Wybory w USA. "Bóg" wrócił do programu Demokratów

06.09.2012 07:06
Konwencja Demokratów

Konwencja Demokratów (Fot. Pablo Martinez Monsivais AP)

W drugim dniu konwencji przedwyborczej w Charlotte w Karolinie Północnej Demokraci wycofali się z części kontrowersyjnych zmian wprowadzonych poprzedniego dnia do platformy programowej stronnictwa. M.in. przywrócili w niej słowo "Bóg".
Podczas konwencji w Charlotte Barack Obama został oficjalnie nominowany na kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Urzędujący prezydent otrzymał zdecydowaną większość głosów.

W drugim dniu konwencji, po burzliwej dyskusji, do dokumentu programowego ponownie wprowadzono usunięte poprzedniego dnia słowo "Bóg", a także stwierdzenie, że Jerozolima jest stolicą Izraela.

"Potencjał dany mu przez Boga"

Zmiany dzień wcześniej ostro skrytykowała Partia Republikańska. Jej rzecznicy oświadczyli, że pominięcie poparcia Jerozolimy jako stolicy Izraela potwierdza, iż Demokraci porzucają głównego sojusznika USA na Bliskim Wschodzie.

Wczoraj wzmiankę o Jerozolimie ponownie wprowadzono do platformy partii, podobnie jak słowo "Bóg". Znalazło się ono w zdaniu: "Potrzebujemy rządu, który każdemu, kto chce pracować, stworzy szansę realizacji jego danego mu przez Boga potencjału".

Finansowanie aborcji i małżeństwa homoseksualne

Pozostawiono jednak w dokumencie programowym poparcie dla małżeństw homoseksualnych, które po raz pierwszy się tam znalazło. W platformie zachowano też poparcie dla finansowania z budżetu państwa aborcji w późnym okresie ciąży.

Liberalny nurt w kwestiach społeczno-kulturowych, jak aborcja i prawa gejów, dominuje w Partii Demokratycznej, zwłaszcza w jej kierownictwie, chociaż wielu sympatyków stronnictwa, np. robotnicy i mieszkańcy małych miasteczek na religijnym południu, zajmuje konserwatywne stanowisko w tych sprawach.

Kampania wyborcza w USA [DZIEŃ PO DNIU] >>

Zobacz także
Komentarze (83)
Wybory w USA. "Bóg" wrócił do programu Demokratów
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 31 razy 19

  Do deklaracji programowej wkradł się błąd, miało być "stolicą USA jest Jerozolima", radził bym to jeszcze sprawdzić.

 • jyx

  Oceniono 34 razy 14

  Jerozolima była, jest i będzie stolicą Palestyny . Izrael w tym miejscu to jak nowotwór. A to wszystko zafundowali nam na jedni z największych światowych szkodników, Brytyjczycy, którzy wpuścili Żydów do Palestyny. I od tej pory mamy na Bliskim Wschodzie non stop wojny i terroryzm :(

 • cyniczne_oko

  Oceniono 21 razy 13

  No to mają zapewnione poparcie wszelkich żydowskich mediów na całym świecie od GW na polskim podwórku zaczynając. Teraz żydzi, do tej pory unikający głoszenia Jerozolimy swoim miastem ( bo palestyńczycy równierz uważają ją za swoją stolicę ) dostali carte blanche do robienia czystki etnicznej w tym mieście. Buldożery pójdą w ruch. ciekawe, że morderca który rozjechał amerykańską nastolatkę buldożerem podczas niszczenia arabskich domów ( a zniszczono 17 TYSIĘCY domów ) został przez żydowski sąd uniewinniony. "Pomroczność jasna" go dopadła i nie widział jej! A co do arabów to takie stwierdzenie przez amerykanów otwiera furtkę do kolejnej intifady. I przy okazji, za co Obama dostał POKOJOWEGO Nobla, skoro wszystko co robi to wzniecanie konfliktów gdziekolwiek suę da.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 36 razy 12

  jak ktos powołuje się w swojej mowie na wymyśloną istotę ( boga, pinokia, smoka, aniołka) to jest albo idiotą albo małym dzieckiem...Obama małym dzieckiem nie jest....
  .
  .
  drugi powód wygadywania głupot to chęć przypodobania się elektoratowi - ludziom prostym i słabo wykształconym - tylko to może usprawiedliwiać takie dyrdymały

 • antykatol666

  Oceniono 33 razy 7

  Stolicą Izraela jest"Jerozolima" he he tylko czekać na nową krucjatę
  Obama pokazał swoją prawdziwą twarz , twarz żydowskiego niewolnika

 • odowk

  Oceniono 13 razy 5

  i bardzo dobrze.

  Można wierzyć w Boga i uznawać Go za wartość nadrzędną, a jednocześnie nie być zaślinionym z nienawiści homofobem.

 • shego

  Oceniono 11 razy 5

  w platformie propagandowej partii*

  Oni Bogiem chca zdobyc poparcie prostego biednego ludu, Obama nie jest idiota, wrecz przeciwnie. A glupi biedny lud i tak sie da omotac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje