Arłukowicz: Centrum jest źle zarządzane. Musi się dostosować

10.09.2012 16:10
Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu

Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (Fot. Albert Zawada / AG)

- Centrum Zdrowia Dziecka było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do "realnych warunków funkcjonowania" - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skomentował trudną sytuację finansową warszawskiego szpitala. Dodał, że obecnie jest on obecnie źle zarządzany.
Bartosz Arłukowicz powtórzył, że oczekuje na plan restrukturyzacji szpitala do 21 września. Wówczas ma go przedstawić dyrektor tej placówki. Minister powiedział, że oczekuje od dyrektora realnego planu i rzetelnej analizy, w obliczu zadłużenia Centrum i miażdżącego raportu NIK w tej sprawie.

Jego zdaniem, obecnie centrum jest źle zarządzane, często dochodzi też do niegospodarności. Jak mówił minister, to jeden z nielicznych szpitali, w których za nadwykonania NFZ zapłacił w 100 procentach - na specjalistyczne świadczenia otrzymał dodatkowe 175 milionów złotych. A mimo to dług szpitala wzrósł z 67 milionów w 2007 roku do 190 milionów w 2012 roku. O 96 procent wzrosły też płace, wzrosło też zatrudnienie. Minister mówił też o strukturze zatrudnienia w Centrum. Spośród ponad 2200 pracowników ponad 300 to lekarze. Więcej jest natomiast pracowników administracji i statystyki.

Bartosz Arłukowicz oczekuje na plan ratowania Centrum do 21 września. Pierwotnym terminem był 24 sierpnia, jednak - jak mówił minister - wtedy plan dyrektora placówki został odrzucony przez członków zespołu składającego się z władz szpitala, ministerstwa zdrowia, finansów, skarbu i nauki, a także Bank Gospodarki Krajowej, który miał udzielić kredytu placówce. Minister Arłukowicz mówił, że sierpniowy plan w ogóle nie zakładał restrukturyzacji Centrum.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Centrum Janusz Książyk wysłał do premiera, ministra zdrowia i szefowej NFZ list z apelem o pomoc dla szpitala.

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • best.bacha191

  Oceniono 4 razy 4

  Niektorym sie wydaje, ze zadluzone szpitale to "wina Tuska" i jego rzadu. A o co walczylismy w latach osiemdziesiatych??? O demokracje, o mozliwosc podejmowania decyzji samemu, czyli rowniez o odpowiedzialne kierowanie/zarzadzanie placowka sluzby zdrowia zgodnie z jej potrzebami. Nie wszystkie placowki sa zadluzone. Jak widac, niektorzy dyrektorzy placowek nie maja umiejetnosci poruszania sie w swiecie innym niz PRL-owski... Model bialoruski/polnocnokoreanski jest im blizszy?

 • alt.er.ego

  Oceniono 1 raz 1

  Z podobnym apelem tyle, że:

  - dwa tygodnie temu
  - w sprawie najbardziej zadłużonego szpitala w Polsce,
  - będącego jednocześnie największym szpitalem w województwie lubuskim
  - i nie pisemnie, a w formie filmiku na youtube

  zwrócił się do premiera głodujący pod szpitalem w Gorzowie Mariusz Wójcik.

  Głodujący apeluje do Premiera o oddłużenie szpitala www.youtube.com/watch?v=UIj8aXJ7mB8

  Afera o jakiej jeszcze nie wiecie www.tokfm.pl/blogi/myslinadobranoc/2012/09/szpitale_w_gorzowie_gate/1

  Ratujemy gorzowski szpital ! - Pomóż, dołącz, udostępnij ! www.facebook.com/ObronaGorzowskiegoSzpitala

 • doni72

  Oceniono 2 razy -2

  Panie Bartku prosze wyjasnic " realnych warunkow funkcjonwania" taki ogolnik mozna roznie interpretowac.Szpitalny dlug wzrosl mimo tego i owego.Ile wzrasta dlug publiczny kraju w skali roku mimo ze jestesmy zielona wyspa ekonomi w Europie wzorem gospodarnosci podobno.

 • ej_ski

  Oceniono 3 razy -1

  Arłukowicz ty dalej udajesz ministra. Doświadczyłeś, że lekarz wybrany z personelu, kompetentnie zarządza szpitalem? Popatrz na siebie.

 • 1234qwerty

  Oceniono 5 razy 5

  No to jak było tak do dupy to gzie był nadzór nad tym molochem.Przecież NIK informował o patologii. Tylko znów nie było komu przeczytać kwitów i dobrać się do dupy zarządzającym tym tworem. Może niech NIK się weźmie za rządzenie tą republiką bananową.

 • gregsmile

  Oceniono 4 razy 0

  CZD zle zarzadzane? przyklad? SM (strwardnienie rozsiane) nie ma pozwolenia na bycie rozpoznanym przez lekarzy u dzieci ponizej 16 roku zycia w Polsce. powod? leki refinanswane kosztuja w zaleznosci od wyksztalcenia sie choroby od 5 tys to 10 tys zl miesiecznie. CZD leczy dzieci z SM ponizej 16 roku zycia, bo wbrew temu co NFZ - narodowy kat chorych w Polsce rozkazuje, tam pracuja lekarze z sercem dla dzieci, a nie maszyny tak jak w innych szpitalach. w CZD lekarze musza zebrac o swiatowej jakosci leki, zeby ratowac dzieci. szpital, jak niewiele innych w Polsce, ma swiatowej jakosci medykamenty z darow.
  tak panie ministrze zdrowia dziala porabana rzeczywistosc szpitali w Polsce. orientujesz sie pan co sie dzieje i ile trzeba miec zdrowia na publiczna sluzbe zdrowia w Polsce? dzialaj pan, bo PO moze za CZD stracic nastepne wybory, a mozecie cos w tej Polsce w koncu do cholery zreformowac!

 • weritas1

  Oceniono 3 razy 1

  Wystarczy zamienić w tekście CZD na rząd i wszystko, co powiedział Arłukowicz staje się prawdą.

 • jodlo

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież Ameryki nie odkrył. Tam, gdie są straty (zadłużenie), tam jest fatalne zarządzanie. Przypomnijcie sobie sytuację we Wrocławiu przed paru laty. Pani Profesor błagała w TV o litość dla małych dzieci, później okazało się jak fatalnie zarządzała klinicznymi finansami. Dyrektor szpitala MUSI być odpowiedzialny finansowo i karnie za finanse szpitala.

 • 2random

  Oceniono 31 razy 19

  Facet stracił moje uznanie. Kiedy pracował w Szczecinie na wydziale onkologicznym, widział doskonale jak nonsensowne są rozliczenia z NFZ i ile w związku z tym traci szpital w którym pracuje. Teraz zajmuje odwrotne stanowisko. Sprzedał się - miejsce siedzenia zdeterminowało jego punkt widzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje