Prokurator: Jest świadek handlu organami przez kosowskich Albańczyków

09.09.2012 18:27
Masowy grób odkryty na przedmieściach Belgradu

Masowy grób odkryty na przedmieściach Belgradu (Fot. Darko Vojinovic AP)

Serbowie mają świadka, który twierdzi, że widział handel organami pobieranymi od Serbów przez kosowskich Albańczyków podczas konfliktu o Kosowo - powiedział dziś agencji AFP serbski prokurator ds. zbrodni wojennych.
- Mamy osobę, która była świadkiem medycznej procedury przeprowadzonej na północy Albanii na organach pobranych od Serbów wziętych do niewoli podczas konfliktu w latach 1998-99 w Kosowie między separatystyczną kosowską partyzantką a siłami serbskimi - powiedział prokurator Vladimir Vukczević.

Wyjaśnił, że świadek był "kosowskim Albańczykiem, który brał udział w konflikcie" i który twierdzi, że przeszedł przeszkolenie w pobieraniu organów, pomagając w co najmniej jednej takiej operacji.

Pobranie serca od serbskiego więźnia

- Opisuje on operację pobrania serca od serbskiego więźnia niedaleko miasta Kukes w północno-wschodniej Albanii w końcu lat 90. - mówił prokurator Vukczević.

- Serce następnie sprzedano na czarnym rynku. Opisuje on szczegółowo całą procedurę - podkreślił Vukczević, według którego świadek opowiedział również o transporcie pobranego organu na lotnisko w stolicy Albanii, Tiranie.

Raport szwajcarskiego parlamentarzysty Dicka Marty'ego, przyjęty w styczniu 2011 roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opisuje domniemany handel narządami, którego dopuszczali się kosowscy Albańczycy na terytorium Albanii w trakcie konfliktu z siłami serbskimi.

Raport Marty'ego wymienia nazwiska byłych przywódców separatystycznej partyzantki kosowskich Albańczyków, w tym Hashima Thaciego, obecnego premiera Kosowa. Thaci i władze Albanii zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Zobacz także

Najnowsze informacje