Gowin wycofuje się z reformy sądów. Uległ PSL-owi?

Jarosław Gowin twórca koncepcji deregulacji zawodów

Jarosław Gowin twórca koncepcji deregulacji zawodów (Fot. Mateusz Skwarczek / AG)

Jarosław Gowin częściowo wycofuje się z reformy sądów. Zamiast 80 jednostek w całym kraju tylko 30 zostanie przekształconych w placówki zamiejscowe sądów wyższej instancji - informuje RMF FM.
Według stacji redukcja reformy do 30 placówek to jeszcze nie jest ostatnie słowo ministra. Gowin ma zamiar negocjować z wicepremierem Pawlakiem, więc liczba placówek objętych reformą może się jeszcze zmniejszyć. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że zamiast samej reformy będzie pilotaż, który ma potrwać od roku do dwóch lat.

PSL od początku był przeciwny reformie. Wczoraj zakończył zbieranie podpisów pod ustawą blokującą likwidację sądów. - To społeczna inicjatywa (...) wielu obywateli, którzy chcą obrony małych ojczyzn - oświadczył poseł Bury, składając podpisy w Sejmie.

- Chciałbym, aby tym programem pilotażowym zostały objęte te najmniejsze sądy - do sześciu sędziów - skomentował szef resortu sprawiedliwości. Dodał, że nawet Krajowa Rada Sądownictwa, czyli reprezentacja samych sędziów, uważa, że takie sądy powinny być przekształcone w oddziały zamiejscowe.

Gowin, który dzisiaj był gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet, przyznał, że jeśli PSL się uprze, "to ustawę przegłosuje razem z opozycją". Podkreślał, jednak, że innej koalicji niż tej z PSL nie będzie. - Będę szukał jakiejś formy kompromisu - mówił Gowin.

PSL zebrał 150 tys. podpisów

Politycy PSL-u złożyli wczoraj do marszałek Sejmu Ewy Kopacz 150 tys. podpisów przeciwko planom ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. restrukturyzacji sądów rejonowych wraz z obywatelskim projektem ustawy blokującym takie zmiany.

Zdaniem PSL-u doprowadzi to do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie.

- To wspólna społeczna inicjatywa samorządów miast i powiatów. To wspólnie posłowie PSL-u, to wiele akcji w mediach, w prasie, to włączenie wielu środowisk społecznych, w tym środowisk sądowniczych, ale związanych także z prokuraturą, z adwokaturą, komendami policji... Ale także wielu, wielu obywateli, którzy chcą obrony małych ojczyzn, 79 powiatów i miast, gdzie także żyją ludzie - mówił poseł Jan Bury, podsumowując akcję z podpisami. Przypomniał, że jednym z warunków powstania powiatów w 1998 roku była kwestia tego, czy mają warunki do zorganizowania siedziby sądu.

Czytaj więcej na rmf24.pl

Zobacz także
 • Jan Bury PSL broni sądów - kolejna partyjna akcja z podpisami. "To społeczna inicjatywa. Obywateli"
 • Ryszard Kalisz w TOK FM Premier odwoła Seremeta? Kalisz: Wątpię, żeby prokurator generalny poleciał
Komentarze (45)
Gowin wycofuje się z reformy sądów. Uległ PSL-owi?
Zaloguj się
 • guest077

  Oceniono 25 razy 23

  Pierdolony PSL powinien być zanihilowany w pierwszej kolejności. Jak to jest możliwe, że partyjka kolesiów z poparciem oscylującym wokół błędu statystycznego tak trzęsie całym państwem ? I to nie tylko w tej koalicji. Przecież ta partia ewidentnie działa na szkodę państwa i obywateli, stąd zasadnym jest stwierdzenie, że to partia najzwyklejszych w świecie zdrajców. Jeszcze bardziej na was pluję niż na piss.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 28 razy 20

  Gdyby tak pan Gowin wycofał się z polityki całkowicie i zajął się tym co potrfi najlepiej, czyli..........włożył komżę i służył do mszy jakiemuś klesze. Ten facet nie ma za grosz wsydu ani honoru. Już dawno powinien odejść a "pozytywną szajbę" spożytkować puszczając bąki.

 • c.t.k

  Oceniono 9 razy 9

  Przecież on jest nie po to,żeby reformować,usprawniać.On jest po to,żeby chronić interesy czarnych darmozjadów.Gdyby zależało mu na interesie Polski-próbował by wyjaśnić sprawę największego oszustwa
  RP-komisji majątkowej.Jeżeli woli klęczeć i mieć głowę na wysokości kleszych rozporków-to jego prywatna sprawa,ale niech nie robi tego jako minister.

 • rattus-rattus

  Oceniono 11 razy 9

  Obronę lokalnych mafijnych układów "...wielu środowisk społecznych, w tym środowisk sądowniczych, ale związanych także z prokuraturą, z adwokaturą, komendami policji" szanowny pan poseł nazywa obrona małych ojczyzn. Hipokryzja do kwadratu, ale to przecież PSL

 • tadek-1

  Oceniono 8 razy 8

  Panie Gowin, wracaj z powrotem robic za katolicka ciote. Polityke zostaw pan, madrzejszym.

 • his_dudeness

  Oceniono 8 razy 8

  Tak się kończy przydzielanie Ministerstwa Sprawiedliwości kato-narcyzowi bez kompetencji.
  Przy okazji totalnemu eunuchowi politycznemu. Tusk mu dał teczkę ministra, żeby problemów nie robił i w sumie tyle wystarczyło by nakarmić ego tego bufona. Siedział cicho? Nadal siedzi.

 • senior2244

  Oceniono 7 razy 7

  Rozmienia na drobne swoje pomysły i ulega Pawlokom którzy pilnują swoich stołków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje