Kaczyński: Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji

06.09.2012 20:35
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w Bytomiu, że Polacy muszą uwierzyć, iż obecny model rządzenia, który z krótkimi przerwami trwa od 20 lat, nie jest jedynym możliwym. - Sieci klientystyczne i nepotyzm to patologia demokracji - ocenił.
Prezes PiS był w czwartek wieczorem gościem konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Bytomiu, gdzie 16 września ma dojść do przedterminowych wyborów na prezydenta tego miasta. Kandydatem PiS jest poseł Wojciech Szarama. - To jest w całej Polsce, i w Bytomiu na pewno też, niesłychanie ważna sprawa, żeby Polacy uwierzyli, że ten model rządzenia, który jest dzisiaj i który niestety w różnych odmianach - z krótkimi przerwami - trwa od przeszło 20 lat, to nie jest jedyny możliwy model - podkreślił J. Kaczyński.

- Sieci klientystyczne, kliki różnego rodzaju, nepotyzm - to nie jest istota demokracji. To jest patologia demokracji - powiedział lider PiS. - Nieodpowiedzialne działania, to wszystko, co tworzy taką drogę mniejszego oporu - np. nie mamy pieniędzy, to likwidujemy szkoły - to też nie jest konieczne. Można inaczej, że władza może chcieć dobrze. I to "chcieć" może zmieniać się w działania, w pomysłowość, w wykorzystywanie różnych szans - dodał polityk.

Zdaniem Kaczyńskiego istotą władzy samorządowej jest wykorzystywanie wszystkich możliwości, jakie tkwią w społeczeństwie. - W ramach samorządu można zdziałać bardzo dużo - podkreślił. Kaczyński zaznaczył, że przyjechał do Bytomia, by - przede wszystkim - namawiać bytomian do wzięcia udziału w głosowaniu.

Przedterminowe wybory w Bytomiu zostały zarządzone po tym, gdy w czerwcowym referendum odwołano prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie. W wyborach wystartuje dziesięcioro kandydatów. Wśród nich Wojciech Szarama. Prócz nowego prezydenta 16 września w Bytomiu zostanie wybranych 25 radnych.

Zobacz także
Komentarze (190)
Kaczyński: Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 58 razy 48

  Nagranie Renaty Beger w idealny sposob ukazaly nam patologie i nepotyzm rzadow Jaroslawa Kaczynskiego, dlatego spoleczenstwo podziekowalo przy urnach temu oszustowi.

 • jerjar

  Oceniono 50 razy 46

  Nigdy już nie wygra, bo stale popełnia ten sam błąd. Nie stara się przekonać większości wyborców, żeby głosowali na jego program, lecz główny akcent kładzie na udowadnianie, że dotychczas naród wybierał źle.

  Odzwierciedleniem tej jego taktyki są głosy pisowskich komentatorów na forum przepojone pogardą dla lemingów (znaczy się większości wyborców).

  W latach trzydziestych pewien typ z wąsem krzyczał jakoś tak: "Życiem swoim i czynami dowiodłem, że jestem zdolniejszy od owych karłów, moich poprzedników, którzy kraj ten doprowadzili do upadku".

  Czy nie brzmi podobnie? Ale emocjami negatywnymi już nie wygrywa.

 • jamcijest44

  Oceniono 51 razy 45

  Zawsze miło posłuchać jak wypowiada się wybitny ekspert i specjalista. A tu w dodatku mamy eksperta podwójnego: i od demokracji i od patologii. Taki demopatolog. A może demopata. Czy cuś w tym guście...

 • hrabia_onejski

  Oceniono 54 razy 42

  Jedynym słusznym modelem rządzenia w demokracji był Lech Kaczyński jako Prezydent i jego Wielki Brat Jarosław Polskę Zbaw Kaczyński jako Premier i przyszły Papież. Można dodać do tego mamusię jako Królowa i Córkę Martunię jako Carycę czyli Pani na Zamku. Reszta ma zaś słuchać, patrzeć i podziwiać Jaśnie Państwo. I oczywiście raz dziennie modlić się w intencji zdrowia rządzących a za wybitne zasługi raz w roku dostąpić zaszczytu pocałunku w dupę jednej z w/w osób.

 • batura3

  Oceniono 47 razy 37

  juz był inny model, ale ten NIEUDACZNIK kaczynski nie potrafił nawet byc premierem przez 4 lata. I ten CIĄGLE PRZEGRANY ma byc premierem mojego kraju???nigdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • iggy_pop

  Oceniono 42 razy 36

  Krystalicznie czyste wydanie demokracji mieliśmy za to w przypadku, gdy premier montował prowokację na v-ce premiera, gdzie Polskę przemierzał wzdłuż i wszerz niejaki agent Tomek i wybierał losowe osoby - a jakże, w pełni demokratycznie: każdy mógł paść ofiarą - by najpierw je omamić, a potem wsadzić za kraty.

  W pełni demokratycznie również zmontowano "pac-mana" *) w hotelu Marriott, by - znowu w pełni demokratycznie - bez dowodów, publicznie oskarżyć biznesmena. Równie demokratycznie zamordowano o poranku posłankę na Śląsku w ramach próby wymuszenia przyznania się do winy w tzw. "Aferze Węglowej".

  Te przykłady demokracji mieliśmy już okazję przerabiać i - przynajmniej ja - serdecznie dziękuję: powtórki nie chcę.

 • techbud176

  Oceniono 40 razy 26

  Panie Kaczyński nadaje się Pan tylko i wyłącznie na prezesa kółka różańcowego!
  Daj Pan już spoko tej umordowanej Polsce swoją osobą

 • josif47

  Oceniono 25 razy 25

  Kaczynscy juz mieli swoje piec minut. I co ?....Nic nie wyszlo. Nie mam ochoty na dalsze eksperymenty. Dlatego mowie nie.

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 25 razy 23

  Obecny model rządzenia nie jest jedynym. To patologia demokracji bo nie promuje nekrofilii paranoii i kociej kuwety

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje