Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!"

11.09.2012 08:04
Po doniesieniach, że najbogatszy Francuz stara się o belgijskie obywatelstwo, aby uniknąć płacenia podatków, pojawiły się ostre głosy krytyki, a lewicowy dziennik "Liberation" na swojej okładce zamieścił zdjęcie biznesmena Bernarda Arnaulta z walizką i opatrzył tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Arnault zapowiada pozew przeciwko gazecie.
Bernard Arnault twierdzi, że starania o podwójne obywatelstwo podjął już kilka miesięcy temu i zaprzecza, aby miało to związek z chęcią uniknięcia płacenia 75-procentowego podatku od dochodu. - Jestem i pozostanę podatnikiem we Francji i z tego względu wywiążę się, jak wszyscy Francuzi, z moich obowiązków podatkowych - oświadczył w niedzielę agencji AFP. - Nasz kraj musi liczyć na wkład każdego wobec głębokiego kryzysu gospodarczego w warunkach dużych ograniczeń budżetowych - dodał.

Mimo zapewnień Arnaulta, że będzie płacił podatki jak każdy Francuz, dziennik "Liberation" postanowił potępić decyzję o jego nowym obywatelstwie i uznał ją za "symbol arogancji najbogatszych". Na okładce gazety umieszczono zdjęcie biznesmena z walizką i opatrzono tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Nagłówek ma nawiązywać do słynnej gafy Sarkozy'ego, który do człowieka, który odmówił podania mu ręki, powiedział: "Spadaj, ty biedny draniu".

Bernard Arnault zapowiedział pozew przeciwko gazecie. Jak poinformowała jego firma, biznesmen "nie ma innego wyboru, zważywszy na skrajną wulgarność hasła".

Według magazynu "Forbes" Arnault z majątkiem na poziomie 41 mld dolarów jest czwarty na liście najbogatszych ludzi na świecie. To szef koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) produkującego towary luksusowe: od alkoholi, przez odzież, po kosmetyki, zegarki i biżuterię. Do koncernu należą takie marki jak Christian Dior, Guerlain, Louis Vuitton czy TAG Heuer.

Arnault posiada także m.in. wyspę Indigo Island położoną na Bahamach (jej wynajem kosztuje 300 tys. dolarów za tydzień), a także hotel Cheval Blanc w narciarskim kurorcie Courchevel.

Zobacz także
Komentarze (94)
Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!"
Zaloguj się
 • holly2

  Oceniono 23 razy 23

  Fatalne tłumaczenie i kompletne niezrozumienie aluzji!
  Po pierwsze: "con" po francusku to nie jest żaden drań, ale raczej dureń, idiota, jeśli już, bo słowo jest tak naprawdę raczej wulgarne. Tłumaczenie "con" jako drań prowadzi do nieporozumienia, bo niby po co, Arnault miałby za takie niewinne słowo wytaczać proces.
  "Casse-toi pouvre con" czyli okładka we wczorajszej Liberation jest aluzją to tego, co powiedział swego czasu Sarkozy do jakiegoś faceta w tłumie, który o ile dobrze pamiętam, odmówił mu podania ręki. Wówczas ówczesny prezydent powiedział mu "Casse-toi, pouvre con" co zostało przetłumaczone jako "spieprzaj dziadu"-nienajlepiej, ale ujdzie. Ale dzisiejszy "drań", raczej nie...

 • powierzchnietnace

  Oceniono 54 razy 22

  Coś niesamowitego! Jakiś debil chce wprowadzić 75% podatek dla najbogatszych, a potem zdziwienie, że ci najbogatsi to nie skończeni frajerzy i chcą wyjechać.

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 32 razy 22

  dziwne, koleś od jakichś pachnideł aż tak wysoko w rankingach bogaczy? widać ile warte jest ta woda bziukana diora (100000% marży) a leszcze i tak gnają do drogerii (ciekawa nazwa) i kupują swoim kaszalotom myśląc, że będą pukać marlin manson monroe

 • dziadekjam

  Oceniono 45 razy 19

  Niech załatwi sobie polskie obywatelstwo. Będzie to łatwe i opłacalne, bo w Polsce bogaci kombinatorzy są pod specjalną ochroną.

 • amkkmp

  Oceniono 52 razy 18

  Spadać to powinni kazać kretynom u władzy, którzy myśleli, że ludzie bez szemrania oddadzą 3/4 swoich zarobków w formie podatku. Tak się kończy pazerność - chcieli zbierać więcej podatków, zamiast zadowolić się tym, co mieli, no to teraz skończą z niczym, bo przecież Arnault nie będzie jedynym, który nie dał się wydymać rządowi.

 • brak.slow

  Oceniono 48 razy 14

  jak można przywalić komukolwiek 75% podatku? nie wstyd wam Francjo? to kradzież w świetle prawa,
  nie wyobrażam sobie oddawać 75% moich ciężko zarobionych pieniędzy państwu.
  przypuszczam, że on i tak więszkość dochodu ukrywa i płaci to 75% ale od mniejszej kwoty :D

 • dassein

  Oceniono 18 razy 14

  A o kulczyku tak napisać to nie łaska? Przecież on od lat nie płaci podatków w Polsce. Prędzej gazetja sie zejs.ra niż napisze. Lizusy udające lewicę.

 • thebutcher

  Oceniono 25 razy 13

  To już przestaje być śmieszne, a powoli staje się tragiczne. Najpierw zdurniałe rządy wprowadzają podatki dochodowe rzędu 75%, a potem jakaś %#$%# dziennikarska śmie się jeszcze oburzać, że ludzie wybierają emigrację podatkową.

  Po cholerę w ogóle taki podatek dochodowy? Jaki to ma realny wpływ na dochody państwa? Wiadomo nie od dziś, że podatki pośrednie są lepsze (łatwiej ściągalne i mniej odczuwalne). Te 75% dla najbogatszych to nędzne zagranie pod publiczkę i tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje