Grecja: bezrobocie sięgnęło 24 proc., a poparcie dla skrajnej prawicy 10 proc.

06.09.2012 14:33
Zwolennicy neonazistowskiej

Zwolennicy neonazistowskiej "Złotej Jutrzenki" zabezpieczają teren, na którym sympatycy partii rozdają jedzenie mieszkańcom Aten. Partia zyskała poparcie głównie wśród biedniejszych (Fot. YORGOS KARAHALIS REUTERS)

Bezrobocie w Grecji pobiło rekord, osiągając w czerwcu 24,4 proc. - podał dziś grecki urząd statystyczny ELSTAT. Jednocześnie poparcie dla skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka przekroczyło po raz pierwszy 10 proc.
Stopa bezrobocia w Grecji jest ponad dwukrotnie wyższa niż średnia w 17 krajach eurostrefy. Teraz wzrosła w Grecji do 24,4 proc. w czerwcu w porównaniu z 23,5 proc. w maju. Jest obecnie jedynie o ułamek niższa niż w Hiszpanii, gdzie w II kwartale roku według oficjalnych danych wynosiła 24,6 proc.

W czerwcu pracy nie miało 1,2 mln Greków w wieku produkcyjnym - o 42 proc. więcej niż w czerwcu 2011 roku.

Sytuację na rynku pracy pogorszyły, wraz z zamknięciami i bankructwami korporacyjnymi, cięcia budżetowe narzucone Grecji przez klub zagranicznych wierzycieli w zamian za pomoc w spłacie zadłużenia. Możliwości zaciągnięcia kredytu przez firmy zmniejszyły się, ponieważ płynność greckich banków uzależniona jest od Europejskiego Banku Centralnego i w związku z tym nie mogą one finansować przedsiębiorstw.

Najgorzej sytuacja wygląda dla ludzi w wieku 15-24 lat. W tej grupie wiekowej bezrobocie wyniosło 55 proc. w porównaniu z 20 proc. w 2008 roku, kiedy w Grecji zaczęła się recesja.

Ocenia się, że grecka gospodarka skurczyła się od tego czasu o około 20 proc.

Rośnie poparcie dla neonazistowskiej partii

Rasistowskie ugrupowanie Złota Jutrzenka stało się trzecią siłą polityczną w Grecji - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez grecki tygodnik "To Pontiki".

Na Złotą Jutrzenkę chce głosować 10,5 proc. uczestników ankiety przeprowadzonej przez instytut badań opinii publicznej Pulse RC. W czerwcowych wyborach skrajne ugrupowanie weszło do parlamentu z wynikiem 6,9 proc.

Z sondażu wynika, że wszystkie partie tworzące koalicyjny rząd premiera Antonisa Samarasa odnotowały spadek poparcia. Konserwatywną Nową Demokrację popiera obecnie 25 proc. wobec 29,7 proc. uzyskanych w wyborach 17 czerwca. Socjaliści z PASOK uzyskali 8 proc. wobec 12,3 proc. w ostatnich wyborach. Demokratyczna Lewica tylko 4 proc. wobec 6,3 proc. trzy miesiące temu. Spadek poparcia dotyczy także największej partii opozycyjnej - Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA)- z 26,9 proc. do 24 proc.

Grecja pogrążona jest od lat w głębokim kryzysie gospodarczym, którego skutkiem jest gwałtowny spadek poziomu życia i wysokie bezrobocie. W minionych miesiącach w Grecji doszło do licznych zajść na tle rasistowskim, takich jak napaści na imigrantów i podpalenia ich domów. Greckie skrajnie prawicowe partie i ugrupowania uprawiają rasistowską, ksenofobiczną propagandę, wzywając do pozbycia się imigrantów z kraju.

Zobacz także
Komentarze (54)
Grecja: bezrobocie sięgnęło 24 proc., a poparcie dla skrajnej prawicy 10 proc.
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 31 razy 19

  Zawsze gdy jest kryzys do glosu dochodza radykalne, populistyczne, skrajne partie.

 • staalkeer

  Oceniono 23 razy 19

  A na kogo ludzie mają głosować na tych samych oszustów co doprowadzili do kryzysu? Na przydupasów bankierów, oligarchów itp Bedzie tak jak w latach 30 XX wieku. Albo dojdą do władzy komuniści albo narodowi socjaliści.

 • queserasera

  Oceniono 18 razy 14

  Jeśli próba poprawy stanu finansów państwa prowadzi do sytuacji gdzie 1/4 populacji nie ma pracy, to jest to nonsens prowadzący do jeszcze większego zadłużenia

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 16 razy 14

  Będzie jeszcze większe, tylko kryzys się zaostrzy.

 • lukki69

  Oceniono 21 razy 13

  armie mają konkretną ale na szczescie walczą jak włosi i hiszpanie i inne nieroby:) Oni zyli z turystów plus mega socjal do tego ich wrodzone nieróbstwo i czuja sie pokrzywdzeni :)) Zatrudnijcie sobie ze dwóch Greków ( chociaz jak narazie to jeszcze predzej Grek zatrudni ze dwóch polaków niz na odwrót...),to zobaczycie jakie to tytany pracy:) zniechecanie do siebie obcokrajowców to strzał w kolano....-nie oni są ich problemem. Ja tam czekam na rewolucje która obali fikcje globalnej gospodarki a spekulanci ekonomiczni beda rozwieszeni na miejskich latarniach!

 • swan_ganz

  Oceniono 24 razy 10

  ostanio UE doradziła im by w ramach naprawy gospodarki zrezygnowali z wolnych sobót... Oczywiście, rzecz ma dotyczyć głównie ludzi z sektora prywatnego bo przecież nie urzędników...
  Wychodzi na to, ze ludzie, którzy w najmniejszej nawet mierze nie odpowiadają za problemy swojego państwa, ludzie którzy już i dziś należą do pracujących najdłużej w UE, mają zacisnąć jeszcze bardziej pasa by spłacić długi zaciągnięte przez polityków i ich urzędników oraz zaprzyjaźnione z nim firmy...

  Mnie interesuje odpowiedź na tylko jedno pytanie; kiedy Grecy zaczną wieszać winnych swojej sytuacji? Jeszcze w tym roku czy dopiero w przyszłym?

 • cztery44442

  Oceniono 13 razy 9

  Wykluczenie, bieda rodzi faszyzm, a to jest znane z historii.

 • indianski

  Oceniono 25 razy 9

  im wieksza bieda tym wieksze poparcie dla prawicy komunistycznej . podobnie jest w polsce

 • kot_ikkk

  Oceniono 14 razy 8

  Ksenofobia nie idzie w parze z turystyką. Jeśli ludzie przestaną tam jeździć na wakacje to bezrobocie jeszcze wzrośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje