Solidarna Polska nie lubi mniejszości, chce likwidować dwujęzyczne napisy

10.09.2012 06:00
Posłom partii Ziobry nie podobają się dwujęzyczne napisy w niektórych gminach. Tam, gdzie populacja Niemców czy Łemków spada, chce je likwidować - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Teraz w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych jest zapis, że gmina jest zapisywana w specjalnym rządowym rejestrze, jeśli mieszka w niej co najmniej 20 proc. określonej mniejszości narodowej.

Przedstawiciele tej mniejszości mają wówczas prawo m.in. domagać się ustawiania dwujęzycznych tablic. Taki próg przed laty w wielu gminach osiągnęli Niemcy na Opolszczyźnie, Litwini w okolicach Sejn czy Kaszubi.

Politycy Solidarnej Polski chcą teraz wprowadzić przepis, że jeśli wyniki aktualnego spisu powszechnego wykażą, iż w gminie mieszka już mniej niż 20 proc. przedstawicieli mniejszości, władze gminy mają zwrócić się do ministra administracji i cyfryzacji o wykreślenie gminy z rejestru. Tablice byłyby wtedy zdejmowane.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Komentarze (61)
Zaloguj się
 • 121uchatka

  0

  Moje pytanie: - z czego wynikają głupie wypowiedzi znacznej części polityków?
  Pytanie zadaję, gdyż większość z nich ma ukończone studia, wymagające posiadania jakiejś tam inteligencji i prawdopodobnie w życiu codziennym potrafią się posługiwać rrozumem.

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 0

  Powinno być powyżej 50%. Czyli mniejszość stanowiąca większość w danej miejscowości. Trzymając się dotychczasowych zasad w Irlandii w większości miejscowości powinny stać tablice polskojęzyczne, tak dużo napchało sie tam naszych rodaków.

 • abomingo1.1

  Oceniono 3 razy 3

  Zasada ,,PiSiorów,, pisiorek ukraść-jest cacy , pisiorkowi ukraść - jest bee !

 • pr51

  Oceniono 10 razy 10

  Ziobro nie osiągnłą 20% w Sejmie, więc należy zacząć od skreślenia go jako polityka, który może być cytowany.

 • fidelxxx

  Oceniono 11 razy 11

  Ziober chce likwidować dwujęzyczne napisy, a sam się oburzał kiedy na Litwie zrywano polskie tablice.

  No ale skoro w ciągu kilku dni z euroentuzjasty stał się eurosceptykiem, to jeszcze szybciej z człowieka tolerancyjnego mógł stać się ksenofobem.

 • barbarella.net

  Oceniono 11 razy 11

  "Posłom partii Ziobry nie podobają się dwujęzyczne napisy w niektórych gminach."

  Ach, posłowie partii Ziobry....
  "Ein Volk, ein Reich, ein Führer."

  Ciekawe, co jutro wymyślą?
  Aż zaczynam się bać.

 • j-230

  Oceniono 6 razy 6

  wiadomo polska to jest polska nietolerancja I głupota polityczna tak ot myśli 'polska katolik i to ni zmieni bo jak ma zmienić jak sami politycy do tego Namawiają -czyli POLSKA DLA POLAKÓW -ale jak naszych za-niedługo będą wywalać z ANGLII NORWEGII TO BZIE Larum bo my Polacy do EUROPY TO NIE-NADAJEMY NADAJEMY DO BANGLADESZU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • patriotaaa

  Oceniono 14 razy -12

  Szanowni komentatorzy zacznijcie myśleć i nie piszcie bzdur. Czy widzieliście w Niemczech czy innych państwach by były w polskim języku nazwy miast? Ja tyle zjeździłem i nigdzie nie widziałem były polskie napisy. W Polsce powinny być tylko w jerzyku polskim nazwy miast czy wsi. w Niemczech też mieszkają Polacy czy ktoś widział nazwy polskie? bo ja nie. W Polsce mieszkają Polacy o jakich tu mówimy mniejszościach? teraz zjechało do Polski wielu chińczyków więc mamy wprowadzać tablice w napisach Chińskich? Mieszkają też Wietnamczycy więc i wietnamskie napisy. Skończmy z tym wymuszaniem tych nazw niech Polska będzie polską a nie jakimś krajem mieszańców nie wiadomo jakim. Żydzi planują wprowadzić swój język jako drugi urzędowy w Polsce, Niemcy wprowadzą niemiecki jako trzeci Rosja jako czwarty rosyjski. Więc co to ma być za kraj? A nasz rząd zgadza się na wszystko co każą Niemcy i Rosjanie. Narodzie obudź się zatrzymaj tą zdradę i zdetronizuj rządowych zdrajców.

 • cree-is-me

  Oceniono 10 razy 8

  Dzisiaj chcą ściągać dwujęzyczne tablice, a jutro zechcą innym ściągać gacie i zaglądać w majtki, albo w rodowody. Kolejna banda oszołomów, która nie ma pomysłu jak w sposób normalny zaistnieć w polityce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje