Giertych pozwie "Fakt" za wywiad z prof. Bartoszewskim. Wypowiedzi były zmanipulowane?

07.09.2012 08:29
Roman Giertych pozwie Fakt za wywiad z prof. Bartoszewskim

Roman Giertych pozwie Fakt za wywiad z prof. Bartoszewskim (Fot. Fakt.pl/AG)

Szykuje się kolejny medialny pozew. Roman Giertych tym razem spotka się w sądzie z wydawcą, redaktorem naczelnym i dziennikarką "Faktu" - donosi "Polska The Times". Chodzi o wywiad z prof. Władysławem Bartoszewskim, w którym ten odpowiada dziennikarce tabloidu na pytania dotyczące światopoglądu Giertycha. Wypowiedzi profesora miały zostać zmanipulowane.
Krótki wywiad z prof. Bartoszewskim ukazał się na łamach Faktu w tym tygodniu. Na początku profesor jest pytany o to, czy Roman Giertych zamierza wrócić do polityki i czy ma na to szanse. Bartoszewski odpowiada, że nigdy nie uczestniczył w życiu partyjnym, dlatego Giertych "nie jest mu bliski pod żadnym względem".

Następnie dziennikarka pyta: "Czy człowiek, który zasłynął z tego, że kierował formacją wprowadzającą do życia publicznego różnego rodzaju ksenofobiczne i rasistowskie elementy, nie powinien zostać na stałe wyłączony z życia publicznego?".

Bartoszewski odpowiada, że tak i ostro krytykuje antysemityzm oraz jego głoszenie. "To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo lub inne zboczenie był uznawany w życiu społecznym" - mówi.

Chodziło mu o zjawisko w ogóle, nie samego Giertycha

Dzisiaj profesor potwierdza to stanowisko, jednak podkreśla, że chodziło mu o zjawisko antysemityzmu w ogóle. Zwraca uwagę, że jego wypowiedź została przytoczona w sposób, który może sugerować, że chodziło mu o Romana Giertycha.

- Dziennikarka zapytała mnie, czy taki człowiek ma być wykluczony. I owszem, uważam, że powinien, ale nie miałem na myśli byłego wicepremiera i ministra Romana Giertycha. Myślę, że jasno wynika to z mojej odpowiedzi - podkreślił w rozmowie z "Polska The Times" prof. Bartoszewski. Jak dodał, rozdziela sprawy osobowych ataków, w których nie bierze udziału, od oceny zjawisk.

Przeprosiny za 2 mln zł

Jak informuje gazeta, Bartoszewski o sprawie dowiedział się od Romana Giertycha. - W trakcie rozmowy z prof. Bartoszewskim okazało się, że jego wypowiedź została zmanipulowana. Bardzo się ucieszyłem, ponieważ niezwykle cenię i szanuję profesora - powiedział były wicepremier.

Giertych uważa, że tekst godzi w dobra osobiste, dlatego zamierza pozwać wydawcę dziennika, naczelnego "Faktu" oraz autorkę tekstu, żądając m.in. wykupienia przez wydawcę tabloidu przeprosin na łamach wszystkich mediów, które powieliły wypowiedzi profesora. Według szacunków, może to kosztować ok. 2 mln zł.

Sprawa trafi do sądu prawdopodobnie w następnym tygodniu.

Więcej na stronie "Polska The Times" >>

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy -1

  I bardzo dobrze, panie Giertych, tak trzymac! Przykopac zdrowo, walnac po kieszeni te brukowe wyrocznie dla polskiego chamstwa i holoty, jak prezentujacy tu swa glupote @ prof. miauczur, sharn, arahat i pare innych odmozdzonych miernot z tego forum.

 • sharn1

  Oceniono 19 razy -9

  Swoja drogą ciekawa interpretacja prawa made in Giertych. Będzie sądził się z Faktem o to co powiedział/nie powiedział jakiś obrzydliwy staruch.

 • prof.miauczur

  Oceniono 25 razy -9

  He he he...
  Pan "profesor" zrozumiał że się trochę zagalopował. No bo jak to wygląda? Rodzina premiera wynajmuje adwokata antysemitę? Czyli popierają antysemityzm? Oj nieładnie. Na szczęście pan "profesor" szybko się zreflektował :D

 • kaszebe12

  Oceniono 24 razy -6

  Bartoszewski ? -Ah ! -To ten pan , ktory zostal zwolniony ,ze wzgledow zdrowotnych , z oswiecimskiego kacetu...

 • cometto-pl

  Oceniono 21 razy 3

  12 razy "profesor" w tak krótkim artykule - nieźle, jak na kogoś bez magisterki nawet... :>

 • fakaldo87

  Oceniono 9 razy 1

  niezalezna.pl/32619-rzad-zmienil-prawo-dla-wlasciciela-amber-gold dlaczego nigdzie nie ma o tym......jak widać wybiórcza nie wszystko publikuje

 • lborkowski

  Oceniono 13 razy -1

  Panie prof. Bartoszewski - logika się kłania!!! Jeżeli twierdzi Pan, że wszyscy rudzi są wredni, to Pasa rudy syn też.

  Jeżeli antysemici, rasiści etc. powinni być wykluczeni z życia publicznego, to R. Giertych też. I ni9e ma się co bać indywidualnego podrażnienia (pozew - tradycyjna reakcja tej strony sceny politycznej) polityka R.G.

 • agharto0

  Oceniono 10 razy 2

  I zakleszczyli się w miłosnym uścisku Giertych , Tusk i Bartoszewski i odtąd miłowali się we trójkę przy każdej okazji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje