Lech Kaczyński jak Gandhi? Czyli konferencja ludzi PiS

08.09.2012 17:25
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Był jednym z najwybitniejszych Polaków. Odgrywał znaczną rolę w drugim co do wielkości ruchu społecznym świata. Wymyślił pojęcie "Polski solidarnej". W taki skromny sposób mówili o Lechu Kaczyńskim i jego roli w "Solidarności" najbliżsi współpracownicy.
Konferencję "Lech Kaczyński - człowiek Solidarności" zorganizował Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego we współpracy z Zarządem Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Ci, którzy mówią inaczej, kłamią

Występował m.in. prezes PiS, który przypomniał, że jego brat był aktywnym działaczem "Solidarności", w której pełnił różne ważne funkcje, włącznie ze stanowiskiem zastępcy przewodniczącego. Jarosław Kaczyński upominał krytyków związkowej działalności brata. - Z całą pewnością rola Lecha Kaczyńskiego w dziejach tego największego ruchu społecznego w naszej historii, ale także co najmniej jednego z dwóch największych w historii świata - bo tylko ruch Gandhiego może być porównany z ruchem "Solidarności" - była znacząca. A ci, którzy ją kwestionują, mówią po prostu nieprawdę. Mówią nieprawdę od pierwszych dni tego ruchu - powiedział lider PiS.

'To on wymyślił solidarną Polskę'

Dodał, że Lech Kaczyński był twórcą koncepcji Polski solidarnej. - Uważał, że "Solidarność" syntetyzowała doświadczenia polskich ruchów wyzwoleńczych, począwszy od Konfederacji Barskiej, aż po okres po II wojnie światowej - podkreślił. Kaczyński twierdzi też, że jego brat miał na przełomie lat 80. i 90. prywatny spór z Jackiem Kuroniem i Adamem Michnikiem, którzy uważali, że w okresie transformacji ustrojowej dominujący musi być liberalizm, a wartości związane z "Solidarnością" to już historia. I ten spór prywatny zmienił się później w wielki spór polityczny w Polsce. Ten spór trwa i mam nadzieję, że przyniesie kiedyś sukces tych, którzy uważają, że należy sięgać do polskiego dorobku, do tego, co w polskiej historii było wielkie. A "Solidarność" była wielka i powinna pozostać wielka. "Solidarność" zmieniła Polskę, Europę i świat, pozostaje wciąż niewyczerpanym źródłem inspiracji także dla młodego pokolenia - podkreślił Kaczyński.

Prezes i wiceprezes

Zdaniem prezesa Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Macieja Łopińskiego, nieżyjący prezydent był "jednym z najwybitniejszych Polaków ostatnich dekad". Z kolei wiceprezes Ruchu Marta Kaczyńska powiedziała dziennikarzom, że jako główny cel w stowarzyszeniu stawia sobie "krzewienie prawdy o Lechu Kaczyńskim i wartościach, jakim był wierny", a także "propagowanie ich wśród wszystkich Polaków", w szczególności młodych ludzi.

Zobacz także
Komentarze (357)
Lech Kaczyński jak Gandhi? Czyli konferencja ludzi PiS
Zaloguj się
 • yem

  Oceniono 168 razy 160

  Był przeciętnym politykiem , słabym , uwikłanym przez chorobliwe ambicje swojego brata - prezydentem , potrafił , tak jak brat tylko jątrzyć , nie był w stanie się wznieść ponad swoje ugrupowanie , nigdy nie zrobił nic inaczej niż chciał Jaro , czyli był pacynką poruszaną zza sceny przez bliźniaka . Jego tragiczna śmierć miała również ten aspekt że zapobiegła obnażeniu słabości Kaczyńskiego , w wyborach 2010 dostałby 20-25% głosów ( tak wtedy stał w sondażach ), nie miał szans ani z Tuskiem ani nawet z Komorowskim. teraz z kolei jest wykorzystywany po śmierci jako mit założycielski dla partii smoleńskiej , Córka i brat urabiają na jego trumnie swój kapitał polityczny . Ja bym się wstydził .

 • czarnaowca.3

  Oceniono 146 razy 140

  on nie tylko wymyślił solidarną polskę...on stworzył świat...florę i fałnę...niebo i ziemię...człowieka na swoje podobieństwo...całe uniwersum...

 • eastsider

  Oceniono 114 razy 112

  Wymienianie obok siebie nazwisk Kaczynskiego i Ghandiego nazwalbym grubym nietaktem, ale to jest, po
  prawdzie, skandal.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 106 razy 100

  Kaczyński, do powtarzania, że twój braciszek był herosem nie robi się to ani trochę bardziej prawdziwe.

 • jed67

  Oceniono 107 razy 99

  Najważniejszym zadaniem Lecha Kaczyńskiego było noszenie teczki Lecha Wałęsy i pilnowanie żeby nic nie zginęło. I w tym. znaczeniu można powiedzieć,że się sprawdził

 • led2007

  Oceniono 83 razy 81

  Science fiction w czystej postaci i historia alternatywna w wersji dla naiwnych. Z dywagacji prezesa wynika jednoznacznie, że Lech doprowadził do chrztu Polski a Jarosław zwyciężył pod Grunwaldem, natomiast rozbiory wymyślił niejaki Donald...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 77 razy 69

  Lech Kaczyński - Adaś Miauczyński polskiej polityki z syndromem "bycia drugim":)))

  W Solidarności w cieniu Wałęsy.
  Niby prezydent kraju ale to Jarek był zawsze ten ważniejszy.
  Nawet zginął tragicznie jako drugi w historii prezydent Rzeczpospolitej

 • bnch

  Oceniono 75 razy 67

  Jaki tam Gandhi? Sam Jezus, albo Gajus Juliusz Cezar oraz Oktawian August w jednym. Rozumiem, że prezes ma demencję i solidny urzędnik wysokiego szczebla, przeciętny naukowiec, który nie miał potencjału do bycia głową państwa, zmienił się w postać wybitną, ale ludzie jednak pamiętają, jak to wyglądało i kim był Lech Kaczyński. Nie lubiłem tego człowieka, nie popierałem go, ale miał on swój dorobek, który zmieniany przez jego brata w sci-fi jest w sumie ośmieszany.

 • temarecki

  Oceniono 69 razy 67

  znowu to samo. zaklinanie rzeczywistości nic tu nie pomoże a tylko spowoduje falę komentarzy odpowiednich zresztą do "zasług" lecha nielota

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje