Giertych pozwie "Fakt" za wywiad z prof. Bartoszewskim. Wypowiedzi były zmanipulowane?

Szykuje się kolejny medialny pozew. Roman Giertych tym razem spotka się w sądzie z wydawcą, redaktorem naczelnym i dziennikarką "Faktu" - donosi "Polska The Times". Chodzi o wywiad z prof. Władysławem Bartoszewskim, w którym ten odpowiada dziennikarce tabloidu na pytania dotyczące światopoglądu Giertycha. Wypowiedzi profesora miały zostać zmanipulowane.
Krótki wywiad z prof. Bartoszewskim ukazał się na łamach Faktu w tym tygodniu. Na początku profesor jest pytany o to, czy Roman Giertych zamierza wrócić do polityki i czy ma na to szanse. Bartoszewski odpowiada, że nigdy nie uczestniczył w życiu partyjnym, dlatego Giertych "nie jest mu bliski pod żadnym względem".

Następnie dziennikarka pyta: "Czy człowiek, który zasłynął z tego, że kierował formacją wprowadzającą do życia publicznego różnego rodzaju ksenofobiczne i rasistowskie elementy, nie powinien zostać na stałe wyłączony z życia publicznego?".

Bartoszewski odpowiada, że tak i ostro krytykuje antysemityzm oraz jego głoszenie. "To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo lub inne zboczenie był uznawany w życiu społecznym" - mówi.

Chodziło mu o zjawisko w ogóle, nie samego Giertycha

Dzisiaj profesor potwierdza to stanowisko, jednak podkreśla, że chodziło mu o zjawisko antysemityzmu w ogóle. Zwraca uwagę, że jego wypowiedź została przytoczona w sposób, który może sugerować, że chodziło mu o Romana Giertycha.

- Dziennikarka zapytała mnie, czy taki człowiek ma być wykluczony. I owszem, uważam, że powinien, ale nie miałem na myśli byłego wicepremiera i ministra Romana Giertycha. Myślę, że jasno wynika to z mojej odpowiedzi - podkreślił w rozmowie z "Polska The Times" prof. Bartoszewski. Jak dodał, rozdziela sprawy osobowych ataków, w których nie bierze udziału, od oceny zjawisk.

Przeprosiny za 2 mln zł

Jak informuje gazeta, Bartoszewski o sprawie dowiedział się od Romana Giertycha. - W trakcie rozmowy z prof. Bartoszewskim okazało się, że jego wypowiedź została zmanipulowana. Bardzo się ucieszyłem, ponieważ niezwykle cenię i szanuję profesora - powiedział były wicepremier.

Giertych uważa, że tekst godzi w dobra osobiste, dlatego zamierza pozwać wydawcę dziennika, naczelnego "Faktu" oraz autorkę tekstu, żądając m.in. wykupienia przez wydawcę tabloidu przeprosin na łamach wszystkich mediów, które powieliły wypowiedzi profesora. Według szacunków, może to kosztować ok. 2 mln zł.

Sprawa trafi do sądu prawdopodobnie w następnym tygodniu.

Więcej na stronie "Polska The Times" >>

Zobacz także
 • Roman Giertych i Jacek Żakowski Żakowski o Giertychu: Mało jest tak wybitnych, którzy chcą włączyć się w politykę
 • Roman Giertych, Jarosław Kaczyński i Andrzej Lepper. Czerwiec 2007, podpisanie aneksu do umowy koalicyjnej PiS-LPR-Samoobrona Palikot: Giertych był człowiekiem PO już w 2005. Pamiętam uzgodnienia ze Schetyną
 • Profesor Władysław Bartoszewski Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...
Komentarze (79)
Giertych pozwie "Fakt" za wywiad z prof. Bartoszewskim. Wypowiedzi były zmanipulowane?
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 40 razy 24

  Nie akceptuje Romana Giertycha jako polityka, ale to, że chce nauczyć brukowce kultury dziennikarskiej popieram.

 • franekwolusz

  Oceniono 17 razy 11

  Giertych to drugi hrabia Monte Christo. Przez młodzież sympatyzującą z PO był wsadzany do wora i wrzucany do wody a jednak z tego wora się wydostał i wrócił na salony.
  Z wora do dwora.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 23 razy 11

  walić pozwami sądowymi w te brukowe gazety jeśli piszą nieprawdę, bzdury lub pomawiają kogoś. może wielomilionowe grzywny nauczą je pisać prawdę. I nie chodzi tu o zamykanie tego typu tytułów prasowych, bo jeśli na takie jest zapotrzebowanie to nich sobie istnieją, ale chodzi o nauczenie ich, aby pisały zgodnie z zasadami sztuki dziennikarskiej a nie wymyślały sensacje z d0py.

 • 2perfecthousewife

  Oceniono 13 razy 7

  Ale bełkot! Całe to towarzystwo odznacza się talentem do bezwstydnego krętactwa, mataczenia, mydlenia oczu. Ci ludzie nie mają żadnego moralnego kręgosłupa. Giertych gardził Tuskiem i PO, ale dla miłego grosza, przełknie wymiociny, które utkwiły mu w gardle i będzie bronił Tuska versus szmatławiec. Bartoszewski gardzi Giertychem, ale by nie psuć swoich relacji z Tuskiem, wyprze się swojej pogardy i oskarży o krętactwo pismaków. Całe to solidarnościowe stado hien można podsumować staropolskim przysłowiem : "Qrwa qrwie łba nie urwie".

 • alek45

  Oceniono 12 razy 6

  i to mnięęęe sięęę podoba! Doić ..doić ..skórę kroić z Faktów! aż padną tak jak ci co upadli i kwiczą!

 • vikaromaniuta

  Oceniono 10 razy 6

  ale ten człowiek się zeszmacił ....

 • pumpernik

  Oceniono 12 razy 6

  Giertych ma pretensje o antysemityzm, czy o ludożerstwo?

 • kashubianin

  Oceniono 20 razy 6

  nigdy niepopieralem LPR i daleko mi do ich skrajnych pogladow, ale jako osoba to Roman Giertych jednak jest czlowiekiem z ktorym mozna dyskutowac na wysokim poziomie, ktory nie boi sie zmienic zdania, dac sie przekonac. on by byl jako polityk duzo bardziej potrzebny w polsce niz Yaro K. i HERR Hofmann z tym tepym populizmem, glupim usmiechem, dziadostwem, buractwem i dzieleniem narodu na A i B...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje