Protesty na Okinawie: Nie chcemy tu "najniebezpieczniejszych samolotów na świecie"!

09.09.2012 11:48
Samolot MV-22 (Osprey)

Samolot MV-22 (Osprey) (Fot. YURI GRIPAS REUTERS)

Dziesiątki tysięcy osób protestowały na japońskiej wyspie Okinawa przeciwko rozmieszczeniu w miejscowej amerykańskiej bazie uważanych za niebezpieczne samolotów transportowych V-22 Osprey. - Nie chcemy Ospreya, najbardziej niebezpiecznego samolotu na świecie - napisano na transparentach.
Demonstranci domagają się, aby Tokio i Waszyngton niezwłocznie anulowały projekt umieszczenia w bazie amerykańskiej Futenma na Okinawie 12 samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Chcą też likwidacji tej lotniczej bazy amerykańskiej piechoty morskiej ulokowanej w centrum miasta Ginowan.

- Nie chcemy Ospreya, najbardziej niebezpiecznego samolotu na świecie - napisano na transparentach niesionych przez demonstrantów.

12 samolotów Osprey przybyło w lipcu do Japonii i mają stacjonować od października w amerykańskiej bazie Futenma. Mieszkańcy Okinawy od lat domagają się jej likwidacji.

Wypadek samolotu, do którego doszło w kwietniu w Maroku, i kolejny w czerwcu na Florydzie, a także jego hałaśliwość niepokoją japońską ludność i władze. Osprey jest maszyną bardzo trudną w pilotażu ze względu na konieczność dokonywania w trakcie lotu zmian płaszczyzny obracania się śmigieł w odniesieniu do płaszczyzny skrzydeł.

Zobacz także
Komentarze (65)
Protesty na Okinawie: Nie chcemy tu "najniebezpieczniejszych samolotów na świecie"!
Zaloguj się
 • walus47

  Oceniono 79 razy 25

  Nie trzeba bylo napadac na USA to bazy by nie bylo ani Hiroszimy czy Nagasaki.

 • yurek11111

  Oceniono 17 razy 11

  Najniebezpieczniejszy samolot ,to jest ten ,ktory zrzuca bomby,ten ktory ma bronic,pomimo technicznych mankamentow,nie jest najniebezpieczniejszym....

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 42 razy 10

  No nie wiem. Likwidacja amerykańskiej bazy to kłopoty dla ludzi tam żyjących. Byłem kilka razy na Okinawie i jakiegoś wielkiego przemysłu tam nie zauważyłem. Ta baza to sporo miejsc pracy. Ponadto ciągłe zbrojenie się Korei Północnej też powinno japońcom dać trochę do myślenia. Może u nich jest tak jak u nas, najpierw coś zrobią, a potem żałują.

 • jean_zatapathique

  Oceniono 7 razy 7

  Hmmm. Od wprowadzenia do służby w 2007 r. te samoloty rozbijały się tylko trzykrotnie. Wcześniejsze 4 katastrofy wydarzyły się podczas testów z prototypami. Skąd zła sława tych samolotów?

 • zib-0

  Oceniono 11 razy 7

  Wolimy mniej groźne. Ręce opadają na poziom języka.

 • saikokila

  Oceniono 17 razy 5

  Najniebezpieczniejszy jest już F-22 Raptor, który wywołuje dolegliwości u prawie 1/5 pilotów, a wielu nie chce nim latać. Te "22" w oznaczeniu chyba nie jest najszczęśliwsze. A Japończycy ciągle chcą go kupić (chociaż USA nadal się nie godzi).

 • pawel.lewski

  Oceniono 23 razy 3

  Amerykanom mówimy : WYPIE.RDALAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • tolek398

  Oceniono 21 razy -1

  V22 Osprey Crash
  www.youtube.com/watch?v=VYeLishJ_Js
  Hameryka też się sypie...

 • psiorgan

  Oceniono 35 razy -1

  ależ to jedno wielkie kłamstwo i propaganda jest. ameykańskie maszyny są najlepsze na świecie i tylko ruskie spadają, bo amerykańskie latają, i to wysoko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje