Dramatyczny apel o pomoc. Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka pisze do premiera

06.09.2012 20:29
Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (Fot. Jacek Łagowski / AG)

Dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu. Dług CZD to ok. 200 mln zł.
Jak poinformował rzecznik CZD Paweł Trzciński, sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. - Obecnie dług CZD wynosi 200 mln zł. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem - podkreślił.

Jak wyjaśnił, przyczyną tej sytuacji jest głównie zbyt niska wycena procedur. - My leczymy przypadki szczególne, ciężkie, a to kosztuje więcej - powiedział. Trzciński podkreślił, że do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia. Podkreślił, że CZD ma też wiele nadwykonań, za które NFZ nie płaci. - W ostatnim czasie mamy nadwykonania na kwotę 12 mln zł, a NFZ zapowiedział, że zapłaci tylko 4 mln zł - wyjaśnił.

List do premiera, ministra zdrowia, szefa NFZ

Rzecznik poinformował, że dyrektor CZD wysłał do premiera, ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz parlamentu list, w którym apeluje o ratowanie placówki.

Rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Wanda Pawłowicz poinformowała, że szpital ma obecnie kontrakt w wysokości 200 mln zł. Dodała, że placówka ma zarówno nadwykonania, jak niewykonania. - W przyszłym tygodniu wypłacimy im 4,6 mln zł za nadwykonania. Uzgodniliśmy to z dyrektorem CZD - powiedziała.

W tym roku szpital obchodzi swoje 35-lecie. Na 15 września planowane są uroczyste obchody jubileuszu.

Rocznie w CZD hospitalizowanych jest ponad 30 tys. pacjentów. Udzielanych jest blisko 170 tys. specjalistycznych porad.

Zobacz także
Komentarze (202)
Dramatyczny apel o pomoc. Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka pisze do premiera
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 56 razy 52

  CZD ma bardzo kompetentnego szefa; Pirogow... I skoro on wygenerował taki dług to oznacza to, ze w Polsce NIE DA się zarabiać kasy na leczeniu Polaków wiec w imię czego mamy wierzyć, ze ta sławetna już "komercjalizacja" polskich szpitali ma się powieść w wyniku dyscypliny finansowej? W CZD naprawdę nie marnują pieniędzy i pisze wam to facet który osobiście buty zdarł w tym szpitalu wiec wiem czy kupują rzeczy faktycznie niezbędne do leczenia czy tez nieprzytomnie szastają forsą..

 • krzak164

  Oceniono 55 razy 51

  Szpital jest od leczenia a nie od zarabiania pieniędzy. To nie fabryka. Szczególnie tam każdy przypadek jest trudny.
  Ciekawe czy prezesi NFI dostali kiedyś wypłatę z poślizgiem? Nie sądzę.

 • korcia2000

  Oceniono 53 razy 49

  W Polsce dba się tylko o dzieci nienarodzone. Te już żyjące - niech sobie umierają. Tragiczne ale prawdziwe....

 • ka-mi-la789

  Oceniono 38 razy 30

  A już jutro będzie można przeczytać kolejne wynurzenia jakiegoś chłopskiego filozofa, cholernie zdziwionego, że w Polsce Polki rodzić ni cholery nie chcą, a w Anglii mnożą się jak króliki.

 • filologini

  Oceniono 36 razy 30

  W obliczu takich spraw stwierdzam używając tych słów bez wstydu, że dbających wyłącznie o własne koryto polityków należy wieszać za jaja. Budżet uchwalony - więcej kasy na wymiar niesprawiedliwości ......

 • gr_ub_y

  Oceniono 54 razy 26

  Co się kur... nędzy w tym kraju wyprawia. Wszędzie totalny rozkład. Czy to, że rządzi Platforma Obywatelska stało się już dla wszystkich asumptem do całkowitego zdziczenia i zagarniania w panice czego się da pod siebie? Nawet rządy tej sitwy tego nie usprawiedliwiają. W czasie, gdy życie noworodków z CZD z powodu niedofinansowania jest zagrożone, "eksperci" Rostowskiego zajmują się przez tydzień rozmontowywaniem planów opozycji. To jakaś paranoja. Rostowski będziesz miał krew na rękę tych dzieci.

 • grregu

  Oceniono 43 razy 23

  SKANDAL ! Cała Polska budowała CZD, a teraz liberałowie chcą doprowadzić tą zasłużoną placówkę do bankructwa i sprywatyzować. Gdzie, Panie Premierze, konstytucyjna równość w dostępie do leczenia ? Gdzie SPOŁECZNA gospodarka rynkowa ? Gdzie ?!

 • maniakon

  Oceniono 34 razy 22

  moze marcinkiewicz, rostkowski i inni zlodzieje z rad nadzorczych spolek skarbu panstwa sie zrzuca!

 • krzych.korab

  Oceniono 25 razy 21

  W PRL brakowało pieniędzy. Ale nawet ten tzw reżim wysyłał dzieci przeciwników politycznych na leczenie do Niemiec czy Francji gdy była taka potrzeba. Patrz córka Buzka. Teraz w demokracji zdychaj Polaku lub czekaj pół roku na wizytę u specjalisty bo dochody z firm w których jest udział państwa zżerają tzw menadżerowie. Podobno dlatego aby najlepsi nie uciekli do firm prywatnych. Jakby byli najlepsi to by mieli własne firmy a nie żerowali na państwowym dzięki partyjnym układom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje