Całkowity zakaz palenia dla urodzonych po 2000 r.? Tam to bardzo prawdopodobne

Projekt australijskiego rządu - tak mają wyglądać opakowania papierosów

Projekt australijskiego rządu - tak mają wyglądać opakowania papierosów (Fot. REUTERS/HO)

Tasmania, najmniejszy stan Australii, może stać się pierwszym miejscem na świecie, gdzie osoby urodzone po 2000 roku nie będą mogły palić. Palacze staną się tam ginącym gatunkiem, tak jak... diabły tasmańskie - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Ustawodawcy z Hobart (stolica Tasmanii) chcą za pomocą pionierskich restrykcji wychować sobie pierwsze na świecie niepalące pokolenie. Propozycję wprowadzenia od 2018 r. zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2000 r. przegłosowała pod koniec sierpnia Rada Ustawodawcza, 15-osobowa izba wyższa stanowego parlamentu.

- Kiedy to pokolenie osiągnie 18. rok życia, niektórzy jeszcze zapewne będą palili, ale z roku na rok palących będzie coraz mniej - tłumaczy niezależny deputowany Ivan Dean, gorący orędownik zmian przepisów. Jego zdaniem z wprowadzeniem ograniczeń nie będzie większych problemów, bo już teraz na wyspie obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (112)
Całkowity zakaz palenia dla urodzonych po 2000 r.? Tam to bardzo prawdopodobne
Zaloguj się
 • adammichnikoff

  Oceniono 79 razy 55

  To już objaw kompletnego analfabetyzmu prawnego. W żadnym cywilizowanym porządku prawnym prawo nie może sobie celować w dowolnie wyselekcjonowane grupy, bo to czysta dyskryminacja. Niczym się nie różni od zakazywania Żydom przebywania poza gettem, jazdy autobusami Murzynom, czy zakazu jedzenia mięsa łysym albo leworęcznym. Kryterium selekcji nie ma znaczenia, tylko sam fakt, że prawo ma charakter dyskryminacyjny.

  Poza tym zabrali się do tematu od złej strony. Jeśli chcą walczyć z plagą palenia to niech zdelegalizują produkcję i dystrybucję, a nie konsumpcję legalnego produktu dopuszczonego do obrotu. Wbrew fanatykom wolnego rynku zakazać produkci i dystrybucji można; i jeśli można zdelegalizować narkotyki ciężkie ze względu na ich szkodliwość zdrowotną i społeczną to podobnie można zrobić z papierosami.

  Wprowadzanie sztucznej i zupełnie przypadkowej cezury kalendarzowej to tworzenie bubli prawnych obrażających zdrowy rozsądek. Wedle tego "prawa" ktoś urodzony minutę przed północą 31. grudnia 1999 będzie mógł palić a jego brat/siostra bliźniak, który przyszedł na świat minutę później już nie.

  Można dać ludziom demokrację, ale o rozum to już muszą sami zadbać. Tym prawem Tasmańczycy pokazali, że wzięli rozwód z zachodnim sposobem myślenia i kulturą prawną, cofając się o 300 lat. Nie wszystko co można przegłosować wolno uznać za prawo, chyba że od porządku konstytucyjnego woli się tyranię.

 • the_satyr

  Oceniono 49 razy 33

  i co "bardzo dobrze", i co "tak trzymać" , gęsiej skórki dostać można od czytania takich komentarzy. kompletny brak zastanowienia się nad tematem, wyłącznie przeczytanie ładnie wyglądającego hasła.

  zakazują po kolei wszystkiego co uważają za niezdrowe i nieprzydatne. co będzie następne po papierosach, alkohol, kawa, sól? każdy dorosły człowiek , (bez chorób psychicznych) ma prawo samostanowic o sobie i to jest niezbywalne prawo, które należny się wszystkim bez wyjątku. jeśli ktoś ma ochotę palić papierosy to jego sprawa i państwo nie powinno się mieszać w prywatne sprawy swoich obywateli.

  a takie zakazy będą tworzyły nowe problemy, zapewne jeśli nie będzie się to prawo sprawdzać, zaostrzy się je dodając kary i w ten sposób będziemy mieli młodych ludzi dostających wyroki za palenie papierosów... paranoja.

 • jorn

  Oceniono 39 razy 27

  Najwyraźniej tasmańscy posłowie stwierdzili, że w ich stanie też przydałaby się zorganizowana przestępczość.

 • bnch

  Oceniono 44 razy 24

  Jakkolwiek palaczem nie jestem i smrodu fajek nie cierpię, to ten pomysł to jest jakaś poroniona forma faszyzmu.

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 38 razy 24

  15-osobowy parlament ? A ja myślałem, że norma światowa to co najmniej 460.

 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 30 razy 20

  Teraz zatem czas na gorzałę...W zamian wprowadzą obowiązek gimnastyki porannej.

 • sierota79r

  Oceniono 26 razy 20

  a jak ruchac zakaza to też takie ochy i achy napiszecie?
  I żeby nie bylo, że bronię. Jestem nie palacy.

 • hydrograf

  Oceniono 38 razy 18

  Jeśli zakazuje się handlu narkotykami, to zakaz handlu tytoniem jest równie dopuszczalny... Albo-albo...
  Albo mówimy, że każdy ma prawo truć się jak i czym chce.... i w konsekwencji uwalniamy narkotyki.
  Albo mówimy, że władza może ograniczać wolność trucia się obywateli... i zakazujemy palenia papierosów.
  Wielokrotnie więcej ludzi umrze przez palenie, niż przez narkotyki.

 • frajtak

  Oceniono 29 razy 17

  hehehehe... handlem fajkami zajmie się mafia... to proste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje