Kaczyński: Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji

06.09.2012 20:35
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Bytomiu, że Polacy muszą uwierzyć, iż obecny model rządzenia, który z krótkimi przerwami trwa od 20 lat, nie jest jedynym możliwym. - Sieci klientystyczne i nepotyzm to patologia demokracji - ocenił.
Prezes PiS był w czwartek wieczorem gościem konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu, gdzie 16 września ma dojść do przedterminowych wyborów na prezydenta tego miasta. Kandydatem PiS jest poseł Wojciech Szarama. - To jest w całej Polsce, i w Bytomiu na pewno też, niesłychanie ważna sprawa, żeby Polacy uwierzyli, że ten model rządzenia, który jest dzisiaj i który niestety w różnych odmianach - z krótkimi przerwami - trwa od przeszło 20 lat, to nie jest jedyny możliwy model - podkreślił J. Kaczyński.

- Sieci klientystyczne, kliki różnego rodzaju, nepotyzm - to nie jest istota demokracji. To jest patologia demokracji - powiedział lider PiS. - Nieodpowiedzialne działania, to wszystko, co tworzy taką drogę mniejszego oporu - np. nie mamy pieniędzy, to likwidujemy szkoły - to też nie jest konieczne. Można inaczej, że władza może chcieć dobrze. I to "chcieć" może zmieniać się w działania, w pomysłowość, w wykorzystywanie różnych szans - dodał polityk.

Zdaniem Kaczyńskiego istotą władzy samorządowej jest wykorzystywanie wszystkich możliwości, jakie tkwią w społeczeństwie. - W ramach samorządu można zdziałać bardzo dużo - podkreślił. Kaczyński zaznaczył, że przyjechał do Bytomia, by - przede wszystkim - namawiać bytomian do wzięcia udziału w głosowaniu.

Przedterminowe wybory w Bytomiu zostały zarządzone po tym, gdy w czerwcowym referendum odwołano prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie. W wyborach wystartuje dziesięcioro kandydatów. Wśród nich Wojciech Szarama. Prócz nowego prezydenta 16 września w Bytomiu zostanie wybranych 25 radnych.

Zobacz także
Skomentuj:
Kaczyński: Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy

Najnowsze informacje