Pakistan: dziewczynka oskarżona o profanację Koranu opuściła więzienie

08.09.2012 16:12
Pakistan: Rimsha Masih w eskorcie policji

Pakistan: Rimsha Masih w eskorcie policji (Fot. Anjum Naveed AP)

Chrześcijańska 14-latka oskarżona w Pakistanie o sprofanowanie Koranu opuściła dziś śmigłowcem więzienie w Rawalpindi, w którym przebywała od trzech tygodni - poinformował pakistański minister ds. harmonii narodowej i mniejszości Paul Bhatti. Według jej obrońcy, dziewczynka będzie teraz narażona na lincz społeczny.
Rimsha Masih "opuściła więzienie i została przewieziona śmigłowcem w bezpieczne miejsce, gdzie zostanie ze swoją rodziną" - powiedział minister. W piątek sędzia z sądu w Islamabadzie zadecydował, że oskarżona o bluźnierstwo Masih wyjdzie za kaucją. Kaucja została ustalona na milion rupii (ok. 8300 euro).

W Pakistanie samo oskarżenie o bluźnierstwo wobec islamu może oznaczać śmierć. Zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków. Prawnik 14-latki w piątek zapowiadał, że jego klientka będzie musiała przemieszczać się opancerzonym samochodem.

To będzie zwrotny punkt dla Pakistanu?

Według dziennikarza BBC jest to pierwszy przypadek zwolnienia za kaucją osoby oskarżonej o bluźnierstwo. Bluźnierstwo w Pakistanie jest przestępstwem, w przypadku którego w grę nie wchodzi wpłacenie kaucji, ale prawnicy dziewczynki powoływali się na jej młody wiek i podejrzenie, że cierpi ona na zespół Downa (co jednak nie zostało oficjalnie potwierdzone).

"Ta sprawa to punkt zwrotny dla Pakistanu w stosunku do incydentów z ostatnich lat", takich jak zamordowanie Salmana Taseera i Shahbaza Bhattiego, działaczy na rzecz zreformowania przepisów dotyczących bluźnierstw - powiedział Raja Ikram, jeden z adwokatów dziewczynki.

Seria zamachów na "bluźnierców"

Taseer proponował zreformowanie prawa o bluźnierstwie, wstawił się też publicznie za chrześcijanką Aisą Bibi, skazaną na karę śmierci za bluźnierstwo i odwiedził ją w więzieniu. Został zastrzelony w zeszłym roku w Islamabadzie przez własnego ochroniarza.

Bhatti, dawny minister ds. mniejszości, był - jako katolik - zdecydowanym przeciwnikiem ustawy o bluźnierstwie. Do zamachu na jego życie, do którego doszło w marcu w zeszłym roku, przyznała się organizacja talibów Tehrik-i-Taliban - jej przedstawiciel oświadczył, że minister był bluźniercą.

Aresztowanie w sierpniu Rimshy Masih, oskarżonej przez jej muzułmańskich sąsiadów o palenie muzułmańskich tekstów religijnych, wywołało w wielu krajach protesty wspólnot wyznaniowych i świeckich obrońców praw człowieka. Wobec dziewczynki zastosowano obowiązujące w Pakistanie surowe przepisy o ochronie dobrego imienia islamu i proroka Mahometa. Za palenie Koranu przewidują one karę do dożywotniego więzienia włącznie.

Poczytalność dziewczynki pod znakiem zapytania

Aresztowanie Masih spowodowało ucieczkę kilkuset chrześcijan z jej wioski po rozgłoszeniu rzekomego bluźnierczego czynu przez megafony meczetów. Według rodziny dziewczynki i obrońców praw człowieka ma ona 11 lat. Natomiast powołana w związku z dochodzeniem przeciwko niej komisja lekarska orzekła, że Rimsha Masih liczy około 14 lat, ale nie wykazuje stosownych do tego wieku zdolności umysłowych, co stawia pod znakiem zapytania jej poczytalność.

Imam Khalid Chishti, który doprowadził do jej aresztowania za domniemane bluźniercze czyny wobec islamu, został zatrzymany tydzień temu pod zarzutem fabrykowania fałszywych dowodów.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także
Komentarze (51)
Pakistan: dziewczynka oskarżona o profanację Koranu opuściła więzienie
Zaloguj się
 • arkady.ronin

  Oceniono 78 razy 6

  Pakistan i nie ma żartów z religią... W koranie jest jednak więcej miłosierdzia, niż w ludziach mordujących w imię tego pisma. Problemem więc nie jest sama religia ale sposób wychowania w niej ludzi.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 43 razy 43

  Rok 2012, a tu na swiecie takie zdziczenie. Zabiliby dziecko, bo mialo podarta ksiazke. Ja p..e PARANOJA

 • laseczek34

  Oceniono 26 razy 26

  jezeli to dziecko jest niepoczytalne, to co lekarze w Pakistanie mowia o fanatykach?

 • ilirian

  Oceniono 22 razy 22

  Jeśli imam sfabrykował dowody to znaczy, że on spalił Koran? W takim układzie powinien być skazany za bluźnierstwo!

 • age.kruger

  Oceniono 23 razy 19

  Pora zrobic porzadek z tymi religiami. Proponuje wprowadzenie zakazu zorganizowanych kultow religijnych, zakazu budowlania nowych swiatyn. Precz z religia w szkolach!

  Proponuje totalny rozdzial religii od panstwa.

 • wojtek13c

  Oceniono 19 razy 19

  kolejne przesladowanie na tle religijnym - czasu epoki kamienia lupanego ciag dalszy

 • totalkosmos

  Oceniono 24 razy 18

  Dla islamców wszyscy którzy nie są muzułmanami, są bluźniercami. Póki jest ich kilka mniejszy procent wśród Europejczyków, to nie zdradzą swojego postrzegania, udają świętoszków. Jednak za kilkanaście lat jak się rozmnożą to zaczną się samosądy na ulicach Europejskich miast, i nie istotnie dla nich czy jesteś chrześcijaninem, buddystą czy ateistą - wszystkich będą mordować jednakowo.

 • aide5

  Oceniono 25 razy 17

  Nic nie wyrządziło ludzkości większej szkody niż religia. I nic nie przyniosło nam więcej pożytku niż nauka - prof. Richard Dawkins

 • aide5

  Oceniono 13 razy 9

  W imię Boga - tego typu działania znamy od czasów powstania wielkich religii. Tak też jest i dzisiaj w niby świeckiej, pierwszej demokracji naszego globu - w USA. Wojna aborcyjna wciąż trwa, a prawa Dekalogu usiłuje się wprowadzić drogą przemocy i kodeksu karmego. Od 1973 zamordowano tam kilku lekarzy wykonujących zabiegi aborcji, zaś w ok. 200 klinikach dokonano zamachów bombowych lub innych zniszczeń. I to wszystko w obronie płodów i tzw. wartości chrześcijańskich. Więcej w filmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje