Dokumenty, mapy, zdjęcia - USA ujawniły akta zbrodni katyńskiej. "Teraz czas na innych"

10.09.2012 18:43
Strona amerykańskiego archiwum

Strona amerykańskiego archiwum (Fot. National Archives)

Na stronach internetowych Narodowych Archiwów USA opublikowano amerykańskie akta dotyczące historii zbrodni katyńskiej. Część opublikowanego materiału, liczącego kilka tysięcy stron, to dokumenty dotąd nieznane. Czy jest tam coś przełomowego? - To jest pytanie do historyków - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.
Cyfrowe kopie dokumentów, które dotyczą mordu NKWD na Polakach z 1940 r., znalazły się na stronie www.archives.gov.

Rząd USA odtajnił i opublikował ponad 1000 stron dokumentów na temat zbrodni katyńskiej. Pochodzą one z archiwów Departamentu Stanu, Pentagonu, amerykańskich wojsk lądowych oraz archiwów prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera.

Do nowych materiałów dołączono wcześniej publikowane materiały, w tym dokumenty zebrane przez tak zwaną Komisję Maddena, która prowadziła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1951-52. Komisja ustaliła wówczas, że odpowiedzialne za śmierć polskich oficerów w lesie katyńskim było NKWD. Nie rozstrzygnięto jednak wówczas, czy rząd USA i prezydent Roosevelt znali i ukrywali prawdę o Katyniu.

Dokładna zawartość publikacji zostanie omówiona podczas uroczystości w amerykańskim Kongresie, która odbędzie się o godzinie 21 czasu polskiego. Poza dyrekcją amerykańskich archiwów państwowych USA wezmą w niej udział historycy i działacze polonijni.Czas na akta Rosji i Białorusi

- Czy jest tam coś przełomowego - to jest pytanie do historyków, którzy będą badali te olbrzymie zasoby - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid.

Zdaniem historyków archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej, których odtajnienie zapowiedziały Stany Zjednoczone, mogą ukazać stan wiedzy Zachodu na temat zbrodni. Z ostateczną oceną badacze wstrzymują się jednak do publikacji.

Winid ma nadzieję, że "akcja amerykańska zachęci naszych partnerów zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie" do otwierania archiwów i pokazywania dziejów zbrodni katyńskiej. Dodał, że dotyczy to wszystkich "państw, które miały jakiekolwiek wiadomości na temat Katynia".

Jak podkreślił wiceminister, Polska wciąż czeka na otwarcie "solidnego zespołu archiwalnego" m.in. w Federacji Rosyjskiej i Białorusi. - Wiadomo też, że nie wszystkie archiwa brytyjskie są otwarte. Historia polsko-brytyjskiej dyskusji o archiwach z czasów II wojny światowej jest bardzo długa i ciekawa - zaznaczył.

- Będzie to niezwykle istotne dla wszystkich historyków, badaczy, dziennikarzy, osób zainteresowanych problematyką katyńską, ponieważ będą mieli w jednym miejscu zgromadzone materiały z kilkunastu różnych ośrodków, instytucji rządowych, bibliotek prezydenckich - uważa Winid.

Apel kongresmenki

Demokratyczna kongresmenka Marcy Kaptur oraz ambasada RP w Waszyngtonie wydały wspólne oświadczenie, w którym z zadowoleniem przyjmują decyzję Narodowych Archiwów USA. Część opublikowanego materiału to dokumenty dotąd nieznane. Inicjatorką ich opublikowania w internecie była właśnie Marcy Kaptur, która ma polskie korzenie i zasiada w Kongresie od 1983 r.

"Udostępnienie blisko tysiąca stron materiałów archiwalnych wniesie istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy na temat tej zbrodni, której władza sowiecka dopuściła się na narodzie polskim w 1940 r. (...) Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i innych krajów o pełne odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni oraz ich udostępnienie opinii publicznej" - głosi oświadczenie.

Wyrażono w nim wdzięczność Polonii amerykańskiej i jej przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych za wysiłki i wytrwałość, dzięki którym sprawa zbrodni katyńskiej nie popadła w zapomnienie.

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kongres Stanów Zjednoczonych pozostają niezachwiani w swoim partnerstwie i zaangażowaniu na rzecz ujawnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej" - podkreślono w oświadczeniu

Zobacz także
Komentarze (79)
Dokumenty, mapy, zdjęcia - USA ujawniły akta zbrodni katyńskiej. "Teraz czas na innych"
Zaloguj się
 • shaitis

  Oceniono 64 razy 32

  i znowu Katyń...a już było tak spokojnie.
  A niedaleko mnie na osiedlu...nagrzani jak Rosyjska atomówka młodzieńcy zaczepiają i plują na przechodzących ludzi (jak pewnie na większości blokowisk), Policja robi na świetlicy mojej córki "bezpieczną drogę do Szkoły 2012, straSZ miejska szuka ludzi którym można wlepić mandat za cokolwiek i zasilić budżet, w telewizji idioci którzy nigdy nie byli w pracy dyskutują nad poprawą życia matek za nie swoje pieniądze, na Orliku wybudowanym dla młodzieży od rana do wieczora słychać sportowe zachęty typu "k...a zapie....j" a banda pseudo narodowców rozczula się nad mordem Katyńskim, dobrze że jutro będzie ładna pogoda...ostatni dzień... podobno.

 • 58-rokers

  Oceniono 27 razy 25

  Pomordowani Polacy na Wołyniu ok. 150 tysięcy też powinni być w pamięci. Żaden polski polityk nie zrobił nic aby rozliczyć oprawców, przeciwnie przemilczają temat nadawania oprawcom tytuły bohaterów Ukrainy.

 • jerzysm42

  Oceniono 30 razy 24

  Amerykanie zawsze uważali nas za dostawców mięsa armatniego i dostarczyciela głosów w wyborach prezydenckich. Wiedzieli dobrze o zbrodni katyńskiej, gettach, obozach koncentracyjnych, gułagach i Powstaniu Warszawskim. Sprzedali nas Stalinowi w Teheranie i Jałcie.
  Obecnie też wolą rozmawiać z Rosjanami niż z nami. Nie chcą ujawnić prawdy o "zbrodni katyńskiej" i nie pomógł nawet list Jarosława Szalonego wręczony prezydentowi Obamie.

 • wuzuwela

  Oceniono 31 razy 19

  "Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kongres Stanów Zjednoczonych pozostają niezachwiani w swoim partnerstwie i zaangażowaniu na rzecz ujawnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej" - podkreślono w oświadczeniu

  to jest qrva cynizm rodem z "najlepszych" stosunków między PRL a ZSRR!takie same gięcie fiuta ,tylko teraz z USA.
  Gdzie był wcześniej ten wspaniały kongres?kiedy im trzeba było trzymali język za zębami,teraz też im trzeba,to szczują!
  Sprawa Katynia jest wszystkim jasna,a wyciąganie króliczka z kapelusza ma całkiem inne znaczenie niż to co ta pani próbuje nam wcisnąć.Jest masa innych spraw nie mniej ważnych,ale szczegółowo przemilczane.Albo wszystko,albo nic.Mądrzy ludzie nie zwrócą uwagi na ten fakt bezczelnej manipulacji Polakami,za to pospólstwo pójdzie na sznurku tych krętaczy i o to im chodzi.

 • dziadekjam

  Oceniono 29 razy 19

  Raczej wątpię, czy te "tajne" informacje wniosą cokolwiek nowego. To, co ważne i istotne nie wycieknie z żadnych tajnych archiwów. Jedyne co się może zdarzyć, to "przecieknięcie " z jednych tajnych archiwów do drugich, tak jak to było z archiwami III Rzeszy, które przeciekły do archiwów tajnych służb ZSRR i USA. Te sensacyjki, którymi się ekscytuje pospólstwo, to tylko "okruchy z biesiadnego stołu".

 • jarek765

  Oceniono 26 razy 18

  Jak dla mnie II wojna światowa rozpoczęta została przez Niemcy (nie Nazistów) i ZSRR. Wszyscy zapomnieli, że ZSRR we wrześniu najechali Polskę i praktycznie do czerwca 1941 współdziałali z Niemcami w okupacji naszych terenów. A to, że później został ZSRR najechany przez Niemców wcale ich nie broni ale pokazuje, że pozostali alianci w celu wygrania wojny sprzedali nas i zbratali się z Stalinem. Do tego stopnia zapomnieli, że pozwolili jemu na okupację również po 1945. Wszyscy alianci mieli w tym czasie tak krótką pamięć, że zapomnieli o roku 1920 gdzie dzięki Polakom zostali czerwonoarmiści zatrzymani i nie doszło do zajęcia Polski i pozostałych krajów Europy. Teraz pokazywanie tych dokumentów po tylu latach tylko pokazuje, że byliśmy praktycznie kartą przetargową. Wszyscy wiedzieli ale nie zrobili nic. bo przede wszystkim ratowali swoje 4 litery. W 1945 na paradach w Londynie i Moskwie były wszystkie armie uczestniczące po stronach alianckich ale niestety Polaków tam nie było. ZSRR nas nie uznawał a Londyn nie chciał swojego sojusznika rozgniewać. W 1939 mieliśmy najazd a teraz mamy gospodarczy najazd na nasze interesy. Niemcy przeciągneli do siebie rurociąg z gazem aby wprowadzić do unii tańszy gaz i możliwe po niższych cenach niż prowadząc przez Polskę. Jak tylko usłyszano, że Polacy mogą mieć gaz łupkowy do UE kombinuje aby zablokować te wydobycie. Niestety ale historia się powtarza.

 • cztery44442

  Oceniono 24 razy 18

  Tragedią jest, że w Katyniu zginęło około 20 tys. Polaków.
  Jeszcze większą tragedią jest, że w Powstaniu Warszawskim zginęło około 200 tys. Polaków.
  Ocena tego co wydarzyło się w latach 1939-1945 należy do historyków.

 • eastsider

  Oceniono 21 razy 17

  Z rodzeństwem wychodzi się zazwyczaj dobrze tylko na zdjęciach. Mieliśmy kolejno dwóch Wielkich Braci:
  do 1989, wielki Związek Radziecki, a od wtedy do dziś wielkie Stany Zjednoczone. Pierwszy brat wymordował
  a Katyniu naszych oficerów, a drugi z braci, wiedząc o tym milczał, nie puszczał pary z gęby i nie reagował na straszną zbrodnię. Pokazuje to wyrażnie, jek ważna jest w świecie Polska, dla USA szczególnie. Wchodżmy więc nadal Amerycę w pupę, pozwólmy naszym żołnierzom ginąć w amerykańskich wojnach. I już dalej nie będę mego wywodu ciągnął, bo chciałbym uniknąć wyrazów niecenzuralnych. Pozdrawiam panów Kwaśniewskiego i Millera, decydentów wysyłających w swoim czasie Polaków na wojnę w Iraku.

 • jami100

  Oceniono 20 razy 16

  Hm, po tylu latach! Nasuwa się pytanie dlaczego akurat teraz i dlaczego nie wcześniej (okazji było sporo). Moze odpowiedź jest prozaiczna: kiedyś trzeba. A moze jakiś cel polityczny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje