Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...

Profesor Władysław Bartoszewski

Profesor Władysław Bartoszewski (Fot. Fot . Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Jeżeli o kimś dowodowo można powiedzieć, że przyczynił się do szerzenia i krzewienia nastrojów i poglądów antysemickich i ksenofobicznych lub sam je głosi (...), jest w moim rozumieniu człowiekiem skompromitowanym - odpowiada Władysław Bartoszewski dziennikarzowi ?Faktu?, który stwierdza, że Giertych zasłynął z wprowadzania elementów rasistowskich do życia publicznego. - Nie jest mi bliski pod żadnym względem - mówi.
Bartoszewski stwierdza, że Giertych jest uosobieniem "pewnego myślenia politycznego i partyjnego". Przyznaje, że nie ma "żadnego stosunku do niego", ale na pytanie dziennikarza "Faktu", czy polityk, który kierował partią o tendencjach rasistowskich i ksenofobicznych, nie powinien zostać na stałe wykluczony z życia publicznego, odpowiada, że taki człowiek jest "człowiekiem skompromitowanym". - To jest tak, jakby ktoś, kto głosi ludożerstwo albo inne zboczenie, był uznawany w życiu społecznym - wyjaśnia Bartoszewski.

Przyznaje, że osoba krzewiąca takie poglądy ma prawa obywatelskie, dopóki nie zostanie skazana prawomocnym wyrokiem, który by je odbierał. - Uważam, że bardzo źle świadczy o każdym kraju, jeśli takie właśnie osoby, z obciążeniem ksenofobicznym, nienawidzącym narodowo, osobowo i wyznaniowo, odgrywają mniejszą czy większą rolę publiczną - podsumowuje Bartoszewski.

Po opublikowaniu wywiadu, Bartoszewski stwierdził, że jego wypowiedź została zmianipulowana, a Roman Giertych zapowiedział pozew przeciwko wydawcy tabloidu, naczelnemu i dziennikarce.

Czytaj cały wywiad z Władysławem Bartoszewskim w dzisiejszym "Fakcie"

Zobacz także
Komentarze (101)
Bartoszewski o Giertychu: Nie jest mi bliski pod żadnym względem. Jeśli ktoś krzewił antysemityzm...
Zaloguj się
 • m_j_1977_byd

  Oceniono 37 razy 31

  Ojciec Romana twierdził najpierw, że ludzie żyli razem z dinozaurami, a później go olśniło, że Ziemia ma jednak tylko 6.000 lat, a skamieliny dinozaurów podrzucił Szatan, żeby wprowadzić zamieszanie...

 • augenthaler

  Oceniono 40 razy 30

  Mam dokladnie te same odczucia. Giertycha do zycia publicznego przywrocila stacja TVN. Byl tam zapraszany w charakterze "eksperta"-prawnika, jakby nie bylo w Polsce bardziej utalentowanych ekspertow w tej dziedzinie. Zawsze bylem zszokowany faktem, ze Giertycha traktuje sie w TVN niemal jak autorytet.

 • prof.miauczur

  Oceniono 24 razy 20

  No ładnie. Rodzina premiera zadaje się z antysemitami :D
  Może niech minister Sikorski szybko przeprosi na Twitterze cały świat za tolerowanie antysemityzmu przez Donalda Tuska?

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 23 razy 17

  ...bo Tuskowie to nie dyplomatołki, tylko po prostu matoły, co zresztą potwierdził sam Michał Tusk słowami "jestem debilem"..

 • alica32

  Oceniono 23 razy 13

  Panie Bartoszewski czy mozliwe jest opublikowanie w wolnej Polsce pełnej listy zydowskich oprawców którzy dzialali w NKWD i mordowali Polaków. .A po 1945 roku mordowali Polaków dalej w katownich UB. Żydzi tacy jak Stefan Michnik, Jakub Berman, Józef Światło Roman, Romkowski, Józef Różański, Anatol Fejgin,Julia Brystigerowa, Salomon Morel i tysiące innych wprowadzali w naszym kraju po 1945 zbrodniczy system komunistyczny opierajacy się na ideach Lenina i Stalina.

 • misiupisiu2

  Oceniono 29 razy 11

  Bezczelny typ antypolonizm i rozkradanie Polski mu nie przeszkadza , a to bylo ministrem w rzadzie Bolka

 • alien0

  Oceniono 21 razy 11

  Panie Bartoszewski, Giertych był diabłem bo był z Kaczyńskim, gdy zaczął uderzać w Kaczyńskiego stał się nagle bardzo częstym gościem TVN...zapewne w imię zasady wróg mojego wroga jest moim przyjacielem....Podobnie jak Kamiński europoseł i były spin doctor PISu....

 • von_seydlitz

  Oceniono 12 razy 10

  Jak ktoś przemilczał udział Betarczyków w Powstaniu w Getcie warszawskim - to i teraz sobie może mówić.... do woli......

  ...

  Tak samo jak z komendanta ŻÓB robi się dowódcę powstania w Getcie - takie "zawłaszczanie historii" tylko inaczej.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje