Arłukowicz: Centrum jest źle zarządzane. Musi się dostosować

10.09.2012 16:10
Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu

Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (Fot. Albert Zawada / AG)

- Centrum Zdrowia Dziecka było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do "realnych warunków funkcjonowania" - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skomentował trudną sytuację finansową warszawskiego szpitala. Dodał, że obecnie jest on obecnie źle zarządzany.
Bartosz Arłukowicz powtórzył, że oczekuje na plan restrukturyzacji szpitala do 21 września. Wówczas ma go przedstawić dyrektor tej placówki. Minister powiedział, że oczekuje od dyrektora realnego planu i rzetelnej analizy, w obliczu zadłużenia Centrum i miażdżącego raportu NIK w tej sprawie.

Jego zdaniem, obecnie centrum jest źle zarządzane, często dochodzi też do niegospodarności. Jak mówił minister, to jeden z nielicznych szpitali, w których za nadwykonania NFZ zapłacił w 100 procentach - na specjalistyczne świadczenia otrzymał dodatkowe 175 milionów złotych. A mimo to dług szpitala wzrósł z 67 milionów w 2007 roku do 190 milionów w 2012 roku. O 96 procent wzrosły też płace, wzrosło też zatrudnienie. Minister mówił też o strukturze zatrudnienia w Centrum. Spośród ponad 2200 pracowników ponad 300 to lekarze. Więcej jest natomiast pracowników administracji i statystyki.

Bartosz Arłukowicz oczekuje na plan ratowania Centrum do 21 września. Pierwotnym terminem był 24 sierpnia, jednak - jak mówił minister - wtedy plan dyrektora placówki został odrzucony przez członków zespołu składającego się z władz szpitala, ministerstwa zdrowia, finansów, skarbu i nauki, a także Bank Gospodarki Krajowej, który miał udzielić kredytu placówce. Minister Arłukowicz mówił, że sierpniowy plan w ogóle nie zakładał restrukturyzacji Centrum.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Centrum Janusz Książyk wysłał do premiera, ministra zdrowia i szefowej NFZ list z apelem o pomoc dla szpitala.

Zobacz także
Komentarze (39)
Arłukowicz: Centrum jest źle zarządzane. Musi się dostosować
Zaloguj się
 • janr1234

  Oceniono 31 razy 21

  Panie Ministrze . szpital działa w realiach polskiej gospodarki. Mówi Pan o przeroście zatrudnienia administracji w Szpitalu. To Pańskie zarządzenia oraz ministra finansów sprawiają ,że trzeba zatrudniać dodatkowe osoby do obsługi papierologii . Proszę sprawdzić o ile zwiększyła się kadra chociaż by w NFZ od momentu powstania tej instytucji, powinien Pan to sprawdzić . Swoją drogą jak ktoś kto nie prowadził nigdy biznesu w swoim życiu mówi o restrukturyzacji ?????????

 • 2random

  Oceniono 31 razy 19

  Facet stracił moje uznanie. Kiedy pracował w Szczecinie na wydziale onkologicznym, widział doskonale jak nonsensowne są rozliczenia z NFZ i ile w związku z tym traci szpital w którym pracuje. Teraz zajmuje odwrotne stanowisko. Sprzedał się - miejsce siedzenia zdeterminowało jego punkt widzenia.

 • gr_ub_y

  Oceniono 36 razy 18

  Szybko znalazł się winny, oczywiście skoro nie może być nim PiS, to chociaż niech będzie to zarząd. Rozumiem, że Arłukowicz mógłby nie wiedzieć, co się się dzieje w gabinecie higienistki Krysi w jednej z pomorskich podstawówek, że tam zabrakło pani higienistce tamponików i komitet rodzicielski łaskawie zgodził się pokryć koszta zakupu nowych suwenirów, ale do kooorfy nędzy, CZD? Ceeeee... Zeeeeettt.... Ddddddeee.... najpotężniejszy szpital dziecięcy w kraju i Arłukowicz nie wie co się w nim dzieje? Ja pierdziele. Nieeeee....Trzymajcie mnie ludziska bo nie zdzierżę!

 • rekin1976

  Oceniono 22 razy 18

  Leczy zamiast zarabiać. To zgroza.

 • zaplutykarzelreakcji2

  Oceniono 26 razy 16

  Ile kosztowało 5 miesięczne "ministerstwo ds. wykluczonych"? Ile musieliśmy zapłacić z naszej kieszeni za polityczne sku...enie się Arłukowicza? Ile można by przeprowadzić za to badań w CZD?

 • indianski

  Oceniono 26 razy 16

  aktualny dyrektor jeszcze w ofercie konkursowej przedstawil plan ratunkowy . plan zaakceptowal arlukowicz . stary komuch ma juz skleroze , moze powinien odejsc

 • endrju1521

  Oceniono 20 razy 12

  Najlepiej zarządzane było arłukowiczowe ministerstwo od wykluczonych.

  Po pół roku "działalności", zostało zlikwidowane.

 • ccc-bbb

  Oceniono 25 razy 9

  q.u.r.w.a ..... Jeśli na zrobienie 1 kg chleba potrzeba 400 g mąki to tyle potrzeba, żeby ten chleb był chlebem! I tak samo jest w służbie zdrowia - jeśli na izbę przyjęć w roku zgłasza się 10 000 pacjentów to q.u.r.w.a dla jaj tam ich nie ma - są tam bo są chorzy - i za wszystkich bez wyjątku powinien zapłacić NFZ! I niech Arłukowicz nie pitoli o tym, że "Centrum Zdrowia Dziecka było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do "realnych warunków funkcjonowania"".

  Przyznaj się patałachu rządowy - ile kosztowało twoje ministerstwo, które istniało kilka miesięcy!? Ile operacji w CSD mogło by zrobić, gdyby nie trzeba było płacić za twoją prostytucję polityczną!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje