Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę

08.09.2012 10:59
Robot Husar zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej

Robot Husar zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (fot. husarlunabotics.pl)

Studenci Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Robot Husar, który zaprojektowali, będzie pod koniec maja 2013 r. rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".
Informację o sukcesie polskich studentów podał serwis Wykop.pl. Sami studenci chwalą się swoim osiągnięciem na stronie husarlunabotics.pl.

NASA Lunabotics Mining Competition to międzynarodowe zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Studenckie drużyny mają zaprojektować i skonstruować robota przystosowanego do pracy w warunkach kosmicznych i zdolnego do wykopania jak największej ilości gruntu księżycowego (regolitu).

"Przede wszystkim postanowiliśmy stworzyć robota, który byłby jak najlepiej przystosowany do pracy w warunkach kosmicznych - był niezawodny, autonomiczny, lekki, odporny na skoki temperatur, promieniowanie, drgania i wysokie zapylenie. Po drugie uznaliśmy, że naszą najmocniejszą stroną jest sztuczna inteligencja, którą chcemy zaimplementować. Po trzecie zdecydowaliśmy, że innowacje możemy wprowadzać w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na rozwiązania sprawdzone. Wybór padł na podatne koła oraz układ kopiący" - piszą studenci na swojej stronie.

Polacy jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu. NASA w tym roku będzie oceniać rozwiązania w zakresie m.in. odporności na kurz czy możliwości komunikowania się z urządzeniem. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence oraz stypendium w wysokości 5 tys. dolarów.

Komentarze (23)
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Studnie tam będą kopać? Wysięgnik coś zbyt mały.

 • whitetooth

  0

  Mama nadzieję, że uwzględnili mniejszą grawitację na księżycu.

 • gelbigel

  Oceniono 1 raz 1

  to ma być prosta i funkcjonalna konstrukcja a nie japoński transformer
  od lat obserwuje jakie na jakie kryteria stawia NASA i Polacy zawsze zdaj sie trafiać w sedno. Brawo!

 • yarrrr

  Oceniono 32 razy 26

  Frustracja patałachów forumowych już sięga zenitu. Plują nawet na ambitnych studentów którzy zrobili coś wartościowego. Banda kanalii nędznych.

 • konto_live

  Oceniono 20 razy 10

  czy będzie z tego koparka księżycowa, to ja nie wiem, ale na pewno da sie zrobić zabójczy wózek do BIEDRONKI

 • konto_live

  Oceniono 16 razy 4

  3000 dolarów nagrody na zepół (pewnie jeszcze minus podatek) za projekt naukowy, zapamiętajcie sobie nim zostanienie naukowcami i zmarnujecie sobie zycie, najlepiej od razu poszukajcie kogoś w rodzinie z koneksjami w PSL

 • kyrie25

  Oceniono 19 razy 13

  A ja gratuluje- nie badzcie tacy krytyczni- tylko dumni. Brawo!

 • foolbuster12

  Oceniono 4 razy 0

  A co się stało z przesławnym hamulcem do satelitów, zaprojektowanym przez studentów z Politechniki Warszawskiej? Ściągnął jakiegoś satelitę z orbity, czy może wlecze się za nim bezczynnie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje