowin, wracaj z powrotem robic za katolicka ciote. Polityke zostaw pan, madrzejszym.

 • his_dudeness

  Oceniono 8 razy 8

  Tak się kończy przydzielanie Ministerstwa Sprawiedliwości kato-narcyzowi bez kompetencji.
  Przy okazji totalnemu eunuchowi politycznemu. Tusk mu dał teczkę ministra, żeby problemów nie robił i w sumie tyle wystarczyło by nakarmić ego tego bufona. Siedział cicho? Nadal siedzi.

 • felucjan

  Oceniono 7 razy 5

  Najważniejsze działania Gowina:
  - deregulację zawodów - olać, niech taksówkarz ma licencję, a pilot samolotu polskiej mieć nie musi,
  - zmniejszenie biurokracji w sądach - olać, bo i tak się wszyscy przyzwyczaili,
  - zakazanie in vitro - po trupie w imię Opus Dei.

  Skoro mamy tak skutecznego ministra finansów, to co się dziwić że Kaczyński przebiera nogami do władzy, bo przecież w takim syfie i on da radę.

 • jaklucz

  Oceniono 3 razy 1

  Jarosław "Pozytywna szajba" Gowin znakomicie ilustruje obecny rząd. Nie zna się, nic nie potrafi, nic nie robi, ale państwową kasę łyka. W dodatku uważa, że wszystko jest OK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje