PiS nie rezygnuje ze Smoleńska: Eksplozje w powietrzu. Nie było brzozy. Osoby trzecie

10.09.2012 12:39
Antoni Macierewicz na prezentacji

Antoni Macierewicz na prezentacji "Białej Księgi" 10 sierpnia (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. były eksplozje, które zniszczyły samolot w powietrzu - taką tezę zawiera kolejny raport z prac parlamentarnego zespołu smoleńskiego, który od dziś jest dostępny w internecie. - Na raport końcowy będziemy musieli poczekać jeszcze rok - zapowiedział Antoni Macierewicz.
Dokument "28 miesięcy po Smoleńsku" stanowi rozszerzoną wersję raportu zaprezentowanego przez szefa zespołu Antoniego Macierewicza (PiS) 10 sierpnia.

"Publikowany dziś materiał nie jest jeszcze całościowym raportem - raczej pokazuje i porządkuje ustalone dotychczas fakty i hipotezy. Mamy nadzieję, że jesienią 2012 r. zaprezentujemy ostateczny wynik badań nad technicznymi aspektami katastrofy smoleńskiej, a najdalej za rok będziemy mogli przedstawić raport końcowy" - napisał we wstępie do dokumentu Macierewicz.

W raporcie opublikowanym na stronie internetowej zespołu podkreślono, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii były eksplozje, które zniszczyły samolot w powietrzu". Oznacza to - jak napisano w dokumencie - że "bezpośrednią odpowiedzialność za tragedię ponoszą nie piloci i warunki atmosferyczne, ale wciąż nieustalone "osoby trzecie".

Eksplozje i działania na szkodę

Według autorów opracowania zespół parlamentarny "udowodnił niezgodność z prawdą głównych tez rosyjskiego raportu MAK" dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Jak zaznaczono, tezy te, dotyczące przebiegu i przyczyn katastrofy, zostały powtórzone w raporcie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, czyli tzw. komisji Jerzego Millera.

Zgodnie z ustaleniami zespołu do katastrofy smoleńskiej "doszło na skutek eksplozji na pokładzie samolotu w trakcie manewru odchodzenia na drugi krąg i odlotu znad lotniska Siewiernyj w Smoleńsku". W raporcie podkreślono, że w trakcie organizowania wizyty Lecha Kaczyńskiego i podczas lotu do Smoleńska doszło ze strony premiera Donalda Tuska, konstytucyjnych ministrów, organów administracji rządowej oraz innych instytucji do "bezprawnych działań na szkodę głowy państwa i interesu RP w porozumieniu z przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej".

Ponadto, jak napisano, prace zespołu wykazały, że po katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. m.in. ze strony marszałka Sejmu i organów prokuratury doszło "do bezprawnych działań na szkodę interesu RP, nierzadko sprzecznych z Konstytucją RP, a mających na celu ukrycie prawdziwego przebiegu katastrofy w Smoleńsku, jej sprawców i osób z nimi współdziałających".

Samolot nie uderzył w brzozę

W raporcie zespołu jest też mowa o tym, że "premier Donald Tusk prowadził grę z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP" w sprawie jego wizyty w Katyniu. Ponadto, jak oceniono, rząd Tuska "nie zapewnił prezydentowi RP właściwej ochrony kontrwywiadowczej".

Prace zespołu, według autorów raportu, wykazały ponadto, że samolot Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie nie uderzył w brzozę i nie złamał o nią skrzydła, a rozpadał się w powietrzu przed uderzeniem w ziemię.

W raporcie podkreślono, że po katastrofie rząd Tuska "odrzucił pomoc ekspertów z NATO, UE oraz z Polski", a także "zgodził się na rosyjski dyktat w sprawie wyjaśniania katastrofy".

Według autorów raportu po katastrofie ze strony rządu Donalda Tuska, ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i organów prokuratury "doszło do działań na szkodę państwa polegających m.in. na bezprawnym przyjęciu za podstawę wyjaśniania katastrofy załącznika 13. do Konwencji Chicagowskiej".

Rząd ponosi odpowiedzialność

W dokumencie jest mowa o "świadomym współdziałaniu przedstawicieli rządu premiera Tuska z władzami Federacji Rosyjskiej na szkodę polskiego śledztwa i w celu uniemożliwienia dojścia do prawdy".

Ponadto - napisano w raporcie - "przedstawiciele rządu ponoszą odpowiedzialność za brak odpowiedniej reakcji na rosyjską kampanię oczerniającą ofiary katastrofy".

W dokumencie jest też mowa o tym, że "MSZ świadomie współdziałało ze stroną rosyjską w takim organizowaniu wizyty Prezydenta RP, by była ona gorzej przygotowana i gorzej zabezpieczona niż spotkanie premiera D. Tuska z W. Putinem". Jak oceniono, rząd Tuska ukrywał przed prezydentem i Kancelarią Prezydenta "istotne informacje dotyczące przygotowań do wizyt lub opóźniał ich przekazanie".

Przedstawiając miesiąc temu wstępną wersję raportu, Antoni Macierewicz mówił o "współdziałaniu rządu Donalda Tuska z administracją rosyjską przeciwko prezydentowi". - Kulminacyjnym punktem tego współdziałania było rozdzielenie wizyt, i bez tego ciągu wydarzeń do tej tragedii by nie doszło - ocenił polityk PiS.

7 kwietnia 2010 r. wizytę w Katyniu złożył premier Donald Tusk, na 10 kwietnia zaplanowano wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w okolicy lotniska w Smoleńsku samolot Tu-154M uległ katastrofie, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent. Premier mówił wielokrotnie, że projekt wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r. pojawił się już po ustaleniu spotkania premierów Polski i Rosji w tym miejscu. Podkreślał, że teza o celowym rozdzieleniu wizyt przez rząd jest kłamstwem.

Zobacz także
Komentarze (304)
Zaloguj się
 • krzysiek2608

  0

  Ten raport jednoznacznie pokazuje że sprawcami tej tragicznej katastrofy są nasi Polscy fachowcy i na miejscu saperów odprawjających samolot, oraz innych służb odpowjedzialnych za stan samolotu postawił bym sprawę jasno założył bym sprawę panu Antoniemu M. o pomówjenie bo sugerując zamach pomawja nie bezpośrednio służby odpowjedzialne za stan i odprawę samolotu przed startem o niedopełnienie obowjązków zaniechanie lub pomocnictwo

 • jerry224

  Oceniono 2 razy 2

  Macierewicz ma rację,
  Osoby 3-cie
  .. to ja wysadzilem w powietrze samolot !!!! ...

 • worddesign

  Oceniono 2 razy 2

  Jaroslawie, czy zdajesz sobie z tego sprawe, ze masz krew brata na swoich rekach?

 • worddesign

  Oceniono 2 razy 0

  dlaczego ja jako zwykly interauta musze wskazywac na prawdziwa przyczyne obu wybuchow?
  Ja sie pytam za co oplacamy specjalistow? za nierobstwo?
  Przeciez kazdy slyszal nagrania z czarnej skrzynki.
  Czy nikt nie slyszal glosow dwoch ludzi, ktorzy nie nalezeli do oficjalnej delegacji?
  Tak, dwoch, dwoch mezczyzn, obcokrajowcow, mowiacych po angielsku.
  Tuz przed tymi dwoma wybuchami rozmawiali ze soba.
  Posluchajcie uwaznie nagrania: jeden mowi terenehed, a drugi pulap.
  Mowi wam to cos?

 • lisstom

  Oceniono 1 raz -1

  Wczoraj wieczorem Antoni w pewnej rozgłośni radiowej oświadczył,
  że wybuchy mogły wynikać z tego, że w samolot prezydencki trafiła rakieta
  ziemia - powietrze.
  Miał dużą pretensję do premiera Tuska, że rząd jeszcze się nie zajął.
  Słuchacze i Osoba Prowadząca Audycję przyjęli to ze zrozumieniem.

 • emer04

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli to prawda, to dlaczego jeszcze nie został sporządzony akt oskarżenia do Trybunału Stanu?

 • rafael-1

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko ludze chorzy (psychicznie) i ulomni moga wierzyc i zaufac temu rzadowi... za duzo kretectw i klamstw oraz bezprawia (wobec i w narodzie) Robiac z byle urzednika, nie tykalnego, nie karalnego "bozka"... Dlaczego NIKOGO..!!! Nadal nie rozliczaja, nie pociagaja do odpowiedzialnosc, bylych prominentuw (np elite partyjnch "Komunistow') Bo to Oni nadal stanowia prawo? i to za NASZE pieniadze!!!! ktore zagarneli, przywlaszczyli sobie, kupuja kazdego i placa za wszystko, nawet mogli zaimprowizowac (to najbardzie prawdopodobna hipoteza) "Katastrofe" w Smolensku..!! Tylko slepy, glupi (i ryzykant) mysli inaczej.. To dlatego tak panicznie bali sie (i nadal boja) Prawa i Sprawiedliwosc, bo grund juz im sie palil pod stopami, bojac sie tego ze Polska mogla by byc praworzadna...!!! a prawo by bylo dla kazdego jednakowe..!!!! A tego nadal sie boicie???

 • rafael-1

  Oceniono 2 razy 0

  "Panowie"(?) /exTowarzysze/ i (nie wszyscy) z "PO" ...To widac i jest wyczuwalne (tutaj..) w waszych wypocinach, glupich, infantylnych, zmyslanych hipotezach i opisywanie przybranych form oszczerstw, klamstw tylko dlatego ze sie juz boicie uslyszec, jakiej kolwiek PRAWDY oraz ODPOWIEDZIALNOSCI....!!!! Nie obawiajcie sie, nie pozamykaja i nie ukaraja wszstkich, bo moze braknac miejsca..? Ale moze by tak Was na banicje np do bylego ZSRR-u, (oczywisci na standarcie i rejonie Syberyjczyka) bez prawa powrotu, chyba ze pieszo i... do Tybetu. Ale lepiej by bylo, dla wszelkiej ludzkosci, aby Was poprostu wszystkich Szlag trafil.!!!

 • adawlo221

  Oceniono 2 razy 0

  a brzoza została złamana przez puszczonego przez I Nadętego bąka - ze strachu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje