Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...

06.09.2012 08:16
Profesor Władysław Bartoszewski

Profesor Władysław Bartoszewski (Fot. Fot . Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Jeżeli o kimś dowodowo można powiedzieć, że przyczynił się do szerzenia i krzewienia nastrojów i poglądów antysemickich i ksenofobicznych lub sam je głosi (...), jest w moim rozumieniu człowiekiem skompromitowanym - odpowiada Władysław Bartoszewski dziennikarzowi "Faktu", który stwierdza, że Giertych zasłynął z wprowadzania elementów rasistowskich do życia publicznego. - Nie jest mi bliski pod żadnym względem - mówi.
Bartoszewski stwierdza, że Giertych jest uosobieniem "pewnego myślenia politycznego i partyjnego". Przyznaje, że nie ma "żadnego stosunku do niego", ale na pytanie dziennikarza "Faktu", czy polityk, który kierował partią o tendencjach rasistowskich i ksenofobicznych, nie powinien zostać na stałe wykluczony z życia publicznego, odpowiada, że taki człowiek jest "człowiekiem skompromitowanym". - To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo albo inne zboczenie, był uznawany w życiu społecznym - wyjaśnia Bartoszewski.

Przyznaje, że osoba krzewiąca takie poglądy ma prawa obywatelskie, dopóki nie zostanie skazana prawomocnym wyrokiem, który by je odbierał. - Uważam, że bardzo źle świadczy o każdym kraju, jeśli takie właśnie osoby, z obciążeniem ksenofobicznym, nienawidzącym narodowo, osobowo i wyznaniowo, odgrywają mniejszą czy większą rolę publiczną - podsumowuje Bartoszewski.

Po opublikowaniu wywiadu, Bartoszewski stwierdził, że jego wypowiedź została zmianipulowana, a Roman Giertych zapowiedział pozew przeciwko wydawcy tabloidu, naczelnemu i dziennikarce.

Czytaj cały wywiad z Władysławem Bartoszewskim w dzisiejszym "Fakcie"

Zobacz także
Komentarze (101)
Zaloguj się
 • prezio2

  0

  Ty już żydku zamilcz wreszcie.

 • tomtg123

  0

  Krótko : "Fakt" zamieścił na swojej stronie nagranie rozmowy z profesorem Bartoszewskim.
  Z nagrania wynika jasno, że profesor mówił o zjawisku antysemityzmu i tej części swojej wypowiedzi nie odnosił do nikogo personalnie (takie słowa padły, profesor to wyraźnie i jasno podkreślił w tej rozmowie).
  Akurat ten fragment nie dotyczył Giertycha personalnie i jest to na taśmie z nagraniem.
  Zauważył to również Giertych, potwierdził u Bartoszewskiego że to była manipulacja dziennikarzy 'Faktu' i zapowiedział pozwanie tej gazety 'Fakt'.
  Podobno Giertych to świetny adwokat specjalizujący się w tego typu sprawach, więc przypuszczam, ze 'Fakt' sporo zapłaci.

 • koniu150

  Oceniono 5 razy 1

  antysemityzm najbardziej krzewią sami żydzi bez niego nie mogą żyć, pierwszy raz przetestowali to na amerykanach no a po wojnie poszło już na cały świat

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 12 razy -4

  >>> odpowiada Władysław Bartoszewski <<<
  Profesur Władysław Bartoszewski. Od kiedy GW odmawia tytulu utytulowanym ?

  Po drugie, Wybitny Profesur ani slowem nie wspomnial o "najeciu" mecenasa przez premierowicza. Sliski grunt ?

 • niepyszczyc

  Oceniono 9 razy -3

  Icki sie nie lubia,co jest!

 • alica32

  Oceniono 23 razy 13

  Panie Bartoszewski czy mozliwe jest opublikowanie w wolnej Polsce pełnej listy zydowskich oprawców którzy dzialali w NKWD i mordowali Polaków. .A po 1945 roku mordowali Polaków dalej w katownich UB. Żydzi tacy jak Stefan Michnik, Jakub Berman, Józef Światło Roman, Romkowski, Józef Różański, Anatol Fejgin,Julia Brystigerowa, Salomon Morel i tysiące innych wprowadzali w naszym kraju po 1945 zbrodniczy system komunistyczny opierajacy się na ideach Lenina i Stalina.

 • misiupisiu2

  Oceniono 29 razy 11

  Bezczelny typ antypolonizm i rozkradanie Polski mu nie przeszkadza , a to bylo ministrem w rzadzie Bolka

 • ryszard461

  Oceniono 12 razy -4

  Wyjątkowo brak w tym wywiadzie chamstwa i różnego rodzaju wyzwisk do jakich przyzwyczaił mnie Bartoszewski. Jest to chyba wynik ciężkiej pracy, jaką wykonał opiekun pana profesora za psie pieniądze, które dostaje z ZUS-u z racji podeszłego wieku zainteresowany, ale wywiad da się czytać i to najważniejsze.

 • siroctopus

  Oceniono 17 razy 1

  Panie Bronisławie.. szkoda energii .
  Gierych to inne -wyższe (w cm)oblicze Tadeusza Rydzyka..

  www.pitbul.pl/pitbul-gryzie/co-teraz-robi-giertych-galeria

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje