Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!"

11.09.2012 08:04
Okładka Liberation

Okładka Liberation (Fot. Liberation)

Po doniesieniach, że najbogatszy Francuz stara się o belgijskie obywatelstwo, aby uniknąć płacenia podatków, pojawiły się ostre głosy krytyki, a lewicowy dziennik "Liberation" na swojej okładce zamieścił zdjęcie biznesmena Bernarda Arnaulta z walizką i opatrzył tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Arnault zapowiada pozew przeciwko gazecie.
Bernard Arnault twierdzi, że starania o podwójne obywatelstwo podjął już kilka miesięcy temu i zaprzecza, aby miało to związek z chęcią uniknięcia płacenia 75-procentowego podatku od dochodu. - Jestem i pozostanę podatnikiem we Francji i z tego względu wywiążę się, jak wszyscy Francuzi, z moich obowiązków podatkowych - oświadczył w niedzielę agencji AFP. - Nasz kraj musi liczyć na wkład każdego wobec głębokiego kryzysu gospodarczego w warunkach dużych ograniczeń budżetowych - dodał.

Mimo zapewnień Arnaulta, że będzie płacił podatki jak każdy Francuz, dziennik "Liberation" postanowił potępić decyzję o jego nowym obywatelstwie i uznał ją za "symbol arogancji najbogatszych". Na okładce gazety umieszczono zdjęcie biznesmena z walizką i opatrzono tytułem "Spadaj, ty bogaty draniu!". Nagłówek ma nawiązywać do słynnej gafy Sarkozy'ego, który do człowieka, który odmówił podania mu ręki, powiedział: "Spadaj, ty biedny draniu".

Bernard Arnault zapowiedział pozew przeciwko gazecie. Jak poinformowała jego firma, biznesmen "nie ma innego wyboru, zważywszy na skrajną wulgarność hasła".

Według magazynu "Forbes" Arnault z majątkiem na poziomie 41 mld dolarów jest czwarty na liście najbogatszych ludzi na świecie. To szef koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) produkującego towary luksusowe: od alkoholi, przez odzież, po kosmetyki, zegarki i biżuterię. Do koncernu należą takie marki jak Christian Dior, Guerlain, Louis Vuitton czy TAG Heuer.

Arnault posiada także m.in. wyspę Indigo Island położoną na Bahamach (jej wynajem kosztuje 300 tys. dolarów za tydzień), a także hotel Cheval Blanc w narciarskim kurorcie Courchevel.

Zobacz także
Komentarze (94)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 1 raz -1

  Oczywiście, gazetka pluje na tego niewątpliwie zdolnego człowieka pod publiczkę frustratów, którzy nie rozumieją, że do kryzysu doprowadzili ONI SAMI żyjąc ponad stan. Tłumaczę mniej rozwiniętym umysłowo, a takich tu pełno niestety: nie zarabiasz? Nie wydajesz! Nie kupujesz na kredyt samochodu, telewizora i wycieczek zagranicznych.

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 1

  dla mnie dranstwem jest 75% podatek ktory wymyslil komunista Hollender. Dlaczego milioner ma placic 75%, czy kogos okradl? francja idzie na psy skundlone . I tak bedzie ten kraj bankrutem. zwiewal bym do Belgi tak samo

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  Rozumiem, że do najbiedniejszego kloszarda redaktor naczelny zwraca się per:
  wasza wysokość, wielmożny panie kloszardzie.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 3 razy 1

  a u nas bogate sa platfusy,sponsoruja ich zlodzieje

 • say69mat

  Oceniono 8 razy 2

  Czyżby naszym koneserom dobrych win, świetnej kuchni oraz krwawych rewolucji w imię równości socjalnej. Zamarzył się powrót do nieświatłej przeszłości, czyli równości, wolności i ... gilotyny. Gdzie problemy majątkowe rozwiązywano głównie poprzez konfiskatę, a właściciela z reguły skracano o głowę aby się nie czepiał. Tym razem organizując rzeczywistość poprzez drakoński ... socjalistyczny, domiar podatkowy???

 • rabingoldblatt

  Oceniono 17 razy 1

  Gazeta do najbogatszego Francuza: "Spadaj, ty bogaty draniu!" - to zabrzmiało groźnie więc kliknąłem po więcej informacji. I co? Zonk

  Nie gazeta a lewacka gadzinówka i nie żaden bogaty drań tylko inteligentny zamożny człowiek, który nie chce płacić podatków w niemoralnej wysokości.:)))

 • 1radika

  Oceniono 11 razy 11

  Nie wiem skąd to zdziwienie i głosy oburzenia na tak wysoki podatek !! W Polsce zwykły pracownik zarabiający ok. 2 tyś złotych oddaje klice państwowej - zwanej państwem Polskim, w różnych podatkach,składkach itp.- kwotę zbliżoną do tego podatku i Polski pracowni wcale nie jest milionerem.

 • xtalatx

  Oceniono 8 razy 2

  nasze państwo i jego przewodnia siła 'jakby-obywatelska' reprezentują głównie interesy najbogatszych polaków (około sześćdziesięciu tysięcy osób) więc nigdy podatków im nie dowalą a wręcz przeciwnie - pozwolą wywozić pieniądze gdzie się da :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje