"Spiegel": Tusk faworytem Merkel na szefa Komisji Europejskiej

10.09.2012 07:33
Angela Merkel i Donald Tusk, który 31 maja odebrał nagrodę im. Walthera Rathenaua

Angela Merkel i Donald Tusk, który 31 maja odebrał nagrodę im. Walthera Rathenaua (Fot. THOMAS PETER REUTERS)

Faworytem niemieckiej chadecji na szefa Komisji Europejskiej jest Polak Donald Tusk - twierdzi tygodnik "Der Spiegel".
"Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014 o urząd szefa Komisji Europejskiej po raz pierwszy mają walczyć czołowi kandydaci. Faworytami są Niemiec i Polak" - pisze Der Spiegel.

Konkurentem jest Martin Schulz

Tygodnik przypomina, że kiedy w maju br. polski premier otrzymał Nagrodę im. Walthera-Rathenaua, laudatorka Angela Merkel chwaliła przede wszystkim europejskość Tuska. "Co wiedzieli tylko niektórzy: Za tymi ciepłymi słowami kryła się oferta pracy Merkel dla jej polskiego kolegi" - stwierdza "Der Spiegel": "W szeregach Europejskich Demokratów (EPL), do których należy zarówno niemieckie CDU, jak PO Tuska, dojrzewa plan, by nominować szefa polskiego rządu na kandydata na szefa KE".

Konkurentem jest preferowany przez socjalistów Martin Schulz, obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Od chwili wyboru na to stanowisko niemiecki socjaldemokrata uprawia nieustanną walkę wyborczą, dwa skuteczne medialnie wystąpienia dziennie są jego minimum, zauważa hamburski tygodnik: "Kampania Schulza pomału niepokoi konserwatywnych w PE. A że nie nasuwa się żaden kandydat z ich szeregów, wpadli na pomysł z Tuskiem". - Prezentowanie przed wyborami urzędującego premiera jako czołowego kandydata nadałoby nowy wymiar europejskiej polityce, mówi polityk chadecji Manfred Weber, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w PE. Także kanclerz Angeli Merkel podoba się pomysł wystawienia rzeczywiście czołowego kandydata. "To, że kandydatem jej partii w Niemczech byłby Polak, wydaje się jej nie odstraszać" - uważa "Der Spiegel". (...)

"Nie reprezentuje żadnej ze skłóconych stron"

"Tusk uchodzi za Europejczyka z przekonania, podczas prezydencji Polski w Radzie UE wygłaszał przekonywające przemówienia. Zaletą jego kandydatury byłby też fakt, że w kryzysie euro nie reprezentuje żadnej ze skłóconych stron. Istnieje nadzieja, że Tusk mógłby przezwyciężyć zarysowujący się podział Europy na państwa strefy euro i resztę" - konkluduje "Der Spiegel" i podaje, że na kongresie EPL w październiku delegaci chcą zatwierdzić czołowego kandydata dla całej Europy: "Partyjni stratedzy mają już nawet w głowie pomysł na plakat wyborczy. Angela Merkel i Donald Tusk mają wspólnie zabiegać o głosy wyborców".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (186)
Zaloguj się
 • karol_7

  0

  w kłamaniu i obiecywaniu gruszek na wierzbie palant ma niezwykłą wprawę i doświadczenie
  a tu proszę, mleko się wylało bo to nie są błędy poprzedników tylko sonca peru

 • 1neo1

  Oceniono 1 raz 1

  Co nasz Plemiel mówi do Merkel? Może coś w stylu: Jawohl, zadania wykonane Frau Merkel,a teraz daj mi jakiś ciepły stołeczek w EU w którym bede robił za odźwiernego dla ciebie i twoich Niemiec...:-)

 • olias

  Oceniono 2 razy 2

  ok. jak UE przeżyje dłużej niż my pod rządami tego miernoty to klękajcie narody.

 • olias

  Oceniono 1 raz 1

  go, Angela, go!
  bo jak się spóźnisz to wdzięczny naród polski okaże swoją wdzięczność i miłość twojemu pupilkowi.

  a tego byś nie chciała.

 • tp70

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo Tusk; jesteśmy dumni.
  Może się uda tą chołotę z Pisiu z rydzykiem na czele wysłać na Sachalin

 • herr7

  Oceniono 2 razy 0

  "Faworyt" Merkel? Ma to raczej pejoratywne znaczenie, zwłaszcza w polityce. A mnie interesuje, jaką cenę za to Polska i Polacy zapłacą?

 • india.wr

  Oceniono 3 razy -1

  Oczywiście w polskim piekle z tego powodu zaczyna się ujadać na Tuska. tak było zawsze - kiedy jakiś Polak wybijał się na forum międzynarodowym zaraz pojawiali sie "prawdziwi" Polacy i obrzucali go błotem.
  To nic, że wiele zdziałałby dla kraju na eksponowanym stanowisku, trzeba go zdołować, zniszczyć.
  W niszczeniu ponadprzeciętnych Polaków zasługi historyczne ma i prawica i lewica, takiśmy to naród

 • zbycholj23

  Oceniono 18 razy 0

  Piesek dobrze szczekał i skomlał u stóp pani Kartofel więc pani Kaartofel zafunduje pieskowi nową budę.

 • ulebyk

  Oceniono 14 razy 0

  Trzyma się razem międzynarodowa (a raczej beznarodowa) klika kolesi i przekręciarzy. A koshermedia nakazują plebsowi cieszyć się i być dumnym z tego, że jakiś ich statysta wbije na ciepłą posadkę (vide - zachwyt nad ulokowaniem tej szumowiny Buzka w PE)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje