WHO: samobójców jest więcej niż ofiar wojen i zabójstw

08.09.2012 07:27
Raport WHO o samobósjtwach

Raport WHO o samobósjtwach (fot. who.org)

Co roku milion ludzi popełnia samobójstwo - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To więcej niż roczna liczba wszystkich ofiar wojen i zabójstw razem wziętych. Najwięcej samobójstw odnotowuje się w Rosji i na Litwie.
Milion samobójstw rocznie oznacza, że co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie - podkreśla WHO w raporcie opublikowanym przed przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Z danych organizacji wynika też, że 5 procent ludzi próbowało chociaż raz odebrać sobie życie. Liczba samobójców rośnie błyskawicznie, dlatego WHO apeluje o poważne zajęcie się tym problemem.

Najwięcej udokumentowanych przypadków samobójstw odnotowano w Rosji i na Litwie, najmniej - w krajach Ameryki Południowej. Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej zajmują na tej liście środkowe miejsca. Autorzy podkreślają jednak, że brakuje oficjalnych danych z wielu krajów Afryki czy Azji.

Samobójstwo jest drugą co do częstości występowania przyczyną śmierci osób w wieku od 15 do 19 lat. Co roku na całym świecie na własne życie targa się skutecznie 100 tysięcy nastolatków. Jeśli chodzi o dorosłych, to samobójstwa są najczęstsze wśród osób powyżej 75. roku życia.

Z raportu WHO wynika też, że mężczyźni popełniają samobójstwo trzykrotnie częściej niż kobiety, te ostatnie jednak podejmują trzykrotnie więcej nieudanych prób samobójczych.

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • bez_alternatywy

  Oceniono 11 razy 5

  ten raport to ma byc usprawiedliwienie wojen?

 • mobydickzolsztyna

  Oceniono 8 razy -6

  Te doprowadzenie do samobójstwa, to (w takiej czy innej formie) poskąpienie grosza na pomoc. Ty nie mów w tej sprawie do Państwa, lecz do jego Obywateli. Państwo nie ma SWOICH pieniędzy, a tylko NASZE, Obywateli. My, Obywatele "cienko teraz przędziemy" i to My możemy sobie "odjąć od ryja" dla Was tego, co i Nam samym braknie! To niełatwe, więc pozwól Nam na sceptycyzm wobec śmierdzących leni. Jakieś Kanady, Anglie, Szwecje, USA itp może stać na ten luksus - jedźcie TAM!

 • wiewior_pr2

  Oceniono 2 razy 2

  Mam pomysł jak uczynić ten problem pomijalnym w porównaniu do pozostałych zagrożeń...

 • ulanzalasem

  Oceniono 20 razy 18

  Patrzcie taki kryzys...a nie słyszałem, że szefowie/prezesi/dyrektorzy/menadżerowie najwyższego szczebla z Goldmana, Morgan Stanley, Lehman Brothers, Citigroup skakali z okien, żeby popełnili samobójstwo...Clinton, Bush, Greenspan, Bernanke również nie...więc jak widać kryzys "nie był" taki straszny (przynajmniej nie dla tych, którzy są za to odpowiedzialni) ;)

 • gaz-wegaz

  Oceniono 24 razy -8

  40 sekund, twierdzicie?
  Hm - policzmy wobec tego

  (365,25*24*60*60)/1 000 000 = 31,5576 os/s

  Dziękuję państwu za uwagę. A dziennikarzom tradycyjnie za rzetelność pała.

 • vidi12

  Oceniono 23 razy 13

  W Polsce więcej osób popelnia samobójstwa niż ginie w wypadkach samochodowych. Wielu doprowadzanych jest do samobójstwa przez bezduszne, bandyckie państwo polskie !!!

 • czarnybaran1

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba rozumieć, że ilościowe osiągnięcia wojenne są niedoceniane. Jeśli porównać realne straty w ludziach cywilach to bilans wyjdzie inny. Jeśli jeszcze podliczyć ile ludzi umiera wskutek pośrednich przyczyn związanych z przemysłem wojennym... to trup się ściele gęsto.

 • ciemnaopalenizna

  Oceniono 11 razy 1

  Może trzeba jakąś wojnę wywołać? Jak się powoła potencjalnych samobójców do wojska to nie będą mieli czasu na myślenie o samobójstwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje