Dramatyczny apel o pomoc. Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka pisze do premiera

06.09.2012 20:29
Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (Fot. Jacek Łagowski / AG)

Dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu. Dług CZD to ok. 200 mln zł.
Jak poinformował rzecznik CZD Paweł Trzciński, sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. - Obecnie dług CZD wynosi 200 mln zł. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem - podkreślił.

Jak wyjaśnił, przyczyną tej sytuacji jest głównie zbyt niska wycena procedur. - My leczymy przypadki szczególne, ciężkie, a to kosztuje więcej - powiedział. Trzciński podkreślił, że do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia. Podkreślił, że CZD ma też wiele nadwykonań, za które NFZ nie płaci. - W ostatnim czasie mamy nadwykonania na kwotę 12 mln zł, a NFZ zapowiedział, że zapłaci tylko 4 mln zł - wyjaśnił.

List do premiera, ministra zdrowia, szefa NFZ

Rzecznik poinformował, że dyrektor CZD wysłał do premiera, ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz parlamentu list, w którym apeluje o ratowanie placówki.

Rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Wanda Pawłowicz poinformowała, że szpital ma obecnie kontrakt w wysokości 200 mln zł. Dodała, że placówka ma zarówno nadwykonania, jak niewykonania. - W przyszłym tygodniu wypłacimy im 4,6 mln zł za nadwykonania. Uzgodniliśmy to z dyrektorem CZD - powiedziała.

W tym roku szpital obchodzi swoje 35-lecie. Na 15 września planowane są uroczyste obchody jubileuszu.

Rocznie w CZD hospitalizowanych jest ponad 30 tys. pacjentów. Udzielanych jest blisko 170 tys. specjalistycznych porad.

Zobacz także
Komentarze (202)
Zaloguj się
 • logikss

  Oceniono 1 raz 1

  wszyscy którzy chcą się przyłączyć do społecznej akcji mającej na celu wesprzeć CENTRUM ZDROWIA DZIECKA zapraszam na forum forum.gazeta.pl/forum/w,28,138743632,138743632,_Rodzice_dla_Centrum_Zdrowia_Dziecka_.html z rozwiązaniem jak możemy wywrzeć presję na MINISTERSTWIE ZDROWIA.

 • darokkk

  Oceniono 3 razy 1

  Roczny budżet IPN to coś około 220mln. złotych.
  O ile wiem instytucja ta do tej pory nikomu nie uratowała życia.
  A często wręcz zniszczyła niewinnym ludziom.
  Cóż powiedzieć?
  Wyborco wybieraj z głową i rozliczaj tych, których wybrałeś!

 • zoil44elwer

  Oceniono 2 razy 2

  Owsiak do roboty! Zrób żebraninę na CZD!!

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 2 razy 0

  Nie martwcie się. Na rząd i Kościół starczy pieniędzy. Na najdroższy stadion przecież mieliśmy. "Gawron" też może niedługo popłynie. Nawet za Amber Gold się miłościwie panujący odpłacą. Kto tam się dziećmi przejmuje? Będą nowe.

 • jegorism

  Oceniono 5 razy 1

  Premier i jego rodzina dadzą sobie radę.

 • vidi12

  Oceniono 6 razy 4

  W czasach niewydolnego PRL-u wybudowano CZD. W wolnej, demokratycznej, kapitalistycznej... słowem - idealnej Polsce - nie potrafimy nawet utrzymać tego co pozostawiły poprzednie pokolenia !!!

 • aciek13

  Oceniono 16 razy 16

  Tak bzdurnego komentarza dawno nie czytałem. Widać nie masz pojęcia co to jest CZD i jakich pacjentów leczy ten instytut. Moje dziecko mając 14 dni trafiło do tego szpitala i do końca życia będę im wdzięczny za to co tam zrobili. Placówka ta zajmuje się takimi przypadkami gdzie w normalnym szpitalu rozłożyli by ręce i powiedzieli, że nie są wstanie nic zrobić. W CZD nie patrzą na pieniądze tylko patrzą na małego pacjenta i jak trzeba zrobić bardzo drogie badania diagnostyczne to je po prostu robią- nikt się nie zastanawia ile to będzie kosztowało. A durny NFZ płaci im jak za zwykłego pacjenta i to jest skandal. więc nie wypisuj tu bzdur o zarządzaniu ani o tym, że ktoś chce naciągnąć biednych ludzi na litość. Pracownicy tego szpitala zdają sobie sprawę z misji jaką pełnią i z tego, żę jak ta placówka zniknie to będzie to oznaczało wyrok śmierci dla wielu małych pacjentów, którym nikt nie będzie potrafił pomóc.
  To tyle

 • alabaster_x

  Oceniono 3 razy 3

  Co to za dług 200mln??
  Przy takich możliwosciach sprzedaży usług specjalistów najwyższej klasy! A takich ma CZD. Tu można, i co jakiś czas robi sie, operacje na skalę światową!!! I tę usługę można sprzedawać pacjentom z Niemiec, Anglii, Francji... Były ostatnio takie operacje i nikt o nich nie pisze!
  A pan psor nie umie nie tylko zarządzać, podsiadł fantastycznego specjalistę w niby konkursie, nie szanuje swoich pracowników, łazi i skiełczy!!
  Zanim coś gość wyżebrze, niech sam się weźmie za robotę! Niech przedstawi solidny plan!

  Wlazł z odbiorem nowej kliniki pediatrii i za grosz nie miał wstydu że reklamuje siebie w czymś, do czego małego palca nie dołożył!

  Powtarzam: CZD ma fantastycznych chirurgów, zanim zwieją z kraju pomyślcie jak można sprzedać ich fachowość i mieć z tego pieniądze! Tak robią wszystkie kliniki na świecie.
  A u nas rodzice wywożą dzeci za granicę, wmawia im się, że nasi lekarze nie potrafią i instrumentów nie ma! G...prawda!

  Niech się ten człowiek wyspowiada, jakie ostatnio zabiegi były w klinice???
  Odpowiedz

 • orkiszon

  Oceniono 4 razy 0

  Bezpłatna służba zdrowia to w PL fikcja. Obecna sytuacja rodzi patologie, wpisuje się np. na listę pacjentów szpitala osoby, które nie przebywają w szpitalu (!), przetrzymuje bez konieczności pacjentów - te przypadki przynajmniej nie szkodzą bezpośrednio pacjentowi, ale są i szokujące przykłady, gdy np. lekarz decyduje przy operacji dziecka, że "załatwia tylko jedną stronę" - bo ponowna operacja to dodatkowa kasa dla szpitala. I tak dzieciątko skazane jest dwukrotnie na narkozę, cięcie, szycie, pobyt w szpitalu....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje