Tomasz Lis i Ringier Axel Springer pozywają "Wprost" i żądają 8,7 mln zł

Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Bartosz Bobkowski/AG)

Wydawnictwo Ringier Axel Springer i Tomasz Lis wytoczyli proces tygodnikowi "Wprost" i jego wydawcy Platformie Mediowej Point Group - podaje serwis Wirtualne Media. Żądają 8,73 mln zł w związku z prowadzoną przez "Wprost" akcją społeczną "Polska OK!".
Ringier Axel Springer (wydawca "Newsweeka") twierdzi, że "Wprost" ukradł pomysł akcji społecznej "Fajna Polska". Akcja miała "promować nowoczesny patriotyzm" i była "autorskim pomysłem Tomasza Lisa". Lis jest obecnie red. naczelnym "Newsweeka", wcześniej był red. naczelnym "Wprost".

"Wprost" w czerwcu rozpoczął swoją akcję "Polska OK!", której logo przypominało logo prowadzonej przez "Newsweek" akcji "Fajna Polska". Według Ringiera Lis już w styczniu złożył wniosek o rejestrację znaku graficznego w biało-czerwonych barwach, a wydawca "Wprost" "bezprawnie przypisywał sobie autorstwo akcji i prawa do promującego ją znaku".

Przedmiotem postępowania jest, jak podano w komunikacie, "zakazanie i usunięcie skutków działań stanowiących czyny nieuczciwej konkurencji, naruszenie praw autorskich, naruszenie dóbr osobistych oraz odszkodowanie i zadośćuczynienie".

"Wprost": To my wymyśliliśmy tę akcję

PMPG podała, że nie zgadza się z zarzutami Ringiera i rozważa powództwo cywilne przeciw temu wydawnictwu. Spółka twierdzi, że "idea i logo akcji "Fajna Polska" powstały w redakcji "Wprost", a akcja miała towarzyszyć 30-leciu tygodnika "Wprost". Logo akcji zostało zaś zaprojektowane i wykonane przez studio graficzne "Wprost". Nazwę akcji zmieniono na "Polska jest OK!" ze względu na międzynarodowy charakter tego określenia i powiązania z promocją Polski na Euro 2012.

"Przede wszystkim emitent (PMPG - przyp.) podziela stanowisko Sądu Okręgowego w Krakowie wyrażone w uzasadnieniu postanowienia z dnia 24 sierpnia 2012 roku w przedmiocie odmówienia powodom udzielenia zabezpieczeń roszczeń. Jak wskazał Sąd, roszczenia powodów nawet nie zostały w wystarczający sposób uprawdopodobnione - w szczególności co do ich wysokości" - napisała spółka w komunikacie cytowanym przez Wirtualne Media.

Zobacz także
 • Roman Giertych i Jacek Żakowski Żakowski o Giertychu: Mało jest tak wybitnych, którzy chcą włączyć się w politykę
 • Szymon Hołownia i Tomasz Lis Hołownia dla "Wprost" po obelgach Lisa: Niektórzy z nas są rekordzistami w liczbie piersi, które ssali
 • Wydawca "Newsweeka" żąda 10 mln od wydawcy "Wprost" Starcie tygodników. Wydawca "Newsweeka" żąda 10 mln od wydawcy "Wprost"
Komentarze (95)
Tomasz Lis i Ringier Axel Springer pozywają "Wprost" i żądają 8,7 mln zł
Zaloguj się
 • morthing

  Oceniono 47 razy 35

  Dla mnie to najlepszy powód, by zdjąć tę naklejkę z samochodu! Bo co to za "Fajna Polska"? Polska wcale nie jest fajna... To przykład zwykłego pieniactwa. Polskie piekło. Jak można próbować zrobić kasę na tego rodzaju chwytach? Panie Lisie Chytrusie?

 • gregkopen

  Oceniono 32 razy 28

  Sami się obnażyli ;)
  Pozwem pokazali, że wcale nie chodzi im o żaden za*rany nowoczesny patriotyzm, tylko o wymierne korzyści majątkowe (w tym przypadku 8,73mln PLN).

  Jeszcze jeden patriota!
  Za 60 tysi na miesiąc z państwowego tez mógłbym strugać patriotę.
  A tak... emigracja... :(

 • zbycholj23

  Oceniono 26 razy 26

  Lis żąda 1 mln PLN za jedną literę a za wykrzyknik 700 tysięcy. Dobrze się ceni. Nic dziwnego że telewizja bankrutuje.

 • jedrek490

  Oceniono 54 razy 26

  "Akcja miała "promować nowoczesny patriotyzm" i była "autorskim pomysłem Tomasza Lisa"." A co ten debil Lis może wiedzieć na temat patriotyzmu, zwłaszcza nowoczesnego?

 • jacekbb2

  Oceniono 33 razy 25

  haha przeciez to wymyslil pracujac we wproscie, troche umiaru mocium panie.

 • jegorism

  Oceniono 23 razy 21

  I Polska nie fajna i Lis do dupy.

 • bioder65

  Oceniono 49 razy 21

  jak się ma patriotyzm Lisa do dorabiania Axel Springer. Dno moralne które uważa się za wzorcowego POlaka.

 • dacie

  Oceniono 39 razy 21

  LISus władzy POmasz Lis chce kasy od Wprost. A może Wprost niech weźmie kasę od Lisusa za doprowadzenie prawie, że do upadłości tygodnika?

 • fordysta

  Oceniono 24 razy 20

  Dzieci mu rosną. Lisowa mu sie roztyła. Szuka łatwych pieniedzy. Cynicznie i po chamsku. Bo taki byl zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje