Kaczyński: Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji

06.09.2012 20:35
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Bytomiu, że Polacy muszą uwierzyć, iż obecny model rządzenia, który z krótkimi przerwami trwa od 20 lat, nie jest jedynym możliwym. - Sieci klientystyczne i nepotyzm to patologia demokracji - ocenił.
Prezes PiS był w czwartek wieczorem gościem konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu, gdzie 16 września ma dojść do przedterminowych wyborów na prezydenta tego miasta. Kandydatem PiS jest poseł Wojciech Szarama. - To jest w całej Polsce, i w Bytomiu na pewno też, niesłychanie ważna sprawa, żeby Polacy uwierzyli, że ten model rządzenia, który jest dzisiaj i który niestety w różnych odmianach - z krótkimi przerwami - trwa od przeszło 20 lat, to nie jest jedyny możliwy model - podkreślił J. Kaczyński.

- Sieci klientystyczne, kliki różnego rodzaju, nepotyzm - to nie jest istota demokracji. To jest patologia demokracji - powiedział lider PiS. - Nieodpowiedzialne działania, to wszystko, co tworzy taką drogę mniejszego oporu - np. nie mamy pieniędzy, to likwidujemy szkoły - to też nie jest konieczne. Można inaczej, że władza może chcieć dobrze. I to "chcieć" może zmieniać się w działania, w pomysłowość, w wykorzystywanie różnych szans - dodał polityk.

Zdaniem Kaczyńskiego istotą władzy samorządowej jest wykorzystywanie wszystkich możliwości, jakie tkwią w społeczeństwie. - W ramach samorządu można zdziałać bardzo dużo - podkreślił. Kaczyński zaznaczył, że przyjechał do Bytomia, by - przede wszystkim - namawiać bytomian do wzięcia udziału w głosowaniu.

Przedterminowe wybory w Bytomiu zostały zarządzone po tym, gdy w czerwcowym referendum odwołano prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie. W wyborach wystartuje dziesięcioro kandydatów. Wśród nich Wojciech Szarama. Prócz nowego prezydenta 16 września w Bytomiu zostanie wybranych 25 radnych.

Zobacz także
Komentarze (190)
Zaloguj się
 • 123jna

  0

  W jednym Jaroslaw K. ma racje - nasza demokracja ulatwila jemu i bratu aby w sposob nepotyczny siegneli po dwa najwazniejsze stanowiska w panstwie - prezydenta (wykonal rozkaz brata) i blizniaka premiera (oklamal nas, ze premierem nie bedzie jesli brat zostanie prezydentem, tylko dlatego zostal nim). Dwaj najwieksi nepotysci w nowozytnej historii Europy - blizniacy Kaczynscy osmieszyli nas kraj na zawsze. Nepoto lub nepotysto jaroslawie - zaplacz nad swoja rodzinna korupcja!

 • walekpapla

  Oceniono 1 raz 1

  Tej karykaturze człowieka zupełnie "pizło" (to po śląsku) na czachę. Czy ten gnom wie jak można powiązać słowa "patologia" i "demokracja". Przecie z ten głąb nie potrafił zasznurować sobie butów, co onegdaj pokazano w TV. Leczyć należy kurdupla, bo może robić sobie (pół biedy) lub innym.

 • skala72

  Oceniono 1 raz 1

  Oj patologia i to przez duże "P". Bo ja i wielu Polaków nie rozumie co robi w sejmie taki twór zwany partią (nie wiem co to ma wspólnego z partiami politycznymi?) jak PiS? W żadnej cywilizowanej demokracji, przez duże "D", takie coś nie istniało by. Bo ni to naziści, ni to narodowcy, ni to komuniści, cHGW co to jest, chyba, że stowarzyszenie smoleńskie?!!

 • lipotyk

  Oceniono 1 raz -1

  tak jest Panie prezesie ,to już nawet nie jest patologia demokracji ,tylko monarchia absolutna,nepotyzm od góry w dół,nigdy nie zapomne minomych wydarzeń,Ukrainy i Gruzji ,i Katastrofy,zaczynam spostrzegać, ze w Polskim państwie zaczyna na nowo rodzić się rezim,po dyktando carskiej parti,burzuazja ,oligarchia i nie wiadomo jeszcze co, AHA i Wiosna Ludów a urzednicy czychaja na nasze ciężko zarobione euro,bo za coś musza wykształcić swoje dzieci, zeby nie musiały być w przyszłosci narazane na rózne niebezpieczenstwa zwiazane z emigracja jak my,wystarczy jedna delegacja na zach czy wschód ,żeby się przekonać o tych zjawisakch,
  Nie wazne kto jest kim,wazne jest to że nikt nie jest Dziadem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • zygosz

  Oceniono 2 razy -2

  Zawsze będę bronił prawdy I ludzi slabszzych I pokrzyedzonych tak jak to robili bracia Kaczynscy .@giles ,przykladem tego byl sam prezydent L Kaczynskich ,stajac PO stronie panstw zagrozonych ,dzis wpisane zostalo to .do historii .

 • zygosz

  Oceniono 2 razy -2

  Otworz oczy I wlacz umysl ,@123jna, a zrozumiesz wiele ,bo mgła w smolensku ,to nie zwykły przypadek .Tam spadło państwo polskie w bagna lasu smolenskiego.Nie przyimuj tego tak chłodno .bo jest to sprawa naszego bytu państwowego .Skoro zabierasz głos ,to chyba ze znajomością historii państwa polskiego.

 • giles

  Oceniono 4 razy 4

  czy moze byc wieksza patologia demokracji/szczyt nepotyzmu niz urzady premiera i prezydenta w rekach braci blizniakow????? i ktos taki ma czelnosc nas pouczac co jest istota samorzadnosci?

 • lehoo

  Oceniono 5 razy 5

  Kaczyńskiemu raz wyszedł myk w 2005. A po Smoleńsku BEZPOWROTNIE utracił władzę.

 • filthpurger

  Oceniono 7 razy -3

  Ludzie z koneksjami i ukladami boja sie panicznie JK, bo wiedza ze on jest bezkompromisowy jesli chodzi o nepotyzm i korupcje. DT jest za bardzo przyzwalajacy, zawsze dowiaduje sie ostatni po wszystkim, nigdy nie dziala prewencyjnie, chociaz duzo wie... to jest problem.... Ludzie to widza i traca zaufanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje