PiS składa zawiadomienie do prokuratury na premiera. "To idiotyczne"

06.09.2012 14:57
Donald Tusk i Paweł Adamowicz

Donald Tusk i Paweł Adamowicz (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska. Jak mówili politycy tej partii, chodzi o niedopełnienie obowiązków i ujawnienie tajemnicy państwowej w związku ze sprawą Amber Gold. Paweł Olszewski z PO komentuje: To idiotyczne.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że zawiadomienie oparte jest m.in. na słowach premiera Donalda Tuska z konferencji prasowej 14 sierpnia, a także z ubiegłotygodniowej debaty w Sejmie w sprawie Amber Gold.

W sierpniu Tusk powiedział, że nie "uzyskał ze strony służb państwowych żadnych informacji, których celem było ostrzeżenie jego syna". - Sugestia, że mogłem mieć tajne informacje i uprzedzałem syna, jest, delikatnie mówiąc, niemądra, a nawet nieprzyzwoita - zaznaczył Tusk. - W czasie, o którym rozmawiamy, a więc późną wiosną, wczesnym latem, żadna z informacji, jakie otrzymywałem, nie wykraczała poza to, o czym media informowały dość szeroko - mówił szef rządu.

Szef rządu plącze się w zeznaniach?

Zdaniem Błaszczaka wypowiedzi szefa rządu na temat Amber Gold świadczą o tym, że "plącze się w zeznaniach". Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości przypomniał m.in. informację, którą podczas ubiegłotygodniowej debaty przekazał posłom szef MSW Jacek Cichocki. Chodziło o niejawny materiał informacyjny dotyczący działalności spółki, który ABW przekazała 24 maja 2012 r. do najważniejszych osób w kraju, w tym też do premiera.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że wcześniej - 15 maja 2012 r. - o nieprawidłowościach dotyczących Amber Gold ABW powiadomił bank BGŻ, sygnalizując, że wynajęte w nim przez spółkę Marcina P. skrytki, w których gromadzone miało być złoto jego klientów, są puste. Poseł PiS Andrzej Duda przytoczył ponadto fragment z wystąpienia sejmowego premiera, w którym mówił on, że notatka ABW była "związana bezpośrednio z informacją z BGŻ".

- Pan premier wcześniej, 14 sierpnia, mówił na konferencji, że wiedza, jaką wtedy posiadał, nie przekraczała wiedzy powszechnie dostępnej w mediach. Chciałbym więc w takim razie, żeby pan premier wykazał, że takie informacje w mediach się pojawiały, że Amber Gold po prostu tego złota nie ma - zaznaczył Duda.

"Tusk powinien reagować"

Zdaniem Błaszczaka, jeśli informacje, którymi dysponował Tusk, były rzeczywiście szersze niż to, co ukazywało się wówczas w prasie, to oznacza, że premier mógł nie dopełnić swych obowiązków. - Powinien reagować jako szef rządu, jako urzędnik, który nadzoruje służby specjalne, jako przełożony ministra finansów, któremu podlegają urzędy skarbowe. Ta reakcja była w naszym przekonaniu niezbędna do tego, żeby oszust z Amber Gold nie naciągnął kolejnych tysięcy obywateli - powiedział szef klubu PiS.

"Syn rozluźniał, a prezydent nie rozluźniał?"

Drugi z zarzutów - ujawnienia informacji niejawnych - dotyczy m.in. słów syna premiera Michała Tuska. - W jednym z wywiadów stwierdził on, że po rozmowie z ojcem rozluźnił kontakty z OLT Express. Tymczasem inni politycy PO, w tym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, te kontakty zacieśniali (...). A więc pytanie samo się ciśnie (...): dlaczego na podstawie tych informacji jego syn rozluźnił relacje z OLT, natomiast prezydent Adamowicz nie rozluźniał, przecież też prasę czyta? - pytał Błaszczak.

Duda zastanawiał się, czy nie było jednak tak, że "premier ostrzegł syna, mimo wszystko ujawniając informacje niejawne". - Pytanie to jest zasadne, to wymaga sprawdzenia, czy pan premier Donald Tusk ujawnił synowi takie informacje, które mogłyby wynikać z notatki ABW, a nie były informacjami publicznie dostępnymi. My mamy co do tego wątpliwości - podkreślił poseł PiS.

"Prześcigają się w idiotycznych zawiadomieniach"

- To idiotyczne zawiadomienia - tak o doniesieniach do prokuratury PiS i Solidarnej Polski mówi poseł PO Paweł Olszewski. Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej prawica nie jest w stanie przedstawić żadnej konstruktywnej propozycji, dlatego przyczepiła się do notatki ABW w sprawie Amber Gold.

- Ja już się gubię w tym, kto pierwszy składa takie zawiadomienia, czy to PiS, czy Solidarna Polska. Koledzy się wzajemnie prześcigają, składając idiotyczne zawiadomienie - powiedział Paweł Olszewski. Dodał, że prokuratura ma wystarczająco dużo roboty, by zawalać ją bzdurnymi zawiadomieniami, nad którymi będzie musiała się pochylić.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającymi nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Zobacz także
Komentarze (176)
Zaloguj się
 • peloxxx

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo dobrze krotko ich trzeba trzymac za ryj tych zlodzieji ioszustow

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy 1

  Składanie zawiadomień do prokuratury na miłośnika POlowań, płemieła czy kogokolwiek z kręgów PełO jest bezPOdstawne POnieważ te kreatury mają zagwarantowaną cichą nietykalność w PrOkuraturze, ABW, CBŚ, sądach i wszelkich instytucjach im POdległych.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie co się dziwicie,w pisuarze są sami pieniacze,oni na donosach chcą siłą dojść do władzy,to są ,,nad ludzie"chorzy na władzę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wyksztalciunio

  Oceniono 10 razy -2

  Jak widać PISuarom marzy się model,ukraińskiego Janukowycza.
  A może tak pogadamy o "Amber SKOK".Czemu to z kapitałem uciekamy do Luxemburga?

 • koniu150

  Oceniono 11 razy -3

  była okazja ukraść to chłopaki z PO nie mogli takiej okazji przepuścić

 • jarko13

  Oceniono 12 razy 4

  A ja wam tak napiszę !!!.To jest nowe otwarcie towarzysza Jarosława.K.Nie udało się z Smoleńskiem ,to mają następny temat do walki a jest nim program 10-letni dla Polski.My Polacy za taki pomysł już temu Panu dziękujemy.Mało tego grono znawców ekonomi ,dało mu jasno do zrozumienia ,że te jego chore pomysły można tylko do kosz wsadzić .Nie damy temu Panu Polski doprowadzić do stanu jaki jest w Grecji .Na tym froncie też dostał po dupsku on i jego ekipa .Jest następny temat to dawaj będziemy walić go na okrągło,bo tak jest mu wygodnie i najlepiej.Według J.K. To Premier założył Amber Gold oraz zabrał cały kapitał ,on jest wszystkiemu winien ,znacie słowa Tusk jest winien cokolwiek się stanie w naszym kraju.Obarczanie prokuratury następnymi chorymi wnioskami,jest już tak debilne w ich wykonaniu ,że nawet mój wnuczek oglądając J.K. w TV powiedział dziadek to znowu ten chory Pan co nie kocha nikogo .

 • 3.janusz

  Oceniono 9 razy 3

  To już idiotyczne,rozpaczliwe ruchy sekty Kaczyńskiego i Ziobry - AGONIA -pajace- AGONIA.

  .

 • errata_net2

  Oceniono 22 razy 6

  Czy ci "zawiadamiacze" są na usługach Amber Gold? Siedzą w kieszeni mafii? Czy po to zapychają prokuratury idiotycznymi zawiadomieniami, żeby uniemożliwić rzetelną weryfikację dziwnych zdarzeń i "potknięć" wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie? Dawniej takich ludzi nazywano "donosicielami", którzy "uprzejmie donosili" na wszystkich, do których mieli o cokolwiek pretensje, byle zatruć im życie. Dziś - jak można się domyślać - skupili się w PiS-ie i Solidarnej Polsce i nadal uprawiają swój proceder.
  Czy jeszcze istnieją jakieś granice podłości, których nie przekroczyli?

 • rejestr06

  Oceniono 20 razy 8

  Czy było już ogłoszenie wyroku w sprawie odwodnienia działki Błaszczaka za pieniądze ZUS-u? Chyba o coś takiego chodziło w tym oskarżeniu w Sądzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje