WHO: samobójców jest więcej niż ofiar wojen i zabójstw

Raport WHO o samobósjtwach

Raport WHO o samobósjtwach (fot. who.org)

Co roku milion ludzi popełnia samobójstwo - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To więcej niż roczna liczba wszystkich ofiar wojen i zabójstw razem wziętych. Najwięcej samobójstw odnotowuje się w Rosji i na Litwie.
Milion samobójstw rocznie oznacza, że co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie - podkreśla WHO w raporcie opublikowanym przed przypadającym w poniedziałek Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Z danych organizacji wynika też, że 5 procent ludzi próbowało chociaż raz odebrać sobie życie. Liczba samobójców rośnie błyskawicznie, dlatego WHO apeluje o poważne zajęcie się tym problemem.

Najwięcej udokumentowanych przypadków samobójstw odnotowano w Rosji i na Litwie, najmniej - w krajach Ameryki Południowej. Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej zajmują na tej liście środkowe miejsca. Autorzy podkreślają jednak, że brakuje oficjalnych danych z wielu krajów Afryki czy Azji.

Samobójstwo jest drugą co do częstości występowania przyczyną śmierci osób w wieku od 15 do 19 lat. Co roku na całym świecie na własne życie targa się skutecznie 100 tysięcy nastolatków. Jeśli chodzi o dorosłych, to samobójstwa są najczęstsze wśród osób powyżej 75. roku życia.

Z raportu WHO wynika też, że mężczyźni popełniają samobójstwo trzykrotnie częściej niż kobiety, te ostatnie jednak podejmują trzykrotnie więcej nieudanych prób samobójczych.

Komentarze (65)
WHO: samobójców jest więcej niż ofiar wojen i zabójstw
Zaloguj się
 • elbertson

  Oceniono 31 razy 23

  najwazniejsze ze banki nie padły , reszta to pikuś

 • appleone

  Oceniono 35 razy 21

  smierc wcale nie jest gorsza od zycia, szczegolnie jezeli zycie jest pelne upodlenia......

 • ulanzalasem

  Oceniono 20 razy 18

  Patrzcie taki kryzys...a nie słyszałem, że szefowie/prezesi/dyrektorzy/menadżerowie najwyższego szczebla z Goldmana, Morgan Stanley, Lehman Brothers, Citigroup skakali z okien, żeby popełnili samobójstwo...Clinton, Bush, Greenspan, Bernanke również nie...więc jak widać kryzys "nie był" taki straszny (przynajmniej nie dla tych, którzy są za to odpowiedzialni) ;)

 • delayed_choice

  Oceniono 20 razy 18

  Najwięcej w Rosji !?!
  Przypomina mi to pewien żart o radiu Erewan.
  Pytanie do radia Erewan: Czy to prawda, że Nikałaj Nikłajewicz zginą śmiercią samobójczą, a jeśli tak, to jakie były jego ostatnie słowa?
  Odpowiedź: Tak, Nikałaj Nikałajewicz zginą śmiercią samobójczą, a jego ostatnie słowa brzmiały: „Tawariszcia ! Nie strelajtie !!!”

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 14

  W Polsce liczba samobójstw z 9,5 rocznie na 100 tys. mieszkańców w 1989 roku wzrosła do 16 w 1997 roku. Przez pierwsze 10 lat wchodzenia do "dobrobytu" ludzie wyraźnie nie doceniali spotykającego ich szczęścia, bo jedną z głównych przyczyn samobójstwa była sytuacja materialna. Od 2004 roku liczba samobójstw spada, co można wytłumaczyć wzrostem nadziei na poprawę bytu wynikłą ze wstąpienia Polski do UE i relatywną łatwość poprawy bytu za granicą...

 • vidi12

  Oceniono 23 razy 13

  W Polsce więcej osób popelnia samobójstwa niż ginie w wypadkach samochodowych. Wielu doprowadzanych jest do samobójstwa przez bezduszne, bandyckie państwo polskie !!!

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 17 razy 13

  Biedni ludzie. Ludzkości nie zagraża kometa, kataklizm ani armagedon. Jak będziemy do siebie wrogami, to sami się wykonczymy. Mam nadzieję, że się opamietamy i nie zostawiamy nikogo samemu sobie.

 • katia_00

  Oceniono 14 razy 10

  Jak ludzie nie wiedzą po co żyją to czemu się dziwić, styl życia który jest promowany, czyli hedonistyczny konsumpcjonizm, do niczego innego nie prowadzi.

 • czarnybaran1

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba rozumieć, że ilościowe osiągnięcia wojenne są niedoceniane. Jeśli porównać realne straty w ludziach cywilach to bilans wyjdzie inny. Jeśli jeszcze podliczyć ile ludzi umiera wskutek pośrednich przyczyn związanych z przemysłem wojennym... to trup się ściele gęsto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje