Wybory w USA. "Bóg" wrócił do programu Demokratów

06.09.2012 07:06
Konwencja Demokratów

Konwencja Demokratów (Fot. Pablo Martinez Monsivais AP)

W drugim dniu konwencji przedwyborczej w Charlotte w Karolinie Północnej Demokraci wycofali się z części kontrowersyjnych zmian wprowadzonych poprzedniego dnia do platformy programowej stronnictwa. M.in. przywrócili w niej słowo "Bóg".
Podczas konwencji w Charlotte Barack Obama został oficjalnie nominowany na kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Urzędujący prezydent otrzymał zdecydowaną większość głosów.

W drugim dniu konwencji, po burzliwej dyskusji, do dokumentu programowego ponownie wprowadzono usunięte poprzedniego dnia słowo "Bóg", a także stwierdzenie, że Jerozolima jest stolicą Izraela.

"Potencjał dany mu przez Boga"

Zmiany dzień wcześniej ostro skrytykowała Partia Republikańska. Jej rzecznicy oświadczyli, że pominięcie poparcia Jerozolimy jako stolicy Izraela potwierdza, iż Demokraci porzucają głównego sojusznika USA na Bliskim Wschodzie.

Wczoraj wzmiankę o Jerozolimie ponownie wprowadzono do platformy partii, podobnie jak słowo "Bóg". Znalazło się ono w zdaniu: "Potrzebujemy rządu, który każdemu, kto chce pracować, stworzy szansę realizacji jego danego mu przez Boga potencjału".

Finansowanie aborcji i małżeństwa homoseksualne

Pozostawiono jednak w dokumencie programowym poparcie dla małżeństw homoseksualnych, które po raz pierwszy się tam znalazło. W platformie zachowano też poparcie dla finansowania z budżetu państwa aborcji w późnym okresie ciąży.

Liberalny nurt w kwestiach społeczno-kulturowych, jak aborcja i prawa gejów, dominuje w Partii Demokratycznej, zwłaszcza w jej kierownictwie, chociaż wielu sympatyków stronnictwa, np. robotnicy i mieszkańcy małych miasteczek na religijnym południu, zajmuje konserwatywne stanowisko w tych sprawach.

Kampania wyborcza w USA [DZIEŃ PO DNIU] >>

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Aborcja to straszna zbrodnia. Życie jest święte, bo nie może być odtworzone ani przez ewolucję ani przez naukę ani przez żadnego czlowieka! Tylko Bóg ma klucze do życia! Gdyby ktoś o tym przekonał Prezydenta Obamę, to chętnie bym na niego głosował!

 • muciasgracias

  Oceniono 2 razy 0

  Lekarze ufają Sanepidowi, bo muszą.

  Sanepid twierdzi, że ufa certyfikacji CDC i FDA (bo musi: nie ma ludzi i infrastruktury, by każdorazowo wszechstronnie badać szczepionki).

  Z kolei CDC i FDA "ufają" badaniom prowadzonym przez firmy produkujące szczepionki - bo muszą, faktycznie (bo wielu rzeczy po prostu nie mogą same zweryfikować), a także formalnie (umowy o nieujawnianiu informacji).

  Jednocześnie CDC i FDA, w porozumieniu z National Institutes of Health dbają, aby wszechstronne, niezależne badania nad zawartością i efektami szczepionek nie były finansowane.

  A więc, dopóki nie zdarzy się naprawdę masowa epidemia bezsprzecznie powiązana ze szczepionkami, firmy farmaceutyczne mogą sobie robić, co chcą. W mniejszych sprawa CDC, FDA i NIH kryją je jak mogą. Gdy coś naprawdę złego się zdarzy lub prawda wyjdzie na jaw, jak ostatnio z Merck'iem, najwyżej zapłacą kilka miliardów i z głowy.

  A zwykli ludzie? Cóż, kto w ogóle o nich myśli?

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy -3

  Zaraz, zaraz, a co wybory w USA mają do nazwy stolicy państwa Izrael?

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  To forum to parada ignorantow (z wyjatkami): same stereotypowe stwierdzenia. Zadnej wiedzy zarowno o partii republikanskiej ,jak i demokratycznej. Nic dziwnego,ze politycy maja takie latwe zadanie w uzyskiwaniu glosow! Maja czeredy nieukow przed soba.

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Co za falsz: Republikanie ,na ogol biali chrzescijanie,na codzien wzdragajacy sie na slowo "zyd", udaja ,ze sie oburzaja na pominiecie slowa Jerozolima w deklaracji Demokratow! Hahah. Jak zwykle: sprostytuowani politycy powiedza wszystko gawiedzi zeby tylko dostac sie do koryta. Zadnego honoru!

 • m-kow

  Oceniono 1 raz 1

  zważywsz na 4 lata sukcesów, szczególnie gospodarczych Bóg rzeczywiście bardzo się przyda w kampanii...

 • eldemon

  Oceniono 1 raz 1

  Może mi ktoś napisać jaśniej, o co tu chodzi, bo jeszcze boli mnie głowa, a temat wydaje mi się ciekawy!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 5 razy 3

  Wiele złego można powiedzieć o działaniach Izraela w ostatnich dziesięcioleciach, ale fakt pozostaje faktem że Jerozolima to ich stolica od wielu tysięcy lat. Tel Aviv to coś jak Bonn w czasach podziału Niemiec.

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 0

  A jeżeli komuś potencjału nie dała Bozinka, lecz nauka i rozum?

  Czy ma też szansę realizacji tego potencjału? Bez namaszczenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje