Palikot prezentuje swoje propozycje gospodarcze, a Ziobro wyzywa Tuska do debaty

07.09.2012 17:56
Janusz Palikot i Zbigniew Ziobro

Janusz Palikot i Zbigniew Ziobro (Fot. Sławomir Kamiński, Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Po przepychankach odnośnie propozycji budżetowych między Platformą a PiS, do dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki postanowiły włączyć się Solidarna Polska i Ruch Palikota. SP wezwała premiera do debaty o możliwościach naprawienia finansów Polski, a RP przedstawił własny pakiet reform gospodarczych.
Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych i tzw. "podatku wyjścia" m.in. dla hipermarketów, które transferują swe zyski za granicę, a także zmiany w funkcjonowaniu KNF - to niektóre propozycje gospodarcze, które dziś zaprezentował Ruch Palikota.

Jak ocenił na konferencji prasowej wiceszef sejmowej komisji finansów Sławomir Kopyciński, polityka rządu w zakresie finansów publicznych i gospodarki finansowej to "polityka wegetacji, uprawiana pod hasłem 'inni mają gorzej'".

Palikot: Większa kontrola państwa nad rynkiem...

Inicjatywy legislacyjne RP dotyczą trzech płaszczyzn: makroekonomicznej, mikroekonomicznej i antybiurokratycznej. Ta pierwsza obejmuje pakiet ośmiu projektów ustaw i projektów rozporządzeń. - Te rozwiązania będą dotyczyć prawa antytransferowego, nadzoru publicznego nad instytucjami i rynkami finansowymi, którego brakuje, o czym świadczy m.in. afera Amber Gold, oraz podatku od usług finansowych - powiedział Kopyciński.

RP proponuje m.in. "pakiet antytransferowy" pięciu ustaw. Znalazł się w nim m.in. postulat wprowadzenia tzw. "podatku wyjścia", który miałyby płacić te firmy (w Polsce np. hipermarkety), które inwestują w naszym kraju, natomiast zyski transferują za granicę. Jak przekonywał poseł Armand Ryfiński, nałożenie tego podatku w znacznym stopniu ograniczyłoby tego typu praktyki.

W obszarze dotyczącym mikroekonomii RP proponuje m.in. takie rozwiązania jak "firma na próbę", jeśli zaś chodzi o rozwiązania antybiurokratyczne, to RP chce m.in. połączenia ZUS i KRUS oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rynku Rolnego (ARiMR) z Agencją Rynku Rolnego (ARR), a także likwidacji CBA i IPN.

Ziobro: Potrzeba dyskusji z premierem na racje i argumenty

Do dyskusji na temat naprawy polskiego państwa włączył się też dziś Zbigniew Ziobro, który wezwał dziś Donalda Tuska do debaty. Jak podkreślił lider Solidarnej Polski, przyszedł najwyższy czas, aby poważnie zająć się błędami, które przez 5 lat rządów popełniła PO. Ziobro podkreślił, że "jeśli chce się zmieniać państwo, to liderzy muszą mieć odwagę zmienić się i stawić czoła premierowi w debacie na argumenty i racje".

- Dlatego jako lider Solidarnej Polski chciałbym i jestem gotów stawić czoła Donaldowi Tuskowi w debacie na temat, jaki on sam zaproponował Jarosławowi Kaczyńskiemu, tj. naprawy polskiego państwa. To jest bardzo ważna debata, bo dziś nie tylko na naszych oczach padają finanse naszego państwa, ale i rozpada się struktura tego państwa, o czym dowodzi m.in. afera Amber Gold - powiedział europoseł.

Nie zapowiada się jednak na to, że premier przyjmie propozycję Ziobry. - Kim jest Zbigniew Ziobro, żeby wyzywać premiera? Najpierw niech się porozumie, bądź "wydebatuje" wspólny program z Jarosławem Kaczyńskim, a dopiero potem dąży do debaty z premierem - powiedział rzecznik klubu PO Paweł Olszewski.

PiS: Debata o finansach bez ministra finansów

W czwartek minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że gospodarcze propozycje przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego to "klasyczna piramida finansowa". Jak dodał, według szacunków resortu finansów łączne koszty wynikające z propozycji PiS są "prawie dwukrotnie większe od całego deficytu w budżecie państwa na 2013 r.". W ocenie ministra w pierwszym roku wyniosłyby 62,6 mld zł, przy dochodach na poziomie 8,2 mld zł.

Tymczasem Jarosław Kaczyński zaproponował dziś, by 24 września odbyła się konferencja z udziałem ekonomistów na temat gospodarczych propozycji PiS. Zaprosił m.in. Leszka Balcerowicza, Marka Belkę, Ryszarda Bugaja i Grzegorza Kołodkę. Wśród zaproszonych zabrakło Jacka Rostowskiego.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • fackir

  0

  dlaczego Tusk miałby debatować z "Zerem". swoja droga ktoś pamięta jak Tusk zabiegał o debaty z Kaczyńskim?

 • valski

  0

  Kto się podejmie dyskutować z facetem który chodzi na spotkania z ukrytym dyktafonem?

 • kakaz39

  0

  Ziobro już raz debatował z Millerem !
  i co ? dowiedział się że jest zerem !
  ale tępa pała - człowiecze "opamiętaj się"!!!

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Konkordat odrzucić! Ziobro nie gadał o aresztach wydobywczych? To jego metoda na "państwo prawa". Z kolesiami ma Panią Blidę na sumieniu.

 • yani-51

  Oceniono 2 razy 2

  Kazda partia ktora zablokuje kasse dla spasionych biskopow,ma moj glos,,,,,,,,,;-)))))

 • yani-51

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro tumanie skonczony kim ty myslisz ze jestes i co reprezentujesz te nedzne 5 %co pozwolilo ci wejsc do sejmu...

  najpierw TS dla ciebie za smierc Bildy i wtedy zobaczymy na jakim smietniku sie znajdziesz,nawet taki gamon jak jarus cie w dupala kopnal,,,,;-)))))

 • takiezlewiesci

  Oceniono 1 raz 1

  Niech zyje Ochudzki Ryszard !!!!!!!!!!

 • maryla5-3-2

  Oceniono 3 razy 3

  Ziobro wzywa....wezwanie to on dostanie od TK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje