Pakistan: dziewczynka oskarżona o profanację Koranu opuściła więzienie

08.09.2012 16:12
Pakistan: Rimsha Masih w eskorcie policji

Pakistan: Rimsha Masih w eskorcie policji (Fot. Anjum Naveed AP)

Chrześcijańska 14-latka oskarżona w Pakistanie o sprofanowanie Koranu opuściła dziś śmigłowcem więzienie w Rawalpindi, w którym przebywała od trzech tygodni - poinformował pakistański minister ds. harmonii narodowej i mniejszości Paul Bhatti. Według jej obrońcy, dziewczynka będzie teraz narażona na lincz społeczny.
Rimsha Masih "opuściła więzienie i została przewieziona śmigłowcem w bezpieczne miejsce, gdzie zostanie ze swoją rodziną" - powiedział minister. W piątek sędzia z sądu w Islamabadzie zadecydował, że oskarżona o bluźnierstwo Masih wyjdzie za kaucją. Kaucja została ustalona na milion rupii (ok. 8300 euro).

W Pakistanie samo oskarżenie o bluźnierstwo wobec islamu może oznaczać śmierć. Zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków. Prawnik 14-latki w piątek zapowiadał, że jego klientka będzie musiała przemieszczać się opancerzonym samochodem.

To będzie zwrotny punkt dla Pakistanu?

Według dziennikarza BBC jest to pierwszy przypadek zwolnienia za kaucją osoby oskarżonej o bluźnierstwo. Bluźnierstwo w Pakistanie jest przestępstwem, w przypadku którego w grę nie wchodzi wpłacenie kaucji, ale prawnicy dziewczynki powoływali się na jej młody wiek i podejrzenie, że cierpi ona na zespół Downa (co jednak nie zostało oficjalnie potwierdzone).

"Ta sprawa to punkt zwrotny dla Pakistanu w stosunku do incydentów z ostatnich lat", takich jak zamordowanie Salmana Taseera i Shahbaza Bhattiego, działaczy na rzecz zreformowania przepisów dotyczących bluźnierstw - powiedział Raja Ikram, jeden z adwokatów dziewczynki.

Seria zamachów na "bluźnierców"

Taseer proponował zreformowanie prawa o bluźnierstwie, wstawił się też publicznie za chrześcijanką Aisą Bibi, skazaną na karę śmierci za bluźnierstwo i odwiedził ją w więzieniu. Został zastrzelony w zeszłym roku w Islamabadzie przez własnego ochroniarza.

Bhatti, dawny minister ds. mniejszości, był - jako katolik - zdecydowanym przeciwnikiem ustawy o bluźnierstwie. Do zamachu na jego życie, do którego doszło w marcu w zeszłym roku, przyznała się organizacja talibów Tehrik-i-Taliban - jej przedstawiciel oświadczył, że minister był bluźniercą.

Aresztowanie w sierpniu Rimshy Masih, oskarżonej przez jej muzułmańskich sąsiadów o palenie muzułmańskich tekstów religijnych, wywołało w wielu krajach protesty wspólnot wyznaniowych i świeckich obrońców praw człowieka. Wobec dziewczynki zastosowano obowiązujące w Pakistanie surowe przepisy o ochronie dobrego imienia islamu i proroka Mahometa. Za palenie Koranu przewidują one karę do dożywotniego więzienia włącznie.

Poczytalność dziewczynki pod znakiem zapytania

Aresztowanie Masih spowodowało ucieczkę kilkuset chrześcijan z jej wioski po rozgłoszeniu rzekomego bluźnierczego czynu przez megafony meczetów. Według rodziny dziewczynki i obrońców praw człowieka ma ona 11 lat. Natomiast powołana w związku z dochodzeniem przeciwko niej komisja lekarska orzekła, że Rimsha Masih liczy około 14 lat, ale nie wykazuje stosownych do tego wieku zdolności umysłowych, co stawia pod znakiem zapytania jej poczytalność.

Imam Khalid Chishti, który doprowadził do jej aresztowania za domniemane bluźniercze czyny wobec islamu, został zatrzymany tydzień temu pod zarzutem fabrykowania fałszywych dowodów.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • arkady.ronin

  Oceniono 78 razy 6

  Pakistan i nie ma żartów z religią... W koranie jest jednak więcej miłosierdzia, niż w ludziach mordujących w imię tego pisma. Problemem więc nie jest sama religia ale sposób wychowania w niej ludzi.

 • anija777

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że ten imam, który spalił Koran by podrzucić go niewinnej dziewczynce też zostanie zlinczowany za spalenie Koranu?

 • dybciu32

  Oceniono 8 razy 6

  jak powiedział J. Piłsudski; "religia jest dla ludzi głupich", bo nie ma nic bardziej debilnego od fanatycznego interpretowania jakiejś książki, czy to koran, czy biblia! ten przypadek pokazuje co jest największą chorobą ludzkości ( i nie chodzi mi tylko o muzułmanów)

 • judaszowy

  Oceniono 4 razy 2

  kocham wszystkie religie świata -
  ja pierd..e ależ to jest zakłamanie, ech

 • aussieozz

  Oceniono 9 razy 3

  może dziewczynki z Pussty Riots powinny spróbować swoich akcji w pakistanie?

 • pogostarek

  Oceniono 9 razy 7

  i kolejny samobójca w imię Allaha zabije kilka, kilkanaście osób w zamian obietnicy wyru...ia iluś tam dziewic. Z islamskim pozdrowieniem : walcie się wspólnie

 • pogostarek

  Oceniono 14 razy 0

  jaka religia tacy wyznawcy, koran czytają w większości pedofile i zboczeni w inny sposób muzułmanie niestety bez zrozumienia. Allach i miłosierdzie Buhahhaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 • szulgus

  Oceniono 10 razy 2

  Kiedy wreszcie niejaki Nergal zdobędzie się na odwagę i spali Koran? Nergal bohaterze, do dzieła !!! Czego sie boisz? Biblię umiałeś zniszczyć to pokaż ile jesteś tak naprawdę wart.

 • dejtrejder

  Oceniono 11 razy 1

  Islamska swołocz niczym się nie różni od katolickiej swołoczy. Katolicka swołocz wymordowała jak powszechnie wiadomo miliony Indian w Ameryce. Taki Rydzyk, gdyby tylko mógł, gdyby tylko żył w odpowiednich czasach ( np średniowiecze ), gdyby tylko głupie społeczeństwo mu pozwoliło to zgadnijcie co by robił? Miecz i żelazny pręt byłby najlepszym kaznodzieją?
  Islamistom daje zielone światło do takiego działania ich własne zindoktrynowane społeczeństwo. U nich na naszych oczach dzieje się to co w Europie działo się jeszcze 200-300 lat temu.
  www.eioba.pl/a/1hxq/o-czym-90-katolikow-nie-wie
  Wszelkie religie to totalitarne zło i powinny być zakazane. Podobnie jak faszyzm i komunizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje