Jaki kryzys? GIODO, RPO, IPN chcą 80 mln więcej. "Święte krowy"

11.09.2012 06:45
Siedziba IPN w Warszawie

Siedziba IPN w Warszawie (Fot. IPN)

Państwowe instytucje i urzędy, których budżetów nie może utemperować resort finansów, a jedynie parlament, chcą, by w przyszłym roku ich łączne wydatki urosły o prawie 80 mln zł - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna".
Są one nazywane świętymi krowami właśnie z uwagi na ich uprzywilejowaną pozycję, a także na to, że z roku na rok sięgają coraz głębiej do państwowej kasy - wyjaśnia "DGP". I wylicza, że to m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (chce wydać o 18,2 proc. więcej niż przed rokiem), Rzecznik Praw Obywatelskich (12,6 proc.) czy Instytut Pamięci Narodowej (12,5 proc.).

Jednak apetyt jest i tak nieco mniejszy niż w latach poprzednich - żadna z instytucji nie chce bowiem wzrostu wydatków o ponad 20 proc. Jak podkreśla gazeta, tylko 4 spośród kilkunastu takich podmiotów wprowadziło oszczędności i nie zwiększa swoich budżetów. Są to kancelarie Sejmu, Senatu, Prezydenta oraz Najwyższa Izba Kontroli. Razem chcą wydać o 10 mln zł mniej.

- W tym roku święte krowy nie będą traktowane jak święte - stwierdza wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO). I zapowiada: cały budżet bierzemy pod lupę, a w tym wypadku użyjemy mikroskopu.

Zobacz także
 • Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów Rząd odpuszcza zmniejszanie długu? Lepszy rating Polski się oddala?
Komentarze (56)
Jaki kryzys? GIODO, RPO, IPN chcą 80 mln więcej. "Święte krowy"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 42 razy 32

  IPN zlikwidować a reszcie obciąć o połowę i kilkaset milionów w kasie zostanie na naprawdę potrzebne rzeczy

 • totapis500

  Oceniono 37 razy 25

  Po co nam Instytut Prac Niepotrzebnych /IPN/ większość ZOMO-wców wymarła o takich grubych rybach jak Rajmund Kaczyński mają zakaz pisania i rozpowszechniania informacji bo mogło by to zaszkodzić karierze politycznej jego bachora gnoma Jarusia.

 • orion57

  Oceniono 44 razy 24

  Po co wydajemy miliony na IPN tego od samego początku nie rozumiem. Od badania historii nawet tej najnowszej są historycy a nie specjalnie do tego powołany instytut.

 • mruczykot

  Oceniono 24 razy 14

  ten cały IPN powinno się dawno na cztery wiatry rozpędzić.
  darmozjady, mąciciele

 • jaola59

  Oceniono 27 razy 13

  Czas juz skończyć z IPN,z ich śledztwami ,budowlami za miliony,pensjami i wiecznymi awanturami

 • ej_ski

  Oceniono 20 razy 12

  Uprzywilejowana pozycja GIODO, RPO, IPN, a i kościół jest lustrzanym odbiciem tych przywilejów w Polsce. I tu rozwiązanie co do wymienionych, samo skłania się do 0,3 % dobrowolnego odpisu od podatku.

 • 123jna

  Oceniono 12 razy 10

  Co do IPN-u to powtorze jak mantre: DO KASACJI!!! Nie ma juz kogo lustrowac, sama biologia zadecydowala, wiekszosc juz wymarla lub jest na emeryturze. W PiSowym IPN-ie pracuja trojkowi historycyc, glownie z prowincji, o roszczeniowej postawie wobec historii - glownie zalatwiaja tam wlasne, prywatne interesy. Walcza" o krewnych w WiN-ie czy innej podejrzanej organizacji partyzanckiej, ktorej AK nie akceptowal a nawet wykonywal wyroki na ich czlonkach. UPA i organizacje Lemkow - nazwiska tych historykow swiadcza juz o ich preferencjach. PiS wykorzystuje te instytucje do walki politycznej nawet czasem z Kosciolem. Dobrzy pracownicy moga wrocic na uczelnie i tam prowadzic swe badania, jesli jest jeszcze na nie zapotrzebowanie a pewnie juz nie. Cenckiewicz niech wystepuje o granty na swe ksiazki (niecne falszywki) u tych, ktorzy chca go wspierac. Nie wiecej niz 10 DZIESIEC osob wystarczy, archiwa do archiwum panstwowego, takze pare pracownikow wystarczy. Oszczednosci na budynkach, a przede wszystkim zaoszczedzimy sobie zametu i prowokacji, dalszego psucia prawa przez naprawde marnych mlodziencow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje