Kukiz w walce o JOW-y: Jak będzie trzeba, zablokujemy z "Solidarnością" Sejm

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz (Fot. Cezary Aszkiełowicz/ Agencja Gazeta)

Paweł Kukiz chce wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. W tym celu zainicjował akcję Zmieleni.pl - w jej ramach poparcie dla pomysłu wyraziło już 38 tys. osób. - Gdy zbierzemy wystarczającą liczbę podpisów, pójdziemy pod Sejm i będziemy manifestować... Jeżeli jedynym wyjściem będzie blokada Sejmu, to jestem na to gotowy - powiedział w rozmowie z Onet.pl.
Do złożenia w Sejmie obywatelskiego jakiegokolwiek projektu ustawy potrzeba 100 tys. podpisów na papierze. W ciągu tygodnia poparcie na stronie internetowej akcji Zmieleni.pl dla postulatu Pawła Kukiza o zmienieniu ordynacji wyborczej wyraziło (do godz. 22) nieco ponad 38 tys. osób. Muzyk postuluje wprowadzenie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych.

"Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska, ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Dlaczego listę trzeba odtworzyć? Bo została... zmielona!!!" - tłumaczy na stronie Zmieleni.pl Kukiz.

"Przyjęcie ustawy, a potem samorozwiązanie Sejmu!"

Muzyk zapowiada, że za kilka tygodni wolontariusze wyjdą zbierać podpisy na ulice, a jak już ich wystarczająca liczba zostanie zgromadzona, uda się wraz z innymi entuzjastami zmian pod Sejm. Na Wiejskiej ma zamiar manifestować tak długo, aż "posłowie nie zajmą się pracami nad taką zmianą konstytucji, by umożliwić wprowadzenie JOW-ów. Kiedy już się tak stanie, powinno nastąpić samorozwiązanie Sejmu i wybory według nowych reguł" - mówił Onet.pl Kukiz.

Aby do tego doprowadzić, muzyk gotowy jest nawet zablokować Sejm przy udziale sił "Solidarności". Pytany o to przez portal rzecznik NSZZ Marek Lewandowski nie wyklucza wsparcia związku dla akcji.

"Czyżby któryś z polityków zaczął się już bać?"

Kukiz mobilizuje Polaków także na profilu akcji na Facebooku: "Posłuchajcie, co mówią o Nas politycy! W szczególności poseł Niesiołowski! >>Szczyt buty i chamstwa...<< Czyżby ktoś zaczął się bać?".

Wytyka też błędy w myśleniu polityków: "Do tego nietrafiony argument posła Wiplera, że JOW-y nie sprawdziły się w Senacie... Nie sprawdziły się, bo a) okręgi wyborcze były za duże (my postulujemy małe), b) nikt nie wytłumaczył, na czym polega wybór w JOW, c) Senat ma znaczenie drugorzędne w Polsce".

Zobacz także
 • Mamy dziesiątki mln zł z UE, nie potrafimy rozstrzygnąć przetargu
 • Fragment strony zmieleni.pl, założonej przez Pawła Kukiza Libicki: Wspieram Kukiza, niezależnie od stanowiska PO. Niklewicz: Polecam lekturę...
 • Paweł Kukiz Kukiz: Jestem głosem obywatelskim w sprawie uczłowieczenia polityki
Komentarze (673)
Kukiz w walce o JOW-y: Jak będzie trzeba, zablokujemy z "Solidarnością" Sejm
Zaloguj się
 • mordred

  Oceniono 87 razy 59

  Czytam komentarze i własnym oczom nie wierzę. Czyżby wiedza o ordynacji wyborczej, prawach nią rządzących i konsekwencjach takiej a nie innej była tak śladowa?
  Znakomita większość komentarzy nie dotyczy JOW, a Kukiza i Kaczyńskiego.
  Wynika z tego, że udało się już tak ogłupić Obywateli, że nawet nie są w stanie zastanowić się nad sensownością JOW. Gratuluję.

 • cholonek

  Oceniono 72 razy 44

  jednomandatowe ok. chociaz glosowanie na tych opasow z tej czy innej opcji jest glupota. ale blokady z "solidarnoscia"??? no bez jaj.

 • sadhu_satana666

  Oceniono 52 razy 38

  JOW jak najbardziej! tylko po co aż 460??? Wystarczyło by ze 100, bo reszta i tak służy tylko do naciskania przycisków przy głosowaniach...

 • raskolnikov74

  Oceniono 71 razy 33

  Paweł, powiedziałem ci kiedyś w oczy, że jesteś paraintelektualistą i podtrzymuję to. Chcesz ratować demokrację, blokując niedemokratycznymi metodami pracę demokratycznie wybranego Sejmu. Protestuj przeciwko prostytucji nieletnich posyłając swoją córkę na ulicę. Chłopaki z zespołu od lat twierdzą, że jesteś autorytarna menda i komercyjna świnia. Wiesz dlaczego.

 • fordysta

  Oceniono 35 razy 23

  Pomysł z JOW jak najbardziej słuszny. Tylko dlaczego znowu taka niesamowita rozrzutność ?
  Jeżeli w USA mającym 314 milionów ludzi jest tylko 435 posłów, i np. w Niemczech mających 81 milionów ludzi - 620 posłów -
  to dlaczego w Polsce przy 38 milionach ludzi aż 460 posłów ? Przecież wystarczyłoby najwyżej 60 posłów. Zwłaszcza, że jest to bardzo kosztowne ugrupowanie.

 • bacowa

  Oceniono 122 razy 22

  błazen Kukiz ma pretensje, że Tusk nie zarządził jak by to zrobił niejaki Jarosław K. gdyby był u władzy

  by z urzędu puszczano w radiu jego wypociny, a tu nikt tego badziejstwa nie chce słuchać

  prochy i alkohol facetowi zlasowały całkowicie szare komórki i zabrał się za politykowanie

  na stałe przylgnęło już do niego, że jest przedoopasem niejakiego Jarosława K. i jego przybudówki ,,Solidarności''

  to jest ,,pocałunek śmierci'' jak było z Lepperem i Giertychem, a także z ,,Siarą'' Rewińskim, jedynym obalicielem (teraz okazuje się że jednak był nim Lech K.) Komuny ogrzewającym stare kotlety Pietrzakiem, Haliną Frąckowiak

  Kukiz teraz będzie miał okazję popijać z agentem (ha,ha,ha) Tomkiem piwko i obszczywać murki co im najlepiej wychodzi

 • divak2

  Oceniono 74 razy 20

  O ile mi wiadomo, wywieranie nacisku za pomocą siły na instytucje państwa to jest zamach stanu. Czyżby Paweł K. to miał na myśli?

 • tojajurek

  Oceniono 93 razy 19

  Panprezes znalazł sobie "pożytecznego idiotę" w staraniach o wcześniejsze wybory?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje