Jak, do diabła, mamy dokonywać tajnych operacji? - Panetta ostro o autorze książki nt. zabicia ben Ladena

11.09.2012 07:21
Barack Obama ze współpracownikami czeka na raport z Operacji Geronimo

Barack Obama ze współpracownikami czeka na raport z Operacji Geronimo (Fot. HANDOUT REUTERS)

Leon Panetta skrytykował w wywiadzie dla telewizji CBS autora książki o kulisach i przebiegu akcji komandosów amerykańskiej marynarki wojennej, której celem było zabicie przywódcy Al-Kaidy Osamy ben Ladena.
Głównym zarzutem szefa Pentagonu wobec autora książki "Niełatwy dzień" ("No Easy Day") Matta Bissonette'a jest to, że nie skonsultował jej treści z Departamentem Obrony przed oddaniem jej do druku.

- Nie mogę jako szef resortu obrony wysłać sygnału do komandosów: "Och, możecie dokonywać takich operacji, a później pisać o nich książki lub sprzedawać wasze relacje 'New York Timesowi'" - powiedział Panetta w wywiadzie, który ma być dziś wyemitowany.

- Jak, do diabła, mamy dokonywać tajnych operacji przeciwko naszym wrogom, jeśli ludziom pozwala się robić takie rzeczy? - dodał wyraźnie zdenerwowany Panetta.

Bissonette opisał w swojej książce, pod pseudonimem "Mark Owen", operację specjalnego oddziału komandosów marynarki wojennej SEAL Team Six, którzy w ub.r. wdarli się do domu ben Ladena w Pakistanie i zabili przywódcę Al-Kaidy. Utrzymuje on, że książka nie zawiera żadnych informacji, które mogłyby narazić na szwank bezpieczeństwo narodowe USA.

Natomiast Pentagon oświadczył, że książka zawiera poufne informacje oraz że rozważa wystąpienie przeciwko autorowi na drogę sądową. Panetta ujawnił, że treść książki jest jeszcze dokładnie analizowana.

Zobacz także
Komentarze (21)
Jak, do diabła, mamy dokonywać tajnych operacji? - Panetta ostro o autorze książki nt. zabicia ben Ladena
Zaloguj się
 • jarek_bez_proszkow

  Oceniono 13 razy 11

  Pakistan to według ciebie "cywilizowany świat"? A jeśli terrorysta nie może być postawiony przed sadem bo po prostu nie ma takiej możliwości to co, odpuścić? Nie jestem fanem polityki USA ale trzymajmy się podstawowej ligiki...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 13 razy 7

  U nas nie mają takich problemów, o wszystkich tajnych operacja można przeczytać w gazetach.

 • eltinu

  Oceniono 4 razy 4

  Tak, państwa cywilizowane mają wykonywać tajne operacje i zabijać terrortystów. Procesy itp mogą dotyczyć przeciętnego Kowalskiego. Ale terrorystów, przestępczość zorganizowaną, piratów należy traktować jak uzbrojonych bojowników nie objętych konwencją genewską. A państwa prawa rezygnujące z walki zbrojnej przeciw uzbrojonym bandom stają się wobec nich po prostu bezbronne.

 • plorg

  Oceniono 33 razy 1

  Żadne państwo prawa w nie dokonuje tajnych operacji mordowania ludzi.
  Pomijam fakt, że bajka o zobiciu Bin Ladena to jedna wielka ściema.
  Przestępców w cywilizowanym świecie stawia się przed sądem i skazuje legalnym wyrokiem.
  USA działa jak pospolity przestępca mordując w ukryciu. Jest to nie do przyjęcia!
  Panetta - do więzienia!

 • 121uchatka

  Oceniono 3 razy 1

  ulla_lingsztat@
  Masz rację, jszcze dobrze człowiek bąka nie zdąży puścić a już wszyscy węszą i pędzą do prasy.

 • marudna.menda

  Oceniono 7 razy 1

  sam bialy domek konsultowal z rezyserami z hollywood, a teraz placze, bo ktos kto tam byl to opisal i moze zgarnie, co mysleli, ze zarobia. takie zycie.;)

 • szeryf241_0

  0

  Z naszymi komandosami nie ma problemu jak nie ich dowódcy to macior opisze wszystko w tajnym raporcie który wydrukuje i opublikuje

 • stefan4

  Oceniono 14 razy 0

  ,,Leon Panetta skrytykował w wywiadzie dla telewizji CBS
  [...]
  - Jak, do diabła, mamy dokonywać tajnych operacji przeciwko naszym wrogom, jeśli ludziom pozwala się robić takie rzeczy? - dodał wyraźnie zdenerwowany Panetta.''

  To proste: NIE MACIE DOKONYWAĆ tajnych morderstw.

  Jak do diabła ma funkcjonować demokracja, skoro szweja dopuszcza się do ogólnokrajowych mediów, żeby deprawował młodzież?

 • pumpernik

  Oceniono 4 razy 0

  Tyle, że książka powstała przed "operacją".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje