Pakistan: chrześcijanka oskarżona o bluźnierstwo wyjdzie za kaucją

08.09.2012 08:06
Prawnicy Rimshy Masih przed sądem w Islamabadzie

Prawnicy Rimshy Masih przed sądem w Islamabadzie (Fot. FAISAL MAHMOOD REUTERS)

Chrześcijańska dziewczynka Rimsha Masih oskarżona w Pakistanie o bluźnierstwo wyjdzie za kaucją - zdecydował sędzia. W zeszłym tygodniu imam, który doprowadził do jej aresztowania, został zatrzymany pod zarzutem fabrykowania fałszywych dowodów.
Nie jest jasne, kiedy Rimsha Masih zostanie zwolniona z aresztu, do którego trafiła trzy tygodnie temu. Dziewczynce może grozić niebezpieczeństwo, jeśli wróci do rodzinnej wioski pod Islamabadem.

Tam bluźnierstwo równa się śmierci

W Pakistanie samo oskarżenie o bluźnierstwo wobec islamu może oznaczać śmierć; zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków.

Kaucja została ustalona na milion rupii (ok. 8300 euro) - podał sędzia Muhammad Azam Khan z sądu w Islamabadzie.

Według dziennikarza BBC jest to pierwszy przypadek zwolnienia za kaucją osoby oskarżonej o bluźnierstwo. Bluźnierstwo w Pakistanie jest przestępstwem, w przypadku którego w grę nie wchodzi wpłacenie kaucji, ale prawnicy dziewczynki powoływali się na jej młody wiek i podejrzenie, że cierpi ona na zespół Downa (co jednak nie zostało oficjalnie potwierdzone).

- Sprawiedliwości stało się zadość - powiedział pakistański minister ds. harmonii narodowej i mniejszości religijnych Paul Bhatti. - Ta decyzja jest wyraźnym sygnałem dla ludzi za granicą, że my (Pakistańczycy) umiemy być sprawiedliwi, niezależnie od tego, czy chodzi o sprawę wobec muzułmanina, czy chrześcijanina.

Czy Pakistan zreformuje prawa o bluźnierstwie?

- Ta sprawa to punkt zwrotny dla Pakistanu w stosunku do incydentów z ostatnich lat, takich jak zamordowanie Salmana Taseera i Shahbaza Bhattiego, działaczy na rzecz zreformowania przepisów dotyczących bluźnierstw - powiedział Raja Ikram, jeden z adwokatów Rimshy.

Taseer proponował zreformowanie prawa o bluźnierstwie, wstawił się też publicznie za chrześcijanką Aisą Bibi, skazaną na karę śmierci za bluźnierstwo, i odwiedził ją w więzieniu. Został zastrzelony w zeszłym roku w Islamabadzie przez własnego ochroniarza.

Bhatti, minister ds. mniejszości, był - jako katolik - zdecydowanym przeciwnikiem ustawy o bluźnierstwie. Do zamachu, do którego doszło w marcu w zeszłym roku, przyznała się organizacja talibów Tehrik-i-Taliban; jej przedstawiciel oświadczył, że minister był bluźniercą.

Oskarżyli ją sąsiedzi

Aresztowanie w sierpniu Rimshy Masih, oskarżonej przez jej muzułmańskich sąsiadów o palenie muzułmańskich tekstów religijnych, wywołało w wielu krajach protesty wspólnot wyznaniowych i świeckich obrońców praw człowieka. Wobec dziewczynki zastosowano obowiązujące w Pakistanie surowe przepisy o ochronie dobrego imienia islamu i proroka Mahometa. Za palenie Koranu przewidują one karę do dożywotniego więzienia włącznie.

Aresztowanie Masih spowodowało ucieczkę kilkuset chrześcijan z jej wioski po rozgłoszeniu rzekomego bluźnierczego czynu przez megafony meczetów.

Według rodziny dziewczynki i obrońców praw człowieka ma ona 11 lat. Natomiast powołana w związku z dochodzeniem przeciwko niej komisja lekarska orzekła, że Rimsha Masih liczy około 14 lat, ale nie wykazuje stosownych do tego wieku zdolności umysłowych, co stawia pod znakiem zapytania jej poczytalność.

Muzułmański duchowny Khalid Chishti, który doprowadził do jej aresztowania za domniemane bluźniercze czyny wobec islamu, został zatrzymany w ubiegłą sobotę pod zarzutem fabrykowania fałszywych dowodów.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • yoonior4

  0

  Wyznawcy fałszywego proroka chrześcijan nie kochają. Niestety.
  www.newswithviews.com/Kouri/jim134.htm

 • od-or

  Oceniono 2 razy 0

  a my tym świrom jeszcze meczety budujemy .

 • od-or

  Oceniono 2 razy 0

  jak się u nas czarni rozkręcą będzie to samo piekło

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Stan dzisiejszy Pakistanu to plony obfitego siewu lat 70-80tych. W ten sposób tłumaczył mi to kolega z Pakistanu. Powiedział że radykalizacja ichniego społeczeństwa zaczeła się pod wpływem sponsoringu szkół religijnych (madrasów) podczas wojny w Afganistanie przeciwko Sowietom. Kasa na szkolenie fanatyków szła głównie z Arabii Saudyjskiej i USA w czasie gdy wahabiści Bin Ladena, Taliban i CIA współpracowali ramię w ramię.

 • shego

  Oceniono 2 razy 0

  nuke them from the orbit

 • romikus

  Oceniono 7 razy -1

  ..."W Pakistanie samo oskarżenie o bluźnierstwo wobec islamu może oznaczać śmierć; ......, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków..."
  Nie dziwi mnie to tam każdy muzułmanin który zginie za Allaha i wiarę dostaje się do RAJU.
  A tam na każdego muzułmanina będą czekały w raju 72 hurysy, będzie wieczna erekcja, nieziemski seks i zależnie od jego woli hurysy będą one (lub nie będą) rodzić dzieci, osiągające pełną dojrzałość w ciągu godziny.
  Hurysy mają po 33 lata, są duchowo i cieleśnie nieskazitelne, są personifikacją dobrych uczynków z wypisanym na piersi imieniem Allaha.

 • bog_makaron

  Oceniono 10 razy 6

  W dzisiejszych czasach religia straciła swoją funkcję organizowania społeczeństw bo przejmuja to inne instytucje, przede wszystkim państwa, stała się balastem który będzie zanikał albo się transformował raczej w nieopresyjny. Społeczeństwa prymitywne jak nasze czy pakistańskie maja przed sobą jeszcze długa drogę...

 • romikus

  Oceniono 7 razy 5

  Na kontynencie azjatyckim ciągu 500 lat wymordowano ponad 80 milionów hinduistów i buddystów przez pobożnych i pokojowych muzułmanów.

 • chris_yyz

  Oceniono 6 razy 2

  Az dziwne, ze ludzie sami na siebie zciagaja pieklo religii. Wymyslaja sobie bogow typu Jahve czy Allach, pojawiaja sie prorocy, kaplani. A ciemny lud slucha tych bredni.
  Ludzie, kiedy do was dotrze, ze zadnego boga nie ma a wszyscy kaplani to sa oszusci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje