Lech Kaczyński jak Gandhi? Czyli konferencja ludzi PiS

08.09.2012 17:25
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Był jednym z najwybitniejszych Polaków. Odgrywał znaczną rolę w drugim co do wielkości ruchu społecznym świata. Wymyślił pojęcie "Polski solidarnej". W taki skromny sposób mówili o Lechu Kaczyńskim i jego roli w "Solidarności" najbliżsi współpracownicy.
Konferencję "Lech Kaczyński - człowiek Solidarności" zorganizował Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego we współpracy z Zarządem Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Ci, którzy mówią inaczej, kłamią

Występował m.in. prezes PiS, który przypomniał, że jego brat był aktywnym działaczem "Solidarności", w której pełnił różne ważne funkcje, włącznie ze stanowiskiem zastępcy przewodniczącego. Jarosław Kaczyński upominał krytyków związkowej działalności brata. - Z całą pewnością rola Lecha Kaczyńskiego w dziejach tego największego ruchu społecznego w naszej historii, ale także co najmniej jednego z dwóch największych w historii świata - bo tylko ruch Gandhiego może być porównany z ruchem "Solidarności" - była znacząca. A ci, którzy ją kwestionują, mówią po prostu nieprawdę. Mówią nieprawdę od pierwszych dni tego ruchu - powiedział lider PiS.

'To on wymyślił solidarną Polskę'

Dodał, że Lech Kaczyński był twórcą koncepcji Polski solidarnej. - Uważał, że "Solidarność" syntetyzowała doświadczenia polskich ruchów wyzwoleńczych, począwszy od Konfederacji Barskiej, aż po okres po II wojnie światowej - podkreślił. Kaczyński twierdzi też, że jego brat miał na przełomie lat 80. i 90. prywatny spór z Jackiem Kuroniem i Adamem Michnikiem, którzy uważali, że w okresie transformacji ustrojowej dominujący musi być liberalizm, a wartości związane z "Solidarnością" to już historia. I ten spór prywatny zmienił się później w wielki spór polityczny w Polsce. Ten spór trwa i mam nadzieję, że przyniesie kiedyś sukces tych, którzy uważają, że należy sięgać do polskiego dorobku, do tego, co w polskiej historii było wielkie. A "Solidarność" była wielka i powinna pozostać wielka. "Solidarność" zmieniła Polskę, Europę i świat, pozostaje wciąż niewyczerpanym źródłem inspiracji także dla młodego pokolenia - podkreślił Kaczyński.

Prezes i wiceprezes

Zdaniem prezesa Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Macieja Łopińskiego, nieżyjący prezydent był "jednym z najwybitniejszych Polaków ostatnich dekad". Z kolei wiceprezes Ruchu Marta Kaczyńska powiedziała dziennikarzom, że jako główny cel w stowarzyszeniu stawia sobie "krzewienie prawdy o Lechu Kaczyńskim i wartościach, jakim był wierny", a także "propagowanie ich wśród wszystkich Polaków", w szczególności młodych ludzi.

Zobacz także
Komentarze (357)
Zaloguj się
 • przeciw_debilom

  0

  Ten smętny, bezjajeczny i niestety dość głupi kaczor i porównanie z Ghandim....
  PiS wyraźnie cierpi na braki kadrowe..

 • unipankulinator

  0

  Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie. Ale po co czynić to na czyjejś tragedii. W kółko to samo.

 • timonlisa

  0

  Pan Lech Kaczynski to był poczciwy człowiek ale przy okazji duża fujara. Niektórzy twierdzą, że jak by nie był manipulowany przez brata Jarosława to może nikt by się jego nie czepiał. Prawica potrzebuje jakiegoś Gandiego wiec wykorzystują tego poczciwca azeby wykreować świętą postać. Jestem przekonany, ze jak by powstał z grobu to sam z własnej woli poszedł by piechotą na Powązki.

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  L. Kaczyński to słaby polityk i kiepski prezydent.To instrumentalnie wykorzystywany przez pis aktywista partyjny!!!!

 • costa3500

  Oceniono 3 razy 1

  Gandhi nie pił małpek i był normalny,porównywanie tego nieudacznika z mężem stanu to zbrodnia

 • tadeusz1939

  Oceniono 3 razy 1

  Slaby ,konfliktowy niech mu ziemia lekka bedzie

 • artefakt-13

  Oceniono 3 razy 1

  Jedyną zasługą (nie wątpliwą) Lecha Kaczyńskiego, było Jego za angażowanie, w staraniach przy budowie Muzeum Powstania Warszawskiego. Innych zasług nie miał. Był miernym Prezydentem i to przez Niego stała się ta wielka tragedia... Miejsce Jego pochówku, winno być na Cmentarzu Powązkowskim. Przypisywanie Mu przez brata, walorów "geniusza" i wyssanych z palca zasług, jest zwyczajnym kłamstwem, zmierzającym do osiągnięcia politycznych korzyści. I taką prawdę winno się mówić o tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim!!

 • odra-1305

  Oceniono 3 razy 3

  maszynka do fałszowania historii działa pełną parą...

 • puch-atek

  Oceniono 2 razy 2

  co tam Gandhi. Lechu jak Jezus, Bóg Ojciec, Słońce Karpat... czy można się do niego pomodlć? poprosić o wstawiennictwo.? Odszedł do Wieczności bo nie był z tego świata, a zatem odszedł w nagrodę a nie za karę za własną głupotę. A my nieboraczki musimy się na tym padole, zagubione bez wodzowskiego ramienia Boga Lesia, borykać w niedoli ziemskiej. A dobrze nam tak. Czy mogę poprosić o włosienicę i bicz z kolcami? Mea culpa, niegodzien jestem żyć, bo Lechu odszedł. Szkoda że Lechu na Wawelu, bo gdyby się można było codziennie otrzzeć o niego jak o święty obrazek Madonny, to pewnie nie trzeba by było żadnego systemu medycznej opieki, ani leków. Konowały poszłyby z torbami. Cały naród ozdrowiałby na wieki wieków. Amen. Uratująnas tylko cuda Fatimskie i święty Lesio Wawelski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje