Grecja: bezrobocie sięgnęło 24 proc., a poparcie dla skrajnej prawicy 10 proc.

06.09.2012 14:33
Zwolennicy neonazistowskiej

Zwolennicy neonazistowskiej "Złotej Jutrzenki" zabezpieczają teren, na którym sympatycy partii rozdają jedzenie mieszkańcom Aten. Partia zyskała poparcie głównie wśród biedniejszych (Fot. YORGOS KARAHALIS REUTERS)

Bezrobocie w Grecji pobiło rekord, osiągając w czerwcu 24,4 proc. - podał dziś grecki urząd statystyczny ELSTAT. Jednocześnie poparcie dla skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka przekroczyło po raz pierwszy 10 proc.
Stopa bezrobocia w Grecji jest ponad dwukrotnie wyższa niż średnia w 17 krajach eurostrefy. Teraz wzrosła w Grecji do 24,4 proc. w czerwcu w porównaniu z 23,5 proc. w maju. Jest obecnie jedynie o ułamek niższa niż w Hiszpanii, gdzie w II kwartale roku według oficjalnych danych wynosiła 24,6 proc.

W czerwcu pracy nie miało 1,2 mln Greków w wieku produkcyjnym - o 42 proc. więcej niż w czerwcu 2011 roku.

Sytuację na rynku pracy pogorszyły, wraz z zamknięciami i bankructwami korporacyjnymi, cięcia budżetowe narzucone Grecji przez klub zagranicznych wierzycieli w zamian za pomoc w spłacie zadłużenia. Możliwości zaciągnięcia kredytu przez firmy zmniejszyły się, ponieważ płynność greckich banków uzależniona jest od Europejskiego Banku Centralnego i w związku z tym nie mogą one finansować przedsiębiorstw.

Najgorzej sytuacja wygląda dla ludzi w wieku 15-24 lat. W tej grupie wiekowej bezrobocie wyniosło 55 proc. w porównaniu z 20 proc. w 2008 roku, kiedy w Grecji zaczęła się recesja.

Ocenia się, że grecka gospodarka skurczyła się od tego czasu o około 20 proc.

Rośnie poparcie dla neonazistowskiej partii

Rasistowskie ugrupowanie Złota Jutrzenka stało się trzecią siłą polityczną w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez grecki tygodnik "To Pontiki".

Na Złotą Jutrzenkę chce głosować 10,5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut badań opinii publicznej Pulse RC. W czerwcowych wyborach skrajne ugrupowanie weszło do parlamentu z wynikiem 6,9 proc.

Z sondażu wynika, że wszystkie partie tworzące koalicyjny rząd premiera Antonisa Samarasa odnotowały spadek poparcia. Konserwatywną Nową Demokrację popiera obecnie 25 proc. wobec 29,7 proc. uzyskanych w wyborach 17 czerwca. Socjaliści z PASOK uzyskali 8 proc. wobec 12,3 proc. w ostatnich wyborach. Demokratyczna Lewica tylko 4 proc. wobec 6,3 proc. trzy miesiące temu. Spadek poparcia dotyczy także największej partii opozycyjnej - Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA)- z 26,9 proc. do 24 proc.

Grecja pogrążona jest od lat w głębokim kryzysie gospodarczym, którego skutkiem jest gwałtowny spadek poziomu życia i wysokie bezrobocie. W minionych miesiącach w Grecji doszło do licznych zajść na tle rasistowskim, takich jak napaści na imigrantów i podpalenia ich domów. Greckie skrajnie prawicowe partie i ugrupowania uprawiają rasistowską, ksenofobiczną propagandę, wzywając do pozbycia się imigrantów z kraju.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • jutrzenka38

  Oceniono 2 razy 2

  Znałam Greków pracujących od świtu do nocy. W soboty i niedziele także. Ryba popsuła się od głowy: politycy, urzędnicy, etc. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek otrzymała za cokolwiek rachunek. Dojono biedne państwo, ile się dało. Teraz płacą za to wszyscy. Ci - uczciwi - również.

  Z pustego i Salomon nie przeleje. Chcąc, nie chcąc MUSZĄ zacisnąc pasa. I tyle...

 • box-of-surprises

  Oceniono 7 razy 1

  Widać, że skrajne lenie, którzy doprowadzili Grecję do obecnego stanu, teraz głosują na narodowych-socjalistów. Miejmy nadzieję, że Polacy mają na tyle rozumu w głowie, że nie dadzą sobie wcisnąć bajeczek brunatnego bydła.

 • tsunami1

  Oceniono 6 razy -2

  U nas jest tak samo, a kretyni którzy do tego doprowadzili mają 50% poparcia, to dopiero jest debilizm!!!

 • ulebyk

  Oceniono 15 razy -5

  Boli michnikowszczyzne i pokrewne jej koszerne media i polityków coraz większe poparcie dla nacjonalistów w Europie.Ludzie zaczynają otwierać oczy, zauważać, że przeróżni farbowańcy socjal=demokraci, zieloni itp dziadostwo zgotowało im koszmar, od multi-kulti do biedy. Stąd to usilne, tanie i propagandowe rzucanie hasełkami "neonazistowskie", "rasistowskie" bla bla.
  Boi się tez tego demokratura, która wszelkimi bezprawnymi sposobami i podstępami próbują delegalizowac zagrażające ich reżimom partie narodowe. To wszystko świadczy o tym jak są one potrzebne. Wszystkiego najlepszego dla Hrisi Avgi!

 • cztery44442

  Oceniono 13 razy 9

  Wykluczenie, bieda rodzi faszyzm, a to jest znane z historii.

 • tuskopalikot

  0

  E tam problemy

  obserwatorpolityczny.pl/czy-europa-wejdzie-do-ciemnego-pokoju/

 • spluwa-orginal

  Oceniono 6 razy -2

  " Grecja: bezrobocie sięgnęło 24 proc "...

  Nie moze byc . A 76 % jest za leniwych ,zeby sie w posredniaku zarejestrowac.

 • marcinszewczyk91

  Oceniono 13 razy 1

  Oczywiście wybiórczą przeraża poparcie dla nazistów, ale poparcie dla partii komunistycznej i partii lewackiej to już nie ..

 • kot_ikkk

  Oceniono 14 razy 8

  Ksenofobia nie idzie w parze z turystyką. Jeśli ludzie przestaną tam jeździć na wakacje to bezrobocie jeszcze wzrośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje