Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę

Robot Husar zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej

Robot Husar zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (fot. husarlunabotics.pl)

Studenci Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Robot Husar, który zaprojektowali, będzie pod koniec maja 2013 r. rywalizował o miano najlepszej ?księżycowej koparki?.
Informację o sukcesie polskich studentów podał serwis Wykop.pl. Sami studenci chwalą się swoim osiągnięciem na stronie husarlunabotics.pl.

NASA Lunabotics Mining Competition to międzynarodowe zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych. Studenckie drużyny mają zaprojektować i skonstruować robota przystosowanego do pracy w warunkach kosmicznych i zdolnego do wykopania jak największej ilości gruntu księżycowego (regolitu).

"Przede wszystkim postanowiliśmy stworzyć robota, który byłby jak najlepiej przystosowany do pracy w warunkach kosmicznych - był niezawodny, autonomiczny, lekki, odporny na skoki temperatur, promieniowanie, drgania i wysokie zapylenie. Po drugie uznaliśmy, że naszą najmocniejszą stroną jest sztuczna inteligencja, którą chcemy zaimplementować. Po trzecie zdecydowaliśmy, że innowacje możemy wprowadzać w maksymalnie dwóch elementach konstrukcji, przy pozostałych stawiając na rozwiązania sprawdzone. Wybór padł na podatne koła oraz układ kopiący" - piszą studenci na swojej stronie.

Polacy jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do konkursu. NASA w tym roku będzie oceniać rozwiązania w zakresie m.in. odporności na kurz czy możliwości komunikowania się z urządzeniem. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrodę Joe Kosmo Award for Excellence oraz stypendium w wysokości 5 tys. dolarów.

Komentarze (23)
Polscy studenci zaprojektowali najlepszą w Europie księżycową koparkę
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 32 razy 26

  Frustracja patałachów forumowych już sięga zenitu. Plują nawet na ambitnych studentów którzy zrobili coś wartościowego. Banda kanalii nędznych.

 • porque

  Oceniono 27 razy 17

  Skonczcie juz z ta infantylna propaganda. Polski team z UW jako jedyny z Europy zlozyl aplikacje w NASA celem przystapienia do konkursu. Liczyl sie czas, gdyz NASA ograniczyla ilosc zespolow do pierwszych 50 ktore zarejestrowaly sie. Ponizej link z lista uczelni z poszczegolnych krajow.
  www.nasa.gov/offices/education/centers/kennedy/technology/lunabotics.html#Competitors
  Kazdy kraj, poza USA, mogl zglosic piec zespolow .
  Gratulacje dla studentow z UW za wyslanie zgloszenia do uczestnictwa w konkursie NASA.

 • kyrie25

  Oceniono 19 razy 13

  A ja gratuluje- nie badzcie tacy krytyczni- tylko dumni. Brawo!

 • konto_live

  Oceniono 20 razy 10

  czy będzie z tego koparka księżycowa, to ja nie wiem, ale na pewno da sie zrobić zabójczy wózek do BIEDRONKI

 • yarrrr

  Oceniono 16 razy 6

  Brawo! Fantastyczna robota.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 6

  Może ta "księżycowa koparka" rozrusza nasze budownictwo autostradowe, bo ono takie jakby księżycowe jest...

 • konto_live

  Oceniono 16 razy 4

  3000 dolarów nagrody na zepół (pewnie jeszcze minus podatek) za projekt naukowy, zapamiętajcie sobie nim zostanienie naukowcami i zmarnujecie sobie zycie, najlepiej od razu poszukajcie kogoś w rodzinie z koneksjami w PSL

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Studnie tam będą kopać? Wysięgnik coś zbyt mały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje