Jaki kryzys? GIODO, RPO, IPN chcą 80 mln więcej. "Święte krowy"

11.09.2012 06:45
Siedziba IPN w Warszawie

Siedziba IPN w Warszawie (Fot. IPN)

Państwowe instytucje i urzędy, których budżetów nie może utemperować resort finansów, a jedynie parlament, chcą, by w przyszłym roku ich łączne wydatki urosły o prawie 80 mln zł - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna".
Są one nazywane świętymi krowami właśnie z uwagi na ich uprzywilejowaną pozycję, a także na to, że z roku na rok sięgają coraz głębiej do państwowej kasy - wyjaśnia "DGP". I wylicza, że to m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (chce wydać o 18,2 proc. więcej niż przed rokiem), Rzecznik Praw Obywatelskich (12,6 proc.) czy Instytut Pamięci Narodowej (12,5 proc.).

Jednak apetyt jest i tak nieco mniejszy niż w latach poprzednich - żadna z instytucji nie chce bowiem wzrostu wydatków o ponad 20 proc. Jak podkreśla gazeta, tylko 4 spośród kilkunastu takich podmiotów wprowadziło oszczędności i nie zwiększa swoich budżetów. Są to kancelarie Sejmu, Senatu, Prezydenta oraz Najwyższa Izba Kontroli. Razem chcą wydać o 10 mln zł mniej.

- W tym roku święte krowy nie będą traktowane jak święte - stwierdza wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO). I zapowiada: cały budżet bierzemy pod lupę, a w tym wypadku użyjemy mikroskopu.

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Tanie państwo- Tuskolandia. Hahahahahaha................

 • india.wr

  Oceniono 9 razy 9

  Już czas historię zostawić historykom a nie IPN-owi.
  Inne quasi publiczne instytuty rozpędzić lub zredukować.
  W ochronie danych osobowych doszlismy do absurdu, drogiego absurdu

 • 123jna

  Oceniono 12 razy 10

  Co do IPN-u to powtorze jak mantre: DO KASACJI!!! Nie ma juz kogo lustrowac, sama biologia zadecydowala, wiekszosc juz wymarla lub jest na emeryturze. W PiSowym IPN-ie pracuja trojkowi historycyc, glownie z prowincji, o roszczeniowej postawie wobec historii - glownie zalatwiaja tam wlasne, prywatne interesy. Walcza" o krewnych w WiN-ie czy innej podejrzanej organizacji partyzanckiej, ktorej AK nie akceptowal a nawet wykonywal wyroki na ich czlonkach. UPA i organizacje Lemkow - nazwiska tych historykow swiadcza juz o ich preferencjach. PiS wykorzystuje te instytucje do walki politycznej nawet czasem z Kosciolem. Dobrzy pracownicy moga wrocic na uczelnie i tam prowadzic swe badania, jesli jest jeszcze na nie zapotrzebowanie a pewnie juz nie. Cenckiewicz niech wystepuje o granty na swe ksiazki (niecne falszywki) u tych, ktorzy chca go wspierac. Nie wiecej niz 10 DZIESIEC osob wystarczy, archiwa do archiwum panstwowego, takze pare pracownikow wystarczy. Oszczednosci na budynkach, a przede wszystkim zaoszczedzimy sobie zametu i prowokacji, dalszego psucia prawa przez naprawde marnych mlodziencow.

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 2

  " W tym roku święte krowy nie będą traktowane jak święte"

  Jakiż sukces! Jezu, toż pójdzie na kolanach popie...ć do Częstochowy, bo ludzie od budżetu przyglądną się budżetowi. Jak tego zasranego kraju nie kochać?

 • cyndyndanda

  Oceniono 9 razy 5

  czas wziac ipn za morde - nie dosyc, ze szczekaja na rzeczywistosc, to jeszcze chca na to wiecej kasy - totalna kacza bezczelnosc!!! A co jest z firma kurtyka?! kurtykowa traktuje ipn jak swoj folwark, a wiadomo, ze kurtyka sie zbiesil i za seks udzielal wiadomosci jakiejs dziennikarzynie i kurtykowa mial gleboko w dupie!
  Kto zatem reprezentuje oszoloma kurtyke - jego malzonka, ktora seksualnie wyruchal, czy dziennikarzyna, ktora nadstawila mu przyrodzenia?!

 • komix1

  Oceniono 13 razy -9

  Oczywiście wydźwięk artykułu pejoratywny, to musi być też i IPN

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 10 razy 10

  Rozbuchana biurokracja działać zaczyna wtedy, gdy się ją z każdej strony poprzycina i grozi jej likwidacja. Wtedy nawet sprawy niemożliwe cudownie stają się możliwe do załatwienia.

 • mietowe_loczki

  Oceniono 7 razy 3

  "W tym roku święte krowy nie będą traktowane jak święte - stwierdza wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO). I zapowiada: cały budżet bierzemy pod lupę, a w tym wypadku użyjemy mikroskopu."

  Taaak, taaak, głupie pie****lenie. I tak wiadomo, jak będzie.

 • tychik1

  Oceniono 17 razy -5

  Zwłaszcza IPN jest pod specjalną „troską” choćby gazetki ,salonu i POtformy które to boją się wyprać swoje brudy i pod pozorem kryzysu mają teraz okazję na „przykręcenie śruby”.
  Jak długo się nie umyjemy tak długo będzie od nas śmierdzieć i w końcu zgnijemy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje