Francja: sąd skazał właściciela winnicy za nielegalne zatrudnianie Polaków

07.09.2012 22:34
Winnica

Winnica (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Posiadacz winnicy we wschodniej Francji został dziś skazany na 1,5 roku więzienia, w tym rok w zawieszeniu, za nielegalne zatrudnienie kilkuset polskich robotników podczas zbiorów w Szampanii. Sąd orzekł także konfiskatę części pól uprawnych.
Według agencji AFP, przedsiębiorca zamieszkały w Sept-Saulx (departament Marne w Szampanii) założył w Polsce firmę, która zatrudniła do zbiorów w winnicach setki Polaków bez uzyskania we Francji pozwolenia na pracę. Plony tych upraw trafiły do wielu różnych francuskich producentów szampana.

Właściciel winnic był ścigany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i nielegalnego zatrudnienia w latach 2008-2011. Wyrokiem sądu wymierzono mu karę 18 miesięcy więzienia, w tym jednego roku w zawieszeniu.

Polska firma tylko "skrzynką pocztową"

Ponadto pięciu producentów szampana, którzy zamówili zbiory u wspomnianego właściciela winnicy, sąd ukarał grzywnami w wysokości 12 tys. euro. Spłatę połowy grzywien zawieszono.

Dochodzenie prowadzone przez francuskie organy śledcze wykazało, że polska firma pełniła rolę "skrzynki pocztowej", nie mając na swoim koncie żadnej realnej działalności w kraju pochodzenia. Sąd uzasadnił, że zgodnie z prawem przedsiębiorstwo, które oddelegowuje obywateli UE do pracy w innym kraju Wspólnoty, powinno prowadzić swoją główną aktywność gospodarczą we własnym kraju.

Obrońca właściciela winnicy złożył apelację od wyroku skazującego.

Zobacz także
Komentarze (12)
Francja: sąd skazał właściciela winnicy za nielegalne zatrudnianie Polaków
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 9

  "Sąd orzekł także konfiskatę części pól uprawnych."
  =====================================
  W Polsce nawet nakradzionego mienia się złodziejom nie konfiskuje, bo "ciężko" na nie zapracowali.

 • koniu150

  Oceniono 7 razy 7

  u nas "politycy" złodzieje kradną, oszukują, korumpują i nic specjalnego się nie dzieje

 • majek-1348

  Oceniono 7 razy 7

  Dziwny jest ten Świat, w jednym kraju "wieszają" za czynienie ziemi poddaną i wytwarzanie dobra,
  a w drugim złodzieje, oszuści łamiący życie innym są traktowani jako cisi bohaterowie, są chronieni przez prawo. majek

 • zygosz

  Oceniono 8 razy 6

  Doczego doszlo ,ze nas Polakow nie stac na wlasny warsztat pracy bedac u siebie ,a pracujac dla obcego,to prawdziwa ekonomia ,kto czerpie korzysci ?

 • da-jan55

  Oceniono 4 razy 4

  Och żeby tak w Polsce naszych "wzorowych" pracodawców karali - za umowy śmieciowe na całe życie , za łaskę w płaceniu za urlop, za godziny nadliczbowe których NIGDY się nie płaci , za wielką łaskę jaką czynią zatrudniając nas i za wiele wiele innych - no cóż nie mają czasu bo akurat pojechali na 3 urlop tym razem na Bermudy swoim wysłużonym 2 letnim mercem !

 • sforia102

  Oceniono 7 razy 3

  "Sąd uzasadnił, że zgodnie z prawem przedsiębiorstwo, które oddelegowuje obywateli UE do pracy w innym kraju Wspólnoty, powinno prowadzić swoją główną aktywność gospodarczą we własnym kraju."

  To po cholerę cały ten Wspólny Rynek i Unia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje