Dyplomaci irańscy mają 5 dni na wyjazd. Kanada zamyka ambasadę w Iranie

08.09.2012 09:56
Kolejka przed ambasadą Iranu w Ottawie

Kolejka przed ambasadą Iranu w Ottawie (Fot. Fred Chartrand AP)

Kanada zamknęła swoją ambasadę w Iranie i wydali ze swego terytorium w ciągu pięciu dni wszystkich pozostałych irańskich dyplomatów - ogłosił szef MSZ Kanady John Baird. Określił on władze Iranu jako "największą dziś groźbę dla bezpieczeństwa świata".
- Kanada zamknęła swoją ambasadę w Iranie ze skutkiem natychmiastowym i uznała za osoby niepożądane wszystkich pozostałych dyplomatów irańskich w Kanadzie - oświadczył szef MSZ w komunikacie.

- Relacje dyplomatyczne między Kanadą a Iranem zostały zawieszone. Cały kanadyjski personel dyplomatyczny opuścił Iran, a irańskim dyplomatom w Ottawie nakazano opuszczenie kraju w ciągu pięciu dni - głosi komunikat.

"Największe zagrożenie dla pokoju"

Baird oznajmił, że "Kanada uważa rząd Iranu za najbardziej znaczące dzisiaj zagrożenie dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa na świecie".

- Rząd irański dostarcza coraz większej pomocy militarnej reżimowi (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada; odmawia podporządkowania się rezolucjom ONZ dotyczącym jego programu nuklearnego, systematycznie grozi Izraelowi, wykorzystuje rasistowską antysemicką retorykę i podżega do ludobójstwa (...), chroni i wspiera materialnie grupy terrorystyczne - oświadczył MSZ Kanady.

Kanadyjczycy mają unikać wyjazdów do Iranu

Resort zarzucił Iranowi, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa dyplomatom przebywającym na swoim terytorium. - W tych okolicznościach Kanada nie może dłużej utrzymać w Iranie swoich dyplomatów - oświadczyło MSZ.

Ministerstwo radzi Kanadyjczykom, by unikali wyjazdów do Iranu. Irańczycy zaś sprawy konsularne i wizowe będą mogli załatwiać w kanadyjskiej ambasadzie w stolicy Turcji, Ankarze - wyjaśnia komunikat.

Pogorszenie stosunków po 2003

W związku z programem atomowym Iranu Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sześć rezolucji, z których cztery zawierają sankcje wobec tego kraju. Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, natomiast rząd w Teheranie utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, w energetyce i medycynie.

Stosunki Iranu z Izraelem są wrogie; prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad niejednokrotnie wzywał do "wymazania Izraela z mapy". Iran wspiera też władze w Damaszku i prezydenta Asada, przeciwko któremu trwa w Syrii od marca 2011 roku rebelia zbrojna, która pochłonęła już tysiące ofiar cywilnych.

Stosunki kanadyjsko-irańskie pogorszyły się w 2003 roku, kiedy w irańskim areszcie zabita została Zahra Kazemi, fotografka, która miała podwójne, irańskie i kanadyjskie, obywatelstwo. Kanada uznała wówczas, że władze irańskie pozwoliły na to zabójstwo i odwołała z Iranu swojego ambasadora.

Komentarze (65)
Dyplomaci irańscy mają 5 dni na wyjazd. Kanada zamyka ambasadę w Iranie
Zaloguj się
 • imw

  Oceniono 40 razy 20

  Warto byłoby podać ile państw zaatakował w swojej historii Iran i porównać to z państwami "walczącymi o pokój"

 • olekgw

  Oceniono 36 razy 10

  Najśmieszniejsze że dziesiątki milionów wykształconych ludzi w krajach zachodu wierzą w te brednie, mimo że mają dostęp do naprawdę wielu informacji

 • doni72

  Oceniono 25 razy 9

  Ktos pisal ze na zachodzie ludzie wierza w te brednie o panstwie Iran,wlasnie nie wierza,przynajmniej wiekszosc.Sondaz wsrod mlodych ludzi wykazal ze mlodzi ludzie twierdza ze najwiekszym zagrozeniem dla pokoju i stabilizacji na swiecie jest Izrael i USA.

 • derp973

  Oceniono 27 razy 7

  Kraje zbombardowane, sabotowane lub doprowadzone do przewrotu od 2 wojny światowej. Kto tu jest zagrożeniem dla pokoju?

  www.facebook.com/photo.php?fbid=221237774669351&set=a.207534099373052.44299.198113133648482&type=1&theater

 • henrykkreuz

  Oceniono 42 razy 6

  Kłamcy, kłamcy, kłamcy. Słyszę co chwilę jak Izrael chce napaść na Iran, namawia do napaści inne kraje, a ponadto bez żadnej kontroli wszedł w posiadanie broni atomowej, a ten oszust i kłamca twierdzi, że to Iran zagraża, a nie Izrael. Poza tym kraj który wraz z innymi bierze udział w napaściach, tajnych napaściach na inne kraje nie ma prawa oceniać tych którzy przygotowują się do obrony przed napaścią bandytów , w tym i Kanady pieska WB i USA.

 • alfredxy

  Oceniono 9 razy 5

  czyzby poczatek III wojny swiatowej???????
  zaraz nastepni beda opuszczac Iran?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 17 razy 5

  "idzie trudny czas" mówią polskie władze - znaczy się wojna...

  programowanie społeczeństwa by się z tą myślą oswoiło (pod pojęciem "kryzys") trwa od kilkudziesięciu miesięcy...

 • dziadekjam

  Oceniono 31 razy 5

  "Kanada pachnąca wazeliną..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje