"Polska The Times": Szef ABW odejdzie - to tylko kwestia czasu

07.09.2012 06:31
Krzysztof Bondaryk

Krzysztof Bondaryk (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

O Krzysztofie Bondaryku media piszą co kilka miesięcy. Przy okazji afery Amber Gold kolejny raz pojawiły się sugestie, że szef ABW może stracić stanowisko - ocenia "Polska The Times". - Łatwo nie pójdzie. ABW będzie się bronić - mówi "Polsce" jeden z polityków.
- W mojej ocenie analityczno-wyprzedzające działania ABW w sprawie Amber Gold były powolne - stwierdził premier podczas słynnej sejmowej debaty. I dodał: "ABW trzeba przebudować w stronę służby informacyjnej, a nie konkurującej z innymi służbami policyjnymi".

"Łatwo nie pójdzie. ABW będzie się bronić"

To zdaniem wielu znak, że czas Bondaryka w agencji minął, a premier już szuka jego następcy. "Łatwo nie pójdzie. ABW będzie się bronić" - mówi "Polsce" jeden z polityków.

Ale nawet jeśli ABW zbyt późno zainteresowała się postacią Marcina P. i działalnością Amber Gold, to mimo wszystko notatka z tego, co agenci ustalili, znalazła się w kancelarii premiera 24 maja. Premier miał więc wystarczająco dużo czasu, aby się z nią zapoznać.

Kłopot ze służbowym audi

Dziennik przypomina, że Bondaryk kłopoty miał już przynajmniej dwa razy. W czerwcu ubiegłego roku w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej". Dziennikarze opisali w nim historię prokuratora Andrzeja Piasecznego z Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzącego śledztwo w sprawie handlu fałszywymi fakturami. Podczas pracy prok. Piaseczny natknął się na wątek nadużyć w spółce PTC, w której Bondaryk był w latach 2005-2007 dyrektorem ds. bezpieczeństwa. Badał m.in. okoliczności kupienia przez niego od PTC służbowego audi po zaniżonej nawet o 90 tys. zł cenie, samą wycenę ponoć sfałszowano.

Szef ABW przynosi problemy?

Według dziennikarzy "GW" pomagający prokuratorowi oficer CBŚ ostrzegł go, że jeśli śledztwo dojdzie do Bondaryka, zostanie spowolnione. 12 maja przełożona odebrała prok. Piasecznemu wszystkie sprawy. - W przypadku szefa ABW oczekuję, żeby rozwiązywał problemy, a sam ich nie przynosił - oświadczył wtedy premier. - Nie ma absolutnie świętych krów, każdy podlega kontroli. Jeśli będzie coś dwuznacznego, już nie mówiąc o nieprawidłowościach, wyciągnę konsekwencje - dodał.

Ale dzisiaj odwołanie Bondaryka wydaje się mało prawdopodobne - ocenia "Polska". Premier musi dbać o PR, a dymisja szefa ABW, niespecjalnie lubianego zarówno przez opozycję, jak i ludzi Platformy, nie byłaby dobrym posunięciem.

Zobacz także
Komentarze (34)
"Polska The Times": Szef ABW odejdzie - to tylko kwestia czasu
Zaloguj się
 • zomozadwa

  Oceniono 9 razy 7

  miłośnik twórczości ludluma
  czyli spec nad spece
  ma odejść?!
  a kto na jego miejsce?
  jakiś etnograf albo i seksuolog?!!!

 • lukasiklukasik

  Oceniono 9 razy 7

  Niech odchodzi, tylko niech PRZEDTEM odtajni WSZSYTKO, co jest w sprawie Barbary Blidy!

  Nie wierzę, że tam nie ma dokumentacji podmiany kurtki i wytarcia odcisków palców z broni!

 • uchachany

  Oceniono 14 razy 6

  Tusk ma tyle do gadania w sprawie Bondaryka, ile mu pozwoli ten odłam Ubekistanu, który mu bezpośrednio wydaje polecenia :).

  Jak na przykład polecenie zrezygnowania z ubiegania się o prezydenturę :)

  Bondaryk ma tyleż do gadania w sprawie Tuska, ile mu pozwoli ten odłam Ubekistanu, który jemu z kolei wydaje polecenia :)

  Panowie Ubekistańczycy z tych dwóch odłamów, będących wszakże zasadniczo jedną wielką, szczęśliwą Rodziną solidarnie łupiącą durnych lemingów - obywateli parapaństwa III RP - najwyraźniej popadli w jakieś drobne, rodzinne nieporozumienia.

  Stąd te pewne napięcia między ich podopiecznymi, z którymi poszli aż do mediów :).

  Być może uznali, że jest już za mało do rozkradzenia, by dla wszystkich zainteresowanych wystarczyło :)

  Ale to są tzw. "chwilowe, przejściowe trudności" - tak naprawdę Rodzina umie się zawsze porozumieć co do podziału łupów i wyznaczenia stref wpływów. Raz się tylko zagapili, nie dopilnowując należycie by w 2005 wygrał ten, kto miał wygrać, czyli Tusk i PełO, stypendyści Rodziny :).

  No ale raz-dwa wzięli się w garść i załatwili Kaczora z jednej strony nawałą medialną, z drugiej zaś prowokacją "gruntową", na którą nabrał się Kamiński (a wcześniej Leppera "seksem w Samoobronie") i sytuacja wróciła do normy.

  Nie wydaje mi się, by stracili instynkt samozachowczy do tego stopnia by zaryzykować otwartą wojną w Rodzinie przy użyciu swoich podwładnych - Tuska i Bondaryka i podległych im mediów.

  W końcu już afera Rywina dowiodła, że publiczne wrzucanie granatu w szambo opryskuje tyleż cel, ileż i rzucającego :).

  A wszystkie dotychczasowe afery PełO udało się skutecznie zamieść pod dywan tylko dzięki solidarnej postawie całej Rodziny :)

  Ta nauka z pewnością w las nie poszła, i po chwilowych nieporozumieniach zostanie przywołana dla przywrócenia jedności dla ukręcenia łba kolejnej, czyli Amber Gold :)

 • pasjonatx

  Oceniono 8 razy 6

  Nic temu człowiekowi nie zrobią.
  Jeśli nawet odejdzie z ABW w co szczerze wątpię (już powinien wcześniej zostać odwołany ten Pan,wielki specjalista od wszystkiego) to i tak znajdzie sobie bardzo dobrze płatną pracę.
  Przecież za 950zł brutto plus prowizje i to na umowie śmieciowej taki specjalista pracować nie będzie.
  W imieniu wielu wykształconych ludzi,tych,którzy sami wszystko zdobywali w życiu od dostania się na studia,zdobywanie wiedzy,wykształcenia,nagród na studiach,wybitnych opinii od ważnych ludzi,którzy nie są powiązani z biznesem,tajnym służbami,byłym UOP-em,SB (i nie są po studiach historycznych,filozoficznych lub geograficznych!!!!!,bo po takich pracują bardzo często w służbach specjalnych nie rozumiejąc ni w ząb przestepczości,kryminalistyki,taktyki kryminalistycznej,pracy śłedczej,operacyjnej etc.) po brak szansy na pracę (podkreślam szansy,bo jeśli ktoś odpadnie w trakcie naboru to ok,jego wina,nie nadawał się,ale jeśli także w ABW obowiązuje zasada nepotyzmu,mało przejrzystych zasad naboru do pracy to już to pachnie inaczej) dziękuję Panu Bondarykowi za marnotrawienie potencjału intelektualnego tych ludzi.
  Wychodzi to Panu wspaniale.Brawo.
  Pan zawsze będzie górą.Gdzie nam,skromnym ludziom z głębokiej prowincji do Pana wiedzy prawniczej,kryminalistycznej,śledczj,operacyjnej.My dla Pana jesteśmy głupkami,nic nie wartymi smarkami,którzy chcieli jedynie w swoim własnym kraju zdobyć pracę UCZCIWIE,BEZ KONEKSJI,BEZ TAKICH POWIĄZAŃ,KTÓRE PAN W SWOJEJ DRODZE ŻYCIOWEJ POKAZAŁ.
  Chcieliśmy wnieść do takiej instytucji coś ciekawego,mądrego,błyskotliwego.
  Jeszcze raz Panu dziękujemy za danie nam szansy i potraktowanie nas jak g...
  Gdyby Pan szanował takich ludzi to dziś mógłby Pan mieć sukces,lecz stało się inaczej i osobiście cieszę się,że przy tej sprawie Amber Gold pokazał Pan,że ABW pod Pana kierownictwem jest tak słabe,gdy idzie o tę materię,o której powyżej,że to dziś my,biedacy,biedacy z dobrymi móżgami mamy satysfakcję z tego,że mimo,iż jest Pan bardzo zamożnym człowiekiem nie posiadał Pan,nie posiada i posiadać już nie będzie takiej wiedzy,takiego mózgu do tej pracy jak my.
  Pewnie dlatego też z tego powodu Pan nas lekceważy,bo tacy ludzie,z taką wiedzą są dla Pana zagrożeniem.
  Wszystkiego dobrego,niech Pan nawet zostanie właścicielem ABW.
  O podmiance kurtki służbowej przez funkcjonariuszkę ABW już nie wspominam,bo ta osoba jeszcze może wykłada etykę w ABW z tego tytułu.I tacy pracują dalej.A ci porządni > wynocha do garów w Anglii lub pracy fizycznej w Polsce.

 • eurotruppo

  Oceniono 8 razy 6

  WładzaPO i prawo w służbie Amber Gold.
  Amber Gold od początku działała w kolizji z prawem. Z powodu tej jednej firmy zniesiono ustawę o domach składowych. Potem Marcin P. rozszerzył swoją działalność, uruchamiając wbrew prawu polskiemu i unijnemu linie lotnicze. Wszystko to działo się pod okiem władz, urzędów i służb, które nie tylko nie przerwały interesów oszusta, ale zabiegały u niego o pieniądze na szczytne cele.

  Chociaż Amber Gold przyjmował lokaty od klientów, udzielał pożyczek i obracał złotem, ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani Narodowy Bank Polski go nie kontrolowały. Amber Gold nigdy nie starał się o licencję bankową ani o wpis do rejestru działalności kantorowej. Według wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego należy uznać Amber Gold za przedsiębiorstwo składowe.

  Amber Gold rzeczywiście chwaliła się, że jako pierwsza firma w Polsce w styczniu 2010 r. została wpisana do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki i stała się domem składowym przyjmującym złoto, srebro i platynę. Ten status spółka wykorzystywała, by zachęcić do lokowania w niej pieniędzy, informując przy tym, że jej działalność jest zgodna z ustawą o domach składowych i kontrolowana jest przez Ministerstwo Gospodarki. Podkreślała również, że wystawiane klientom certyfikaty są „papierem wartościowym”, na który „klienci mogą wziąć kredyt np. w banku, w którym Dowód Składu będzie zabezpieczeniem takiego kredytu”.
  Dzięki statutowi domu składowego firma rozwijała się w piorunującym tempie. W marcu 2010 r. na swojej stronie internetowej chwaliła się, że od początku roku jej sieć sprzedaży powiększyła się o ponad 100 nowych podmiotów i produkty oferowane przez Amber Gold można uzyskać u ponad 300 współpracujących z nią firm.

  Nieoczekiwanie 21 czerwca 2010 r. minister gospodarki wydał decyzję, w której zakazał Amber Gold prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przedsiębiorstwa składowego i wykreślił spółkę z rejestru. Powodem były dokumenty, które wpłynęły do ministerstwa, dotyczące prawomocnych wyroków skazujących Marcina P. oraz złożone przez niego fałszywe oświadczenie przy rejestracji.

  Właściciel i szef Amber Gold w ogóle nie przejął się zakazem. Przeciwnie, intensywnie rozwijał działalność. Spółka rozszerzyła ofertę lokat w złoto, srebro i platynę. Rozbudowywała sieć przedstawicielstw, a równolegle rozpoczęła budowę sieci własnych placówek. W sierpniu otworzyła pierwszą – w GDANSKU. Potem placówki Amber Gold zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Spółka podkreślała, że cieszy się takim zaufaniem wśród klientów, że w pierwszej połowie 2010 r. jej przychody wyniosły ponad 44 mln zł netto.

  W następnych miesiącach za sprawą Marcina P. intensywnie pracował też rząd i Sejm. Z powodu Amber Gold z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki zmieniono prawo. 25 marca 2011 r. przyjęto ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorstw. Art. 104 brzmiał: „Traci moc ustawa z 16 listopada 2000 roku o domach składowych”. Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak wyjaśnił zmianę tym, że przez 10 lat funkcjonowania ustawy skorzystał z niej tylko jeden oszust, dlatego została zniesiona. Ale skorzystał na tym najbardziej zainteresowany ustawą Marcin P., bo mógł bez liczenia się z prawem nadal rozwijać swój złoty „paraskład”. – Tego typu działanie łamie standardy demokratycznego państwa prawa. Zmiana prawa na potrzeby jednej firmy to jedna z największych patologii państwa – PO na bruk.

 • serenita123

  Oceniono 8 razy 6

  Bondaryk nie odejdzie tak szybko! Za to z ABW spieprzają ludzie, którzy nie godzą się na totalną rozpierduchę w firmie, a jeszcze cokolwiek wiedzą i umieją. Królują wazeliniarskie układy i BMW (bierny-mierny-wierny)

 • adammichnikoff

  Oceniono 4 razy 4

  Wedle jakiej logiki wywalenie tego niekompetenta i kanciarza nielubianego i w PO, i przez opozycję byłoby niekorzystne z punktu widzenia PR? Chyba on i jego ubeckie środowisko takie teorie pismakom podrzuca. Tusk mógłby tylko zapunktować szykim i zdecydowanym krokiem.

 • dyrdymalista

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jest problemem kedy odejdzie tylko po co w ogóle przychodził. A tak na powaznie to najlepszy na to miejsce byłby kalifaktor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje