Blisko 60 tys. osób przez pomyłkę dostało norweskie obywatelstwo

Lofoty, Reine, Norwegia

Lofoty, Reine, Norwegia (Lofoty, Reine, Norwegia/Shutterstock)

58 tysięcy osób z wielu krajów otrzymało przez pomyłkę norweskie obywatelstwo. Nastąpiło to w 1990 roku, gdy komputeryzowano systemy ewidencji ludności.
W wyniku błędu w programie zapisano wszystkich opuszczających Norwegię na stale w latach 1960-1975 jako norweskich obywateli. Dotyczyło to ponad 64 tysięcy osób. Jak się okazało, zaledwie 6 tysięcy było rzeczywiście norweskimi obywatelami. Pozostali to głównie sezonowi imigranci, najczęściej z południa Europy i Północnej Afryki powracający do domów.

Pierwszy sygnał o błędzie dotarł do Oslo w 2007 roku, gdy w Maroku zaczęli się zgłaszać mieszkańcy tego kraju twierdzący, iż są norweskimi obywatelami i domagając się paszportów. Początkowo nawet wydano im pewną ilość norweskich dokumentów.

Władze norweskie jak wyszło obecnie na jaw, nie potrafiły do tej pory rozwiązać powstałego problemu. Media zarzucają im skandaliczną opieszałość. Urzędnicy tłumaczą, że nie sa w stanie odszukać i zawiadomić o pomyłce wszystkich, których wpisano w ewidencję jako norweskich obywateli. Najczęściej nieznane są ich adresy i nie wiadomo, czy jeszcze żyją. Nikt też nie wie, ile norweskich paszportów trafiło w niepowołane ręce i mogło znaleźć się na międzynarodowym czarnym rynku dokumentów.

Zobacz także
 • Odnaleziony obraz Pierre-Auguste'a Renoira USA: na pchlim targu kupiła oryginalnego Renoira - za 50 dolarów
Komentarze (13)
Blisko 60 tys. osób przez pomyłkę dostało norweskie obywatelstwo
Zaloguj się
 • mariolablondi

  Oceniono 42 razy 22

  Moze przez ta pomyłkę Brejwik dostał amoku?

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 17

  "Paszporty Nansenowskie" w krzywym zwierciadle.:-(

 • fidelxxx

  Oceniono 18 razy 14

  Oto szczyt biurokracji - norweski urząd musi zawiadomić każdego osobnika z osobna, z czego pewnie większość w ogóle nie była tego faktu świadoma, że przez pomyłkę przyznano im obywatelstwo, które musi im być teraz odebrane.

 • rozyk

  Oceniono 23 razy 9

  Ciągle ta opieszałość w Norwegii. Policja opieszała, urzędnicy opieszali...

 • imsocool

  Oceniono 16 razy 8

  Socjalistyczna polityka pełnego zatrudnienia. Stwórzcie biurokratów, a znajdą sobie pracę. Znaleźli!
  Niech się cieszą, że mają ropę...

 • lukask73

  Oceniono 31 razy -5

  Takie obywatelstwo to spory problem. Norwegowie mają podatek dochodowy bardzo „przyzwoitym” poziomie. Ponadto w Norwegii dochody obywateli są całkowicie jawne, dostępne na rządowych stronach internetowych. Nie chciałbym, aby cały naród socjalistów wiedział, ile zarabiam i na dodatek rościł sobie prawo do urwania swojego kawałka tej kwoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje