Biskupi: Nie spodziewaliśmy się kontestacji dokumentu o pojednaniu

07.09.2012 13:36
Bp Stanisław Budzik

Bp Stanisław Budzik (Fot. Waldemar Kompała / AG)

Polscy biskupi zdecydowali, że w najbliższą niedzielę w kościołach zostanie odczytane przesłanie o pojednaniu narodów Polski i Rosji. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski potwierdził, że nie odczyta dokumentu. - Nie spodziewaliśmy się takiej kontestacji - twierdzi abp Budzik. W Rosji dokument nie będzie odczytywany w świątyniach, bo nie ma tam takiej tradycji.
- Chociaż wierni mogli zapoznać się z przesłaniem o pojednaniu narodów Polski i Rosji poprzez media, to z uwagi na to, że jest to dokument głęboko teologiczny, biskupi zdecydowali, że zostanie odczytany w niedzielę w kościołach - powiedział abp Stanisław Budzik.

Pierwszy w historii wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan podpisali 17 sierpnia w Warszawie patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Hierarchowie obu Kościołów zwrócili się w nim z apelem do wiernych, aby "prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem".

"Każdy kapłan musi się zastanowić"

Odnosząc się do protestów niektórych środowisk, a nawet księży, m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który zapowiedział, że nie odczyta dokumentu, abp Budzik powiedział: - Powiem szczerze, że nie przypuszczaliśmy, że wśród wiernych czy wśród kapłanów możemy się spotkać z kontestacją tego zalecenia, by ten dokument był odczytany podczas mszy świętej.

Dodał, że z uwagi na autorytet Kościoła w Polsce, a zwłaszcza autorytet papieża, "każdy kapłan, który nie chciałby przeczytać tego dokumentu, musi poważnie się zastanowić, czy jego wizja chrześcijaństwa zgodna jest z wizją Benedykta XVI i Kościoła w Polsce".

Skończy się upomnieniem?

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że księża są zobowiązani do odczytania tego dokumentu, tak jak w przypadku każdego listu pasterskiego biskupów. - Posłuszeństwo to wypływa z natury posługi kapłańskiej i posłuszeństwa księdza wobec biskupa. Stąd też nie może być również w tym przypadku jakiejś osobistej cenzury - czy ten dokument powinien być przeczytany, czy też nie. Jest to decyzja biskupów i oni biorą odpowiedzialność za życie wspólnoty danej diecezji, a ksiądz pełni posługę z mandatu biskupa i dlatego też powinien do tej decyzji się zastosować - podkreślił hierarcha.

Dodał, że jeśli jakiś kapłan nie dostosuje się do zaleceń, to biskup danej diecezji zdecyduje, w jaki sposób zareagować na takie czy inne uchybienia, które dotyczą kapłańskiej posługi. Może w tym przypadku zastosować np. formę upomnienia.

Ks. Isakowicz-Zaleski: Cyryl nie jest dla mnie osobą wiarygodną

Proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej z siedzibą w Gliwicach ks. Isakowicz-Zaleski powiedział, że o tym, iż nie zamierza odczytać dokumentu, powiadomił na piśmie swojego przełożonego kard. Kazimierza Nycza [Kościół ormiańskokatolicki podlega zwierzchnictwu metropolity warszawskiego - red].

Jak wyjaśniał, patriarcha Cyryl nie jest dla niego osobą wiarygodną, a sam list został podpisany w czasie ceremonii, której nadano charakter świecki i polityczny. - Moim obowiązkiem jest odprawić w niedzielę mszę św. i powiedzieć kazanie odnoszące się do czytań liturgicznych. Jeżeli w dzisiejszych czasach ktoś chce poinformować o tych sprawach wiernych, jest internet i media. Przesłanie nie musi być czytane w kościołach - uważa ks. Isakowicz-Zaleski.

W Rosji nie ma takiej tradycji

Dokument w Rosji nie będzie odczytywany w świątyniach, bo nie ma tam takiej tradycji. Pełny tekst przesłania, wzywającego narody Polski i Rosji do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, został już opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Patriarchatu Moskiewskiego.

Dokument w swoim serwisie skomentowała natomiast państwowa agencja RIA-Nowosti. Jej komentator Wadim Dubnow ocenił, że pojednanie między Rosją a Polską jest problemem trudnym i delikatnym.

- Rosja i Polska mają co sobie wzajemnie przypominać i wybaczać. Lata 20., rozgromienie Armii Czerwonej, śmierć tysięcy żołnierzy i oficerów w polskiej niewoli - tym liczni patrioci w Rosji gotowi są usprawiedliwiać Katyń - zauważył komentator agencji. - Polska dla Rosji wiecznie była europejskim źródłem rozdrażnienia, a Rosja dla Polski - wiecznym wschodnim, niepuszczającym na Zachód imperium - dodał.

Zobacz także
Komentarze (166)
Biskupi: Nie spodziewaliśmy się kontestacji dokumentu o pojednaniu
Zaloguj się
 • mariusz2010

  Oceniono 78 razy 76

  Nie mam nic do ludzi zza wschodniej granicy. Jak będzie możliwość, to pójdę z Rosjaninem na wódkę. Żaden ksiądz do pojednania nie jest potrzebny.

 • seb1981

  Oceniono 46 razy 36

  "Polscy biskupi zdecydowali, że ..."
  Jakiego wyznania biskupi? Prawosławni, ewangeliccy, polskokatoliccy, katoliccy?
  Kiedy dziennikarze w Polsce zrozumieją, że nie tylko katolicy żyją w tym kraju.

 • feurig59

  Oceniono 43 razy 35

  Jezus nie był Katolikiem. Trudno mu się dziwić.;-)

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 32

  Ten dokument nie podoba się Kaczorowi i wyznawcom z jego sekty o czym poinformowała osobiście pani Fotyga i kościół nie ma co się dziwić że wierni pis-sekty go nie poprą

 • do1996

  Oceniono 32 razy 28

  Skoro mamy pojednanie, to zapraszam biskupów na np. cmentarze żołnierzy radzieckich czy inne pomniki poświęcone tymże i do sprzątania, regeneracji wyblakłych napisów, składania kwiatów, palenia zniczy.....

  To co z tym pojednaniem i zapominaniem krzywd ?? Dacie przykład ??

 • e_pis_kopat

  Oceniono 32 razy 26

  .

  Wszyscy widzą, że Episkopat to ........ e - PiS - kopat ....... i na nic się zdadzą próby zmiany wizerunku za pomocą "pojednań" z innymi Kościołami jeżeli w Polskim Kościele Katolickim mamy ich kilka odmian...:

  Kościół Rydzyka .....
  Kościół RM i TV TRWAM ...
  Kościół Natanka ....
  Kościół Ryczanka ....
  Kościół Stefanka ...
  Kościół e-PiS-kopatu ....
  Kościół Kaczyńskiego ...
  Kościół Dziwisza.....
  Kościół Michalika ....
  Kościół Pieronka ...
  a teraz doszedł do listy Kościół Isakowicza - Zaleskiego

  Podziękujmy .......... e_PiS_kopatowi , że przez ostatnie 10 lat skuteczniej zohydził instytucję KK w Polsce _______ niż SBecki aparat represji przez lat kilkadziesiąt.....

  .

 • wielebnyelvis

  Oceniono 44 razy 20

  Ci księża którzy się sprzeciwiają najwidoczniej mineli sie z powołaniem. Oni nie wyznają i nie głoszą nauk Chrystusa ale swoje własne. Nie bardzo też wiadomo dlaczego pojednanie z Niemcami było OK a z Rosją nie. To gra polityczna pisuaru i Gazety anty-Polskiej. Tak naprawde to bardziej powinni być wrogami Ukrainy bo to Ukraińcy wymordowali więcej ludzi-kobiety, dzieci i to w bardzo bestialski sposób. O tym zapominja pisiory czy Sakiewicz. Noród rosyjski wiecej wycierpiał od komunizmu niż my.

 • skaut001

  Oceniono 24 razy 18

  pojednanie narodów? Faktycznie, skuteczny odczyt tak jak w przypadku chrztu Polski. Ochrzcił sie krol i jego przydupasy bo reszta nic o tym nie wiedziała.

 • polaczek0

  Oceniono 32 razy 18

  Czy ktoś widział zgodę w kościele? Wszędzie gdzie pojawi się kościół jest kradzież, oszustwo, kłamstwo i gwałty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje