Dokumenty, mapy, zdjęcia - USA ujawniły akta zbrodni katyńskiej. "Teraz czas na innych"

10.09.2012 18:43
Strona amerykańskiego archiwum

Strona amerykańskiego archiwum (Fot. National Archives)

Na stronach internetowych Narodowych Archiwów USA opublikowano amerykańskie akta dotyczące historii zbrodni katyńskiej. Część opublikowanego materiału, liczącego kilka tysięcy stron, to dokumenty dotąd nieznane. Czy jest tam coś przełomowego? - To jest pytanie do historyków - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.
Cyfrowe kopie dokumentów, które dotyczą mordu NKWD na Polakach z 1940 r., znalazły się na stronie www.archives.gov.

Rząd USA odtajnił i opublikował ponad 1000 stron dokumentów na temat zbrodni katyńskiej. Pochodzą one z archiwów Departamentu Stanu, Pentagonu, amerykańskich wojsk lądowych oraz archiwów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.

Do nowych materiałów dołączono wcześniej publikowane materiały, w tym dokumenty zebrane przez tak zwaną Komisję Maddena, która prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1951-52. Komisja ustaliła wówczas, że odpowiedzialne za śmierć polskich oficerów w lesie katyńskim było NKWD. Nie rozstrzygnięto jednak wówczas, czy rząd USA i prezydent Roosevelt znali i ukrywali prawdę o Katyniu.

Dokładna zawartość publikacji zostanie omówiona podczas uroczystości w amerykańskim Kongresie, która odbędzie się o godzinie 21 czasu polskiego. Poza dyrekcją amerykańskich archiwów państwowych USA wezmą w niej udział historycy i działacze polonijni.Czas na akta Rosji i Białorusi

- Czy jest tam coś przełomowego - to jest pytanie do historyków, którzy będą badali te olbrzymie zasoby - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.

Zdaniem historyków archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej, których odtajnienie zapowiedziały Stany Zjednoczone, mogą ukazać stan wiedzy Zachodu na temat zbrodni. Z ostateczną oceną badacze wstrzymują się jednak do publikacji.

Winid ma nadzieję, że "akcja amerykańska zachęci naszych partnerów zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie" do otwierania archiwów i pokazywania dziejów zbrodni katyńskiej. Dodał, że dotyczy to wszystkich "państw, które miały jakiekolwiek wiadomości na temat Katynia".

Jak podkreślił wiceminister, Polska wciąż czeka na otwarcie "solidnego zespołu archiwalnego" m.in. w Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Wiadomo też, że nie wszystkie archiwa brytyjskie są otwarte. Historia polsko-brytyjskiej dyskusji o archiwach z czasów II wojny światowej jest bardzo długa i ciekawa - zaznaczył.

- Będzie to niezwykle istotne dla wszystkich historyków, badaczy, dziennikarzy, osób zainteresowanych problematyką katyńską, ponieważ będą mieli w jednym miejscu zgromadzone materiały z kilkunastu różnych ośrodków, instytucji rządowych, bibliotek prezydenckich - uważa Winid.

Apel kongresmenki

Demokratyczna kongresmenka Marcy Kaptur oraz ambasada RP w Waszyngtonie wydały wspólne oświadczenie, w którym z zadowoleniem przyjmują decyzję Narodowych Archiwów USA. Część opublikowanego materiału to dokumenty dotąd nieznane. Inicjatorką ich opublikowania w internecie była właśnie Marcy Kaptur, która ma polskie korzenie i zasiada w Kongresie od 1983 r.

"Udostępnienie blisko tysiąca stron materiałów archiwalnych wniesie istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy na temat tej zbrodni, której władza sowiecka dopuściła się na narodzie polskim w 1940 r. (...) Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i innych krajów o pełne odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni oraz ich udostępnienie opinii publicznej" - głosi oświadczenie.

Wyrażono w nim wdzięczność Polonii amerykańskiej i jej przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych za wysiłki i wytrwałość, dzięki którym sprawa zbrodni katyńskiej nie popadła w zapomnienie.

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kongres Stanów Zjednoczonych pozostają niezachwiani w swoim partnerstwie i zaangażowaniu na rzecz ujawnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej" - podkreślono w oświadczeniu

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • planteria01

  Oceniono 4 razy 0

  Och gdyby nie Katyń i Smoleńsk, to brakłoby "przecinków" w "nudnej" pracy polityków RP.
  Wkrótce dobije żywota katyńskie pokolenie, a młodzi pozbawieni wiedzy etycznej, moralnej i historycznej zupełnie zignorują stare historie i baśnie które im dziś narzucają dziadkowie i "moherowe berety".
  Historia to pięta achillesowa naszych dzieci, są tak samo chętni do poszerzania wiedzy [w ogólnym zarysie] jak Grecy są chętni do zmiany swojego życia! Katyń "umrze" razem z naszymi dziadkami!

 • ilirian

  Oceniono 2 razy 0

  Ja, jako zwolennik teorii spiskowych twierdzę, że jest to reakcja na ocieplenie stosunków między kościołem katolickim w Polsce a prawosławnym w Rosji. Trzeba jakoś przeciwdziałać, więc walnięto z grubej rury.

 • 1234qwerty

  Oceniono 5 razy 5

  A zdjęcia z masakry na Wołyniu też mają?? I co pokażą za następne 50 lat.

 • tybet64

  Oceniono 9 razy -1

  I to qwa mają być nasi sojusznicy.Pieprzone ścierwa faszystowskie tyle lat to ukrywały a teraz strasznie dobrzy.Ta AlKaida za mało tych bydlaków wytłukła.

 • kharper

  Oceniono 6 razy 0

  nawet jesli to prawda to ja zapytuje sie czemu Plski Rzad i Polacy liza doopy bydlu zza oceanu, olac sieplym siurem cholote. USA=jeden wielkii oboz pracy

 • alica32

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedy Kiedy Amerykanie pomogą Tuskowi sprowadzićdo Polski 5-6 miliony Polaków którzy w wyniku tego że Polska została pod „butem sowieckim” na 45 lat i poczynań”okrągłostolowych’rzadów musieli wyjechać przymusowo na emigrację zarobkowa.Bo okrągłym stole w 1989 zaczęła się w jakiś niepolski sposób rozumiana transformacja, której rezultatem jest dzisiejszy kryzys, wysprzedaż prawie całego majątku narodowego w obce ręce. "Naiwna, liberalna wiara w samoregulującą się gospodarkę rynkową i preferencje wobec cudzoziemszczyzny sprawiły, że majątek narodowy przechodził w obce ręce, a nie w ręce własnych pracowitych obywateli Przez 20 lat średniej wielkości, zasobny, uprzemysłowiony kraj położony w centrum Europy został prawie całkowicie pozbawiony własnej gospodarki. Piszę "prawie", ponieważ do "ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej" pozostała jeszcze wyprzedaż ostatniego dobra narodowego - ziemi. "Wyeliminowanie narodowej produkcji w Polsce, głównie przemysłu ciężkiego, maszynowego, górniczego, kolejowego czy okrętowego, zepchnęło Polskę do grona niedorozwiniętych technologicznie krajów

 • alica32

  Oceniono 5 razy -1

  Co Hameryka chce znowuz wyrządzić Narodowi Polskiemu?. Co za tym się kryje?. Bo że nie ma czystych intencji to Polacy wiedza! Czyzby Polacy mieli zaś ginąć za czyjaś „bitwę”

 • tenare

  Oceniono 6 razy 0

  Nowa porcja pornografii ekstremalnej dla hardcorowych onanistów tematycznych.

 • jarek765

  Oceniono 26 razy 18

  Jak dla mnie II wojna światowa rozpoczęta została przez Niemcy (nie Nazistów) i ZSRR. Wszyscy zapomnieli, że ZSRR we wrześniu najechali Polskę i praktycznie do czerwca 1941 współdziałali z Niemcami w okupacji naszych terenów. A to, że później został ZSRR najechany przez Niemców wcale ich nie broni ale pokazuje, że pozostali alianci w celu wygrania wojny sprzedali nas i zbratali się z Stalinem. Do tego stopnia zapomnieli, że pozwolili jemu na okupację również po 1945. Wszyscy alianci mieli w tym czasie tak krótką pamięć, że zapomnieli o roku 1920 gdzie dzięki Polakom zostali czerwonoarmiści zatrzymani i nie doszło do zajęcia Polski i pozostałych krajów Europy. Teraz pokazywanie tych dokumentów po tylu latach tylko pokazuje, że byliśmy praktycznie kartą przetargową. Wszyscy wiedzieli ale nie zrobili nic. bo przede wszystkim ratowali swoje 4 litery. W 1945 na paradach w Londynie i Moskwie były wszystkie armie uczestniczące po stronach alianckich ale niestety Polaków tam nie było. ZSRR nas nie uznawał a Londyn nie chciał swojego sojusznika rozgniewać. W 1939 mieliśmy najazd a teraz mamy gospodarczy najazd na nasze interesy. Niemcy przeciągneli do siebie rurociąg z gazem aby wprowadzić do unii tańszy gaz i możliwe po niższych cenach niż prowadząc przez Polskę. Jak tylko usłyszano, że Polacy mogą mieć gaz łupkowy do UE kombinuje aby zablokować te wydobycie. Niestety ale historia się powtarza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane