Libicki: Wspieram Kukiza, niezależnie od stanowiska PO. Niklewicz: Polecam lekturę...

Fragment strony zmieleni.pl, założonej przez Pawła Kukiza

Fragment strony zmieleni.pl, założonej przez Pawła Kukiza

- Jeżeli inicjatywa Kukiza trafi do Sejmu, a później do Senatu, to niezależnie od stanowiska PO, które, mam nadzieję, będzie pozytywne, poprę JOW-y - powiedział senator PO Jan Filip Libicki w rozmowie z Onetem. Z kolei Konrad Niklewicz, wiceminister rozwoju regionalnego, poleca Kukizowi przeczytanie opinii ekspertów.
Paweł Kukiz chce wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. W tym celu zainicjował akcję Zmieleni.pl - w jej ramach poparcie dla pomysłu wyraziło już ponad 43 tys. osób. - Drżyjcie (p)osły jak zające, już 43 tysiące!;-) - cieszy się Kukiz na profilu akcji na Facebooku.

"Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie listę przygotowała Platforma Obywatelska, ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Dlaczego listę trzeba odtworzyć? Bo została... zmielona!!!" - tłumaczy akcję Zmieleni.pl Kukiz.

"PO po prostu... wprowadza je wolno"

Błyskawicznie inicjatywę poparł senator PO - niegdyś członek PiS, później klubu PJN - Jan Filip Libicki. Jak zadeklarował, jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych i chętnie poprze oddolną inicjatywę ich wprowadzenia w wyborach do Sejmu. - Wspieram Kukiza i ideę jednomandatowych okręgów wyborczych. Ta inicjatywa budzi moją sympatię - powiedział Libicki w rozmowie z Onet.pl.

- PO nie odstąpiła od JOW-ów. Po prostu wprowadza je wolno. Może za wolno. Chciałbym, żeby okręgi jednomandatowe do Sejmu wprowadzono jak najszybciej. Jeżeli inicjatywa Kukiza trafi do Sejmu, a później do Senatu, to popularny rockman może być pewien, że niezależnie od stanowiska PO, które, mam nadzieję, będzie pozytywne, poprę JOW-y - dodał.

Niklewicz: Najbardziej znany piosenkarz wśród polityków

Przeciwny inicjatywie jest natomiast wiceminister rozwoju regionalnego, były rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz. Poleca Kukizowi przeczytanie analiz na temat JOW-ów. - Nie wiem, czy najbardziej znany piosenkarz wśród polityków będzie chciał tyle przeczytać, ale ws. JOW polecam mu tekst dr. Jarosława Flisa - napisał na Twitterze Niklewicz. - Napisana przez dr. Flisa analiza skutków wprowadzenia JOW jest chyba najlepszą z dostępnych. Konkluzje dr. Flisa były dość jasne... - dodał.

Wnioski Flisa po analizie pierwszych wyborów w okręgach jednomandatowych do Senatu były jasne: Nic się nie zmieniło. JOW-y nie osiągnęły zamierzonego efektu.

Wybory jednomandatowe do Senatu

W 2011 roku po raz pierwszy odbyły się wybory w okręgach jednomandatowych do Senatu. Efekt miał być taki: dostanie się więcej kandydatów niezależnych, okręgi będą faworyzować mniejsze partie, kosztem tych największych. Tak się jednak nie stało - jeśli chodzi o liczbę kandydatów niezależnych, nie zmieniła się ona znacznie w stosunku do poprzednich wyborów. Do Senatu weszło zaledwie trzech.

Wprowadzenie okręgów jednomandatowych do Sejmu i Senatu postulowała Platforma Obywatelska. Inne partie nie poparły tego pomysłu. Wprowadzono JOW-y jedynie w wyborach do Senatu.

Zobacz także
 • Paweł Kukiz Kukiz w walce o JOW-y: Jak będzie trzeba, zablokujemy z "Solidarnością" Sejm
Komentarze (249)
Libicki: Wspieram Kukiza, niezależnie od stanowiska PO. Niklewicz: Polecam lekturę...
Zaloguj się
 • ww-77

  Oceniono 42 razy 28

  Światopoglądowo różnię się od Kukuza o 180 stopni, a do JOW pochodzę z rezerwą, ale popieram jego inicjatywę. Za samo "zmielenie" podpisów 750 tysięcy obywateli Platforma powinna dostać porządnego kopa w szczenę z półobrotu.

 • dqdb

  Oceniono 43 razy 27

  A może szanowny Pan dr przeanalizuje wybory prezydentów miast. Tu jakoś dużo dają wybory konkretnego kandydata. Niezależni prezydenci miast to moim skromnym zdaniem najlepsza grupa polityków.

  Dawanie Senatu jako przykład nieudanych JOW jest śmieszne. Mało kto potrafi w Polsce wymienić więcej niż trzech Senatorów. Nikogo nie interesują te wybory. Senator w zasadzie nic nie może. Służy tylko do pobierania kasy z budżetu. Najlepiej byłoby jakby Senat został zlikwidowany.

  Co do JOW należało zabronić kandydowania osób, które nie są zameldowane na stałe w danym okręgu, bądź też nie pracują w danym okręgu. W obecnej sytuacji blisko 50% posłów jest z Warszawy. Region, z którego zostali wybrani odwiedzają jedynie przy okazji jakiś wyborów. Prowadzi to do coraz większych różnic w rozwoju kraju.

 • jabbaryt

  Oceniono 31 razy 23

  A to co piszą ludzie o innych poglądach niz pan Flis moze o nich słyszeliście?

  Zbigniew Brzeziński - były doradca prezydenta USA
  Najgorsza i najgłupsza na świecie (o polskiej ordynacji wyborczej).

  Jan Nowak-Jeziorański (1914-2005) - legendarny kurier z Warszawy
  Zacząłbym od reformy ordynacji wyborczej, a więc od wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

  Karl Popper - światowej sławy filozof
  System wyborczy reprezentacji proporcjonalnej odziera posła z odpowiedzialności osobistej. Czyni zeń maszynę do głosowania, a nie myślącego i czującego człowieka...

 • cwanybolek

  Oceniono 26 razy 20

  Nie wiem też w jaki niby sposób fakt, ze do Senatu weszło tylko trzech niezależnych senatorów może świadczyć o tym, że JOW-y nie zdały egzaminu. Wbrew temu co się wielu wydaje one nie mają służyć temu, żeby wybierano ludzi nie należących do jakichś partii. Mają służyć temu, żeby o wyborze do Sejmu nie decydowała partyjna wierchuszka tylko ludzie oddający głosy - partie pozostaną ale ludzie w nich będą się zmieniać.

 • henrykkreuz

  Oceniono 23 razy 19

  Ordynacja JOW ma też odczepić partie od koryta, czy finansowania partii z budżetu. W tej chwili żaden niezależny kandydat do Senatu nie ma takiej kasy na wybory jak kandydaci partyjni zasilani z kasy publicznej.
  JOW jest w Anglii, Australii, USA, Kanadzie to czemu nie miałby być w Polsce? Jeżeli dobre dla nich dlaczego miałoby by być złe dla nas? Tego nikt nie jest w stanie podważyć.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 49 razy 17

  No i mamy dalej festiwal "parcia na szkło" kototaliba Libickiego.
  Czekam kiedy Libicki zesra się publicznie jak mu TVN24 obieca transmisje na żywo.

 • grzybniazpatatajnia

  Oceniono 18 razy 14

  "- PO nie odstąpiła od JOW-ów. Po prostu wprowadza je wolno. Może za wolno."

  Jak na mój gust tak wolno że na pewno nie zdążą przed końcem kadencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje