Tysiące nieszczepionych dzieci. Rodzice ukrywają je przed sanepidem

06.09.2012 06:00
Co roku w Polsce przybywają trzy tysiące nieszczepionych dzieci - pisze "Gazeta Wyborcza". Dlaczego rodzice ryzykują zdrowiem swoich dzieci, a nawet narażają je na śmierć?
Rodzice, którzy odmówią zaszczepienia dziecka, mogą zostać ukarani grzywną do 1,5 tys. zł. Okazuje się jednak, że niektórzy ukrywają przed sanepidem i powszechną służbą zdrowia swoje dzieci. Twierdzą, że nie szczepią ich, bo chcą, żeby były zdrowe.

Lekarze tłumaczą, że niezaszczepione dziecko, gdy zachoruje, zakaża innych - osoby z obniżoną odpornością czy starsze, np. swoich dziadków.

Ilu rodziców ukrywa dzieci? Według głównego inspektora sanitarnego "poziom zaszczepienia populacji" sięga (w zależności od zaraźliwości choroby) od 80 do 95 proc., ale co roku przybywa około trzech tysięcy nieszczepionych dzieci.

Ich rodzice powołali Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "Stop NOP". NOP w nazwie to niepożądany odczyn poszczepienny. Obawiają się powikłań oraz nie akceptują szczepionkowego przymusu. Mówią, że narusza się ich prawa obywatelskie.

Cały tekst w dzisiejszej ''Gazecie Wyborczej''. Reportaż "Odszczepieńcy" w dodatku "Duży Format".

Zobacz także
Komentarze (347)
Zaloguj się
 • w.s3

  Oceniono 2 razy 0

  Proste rozwiązanie. Bez zaświadczenia o szczepieniu dzieci nie będą przyjmowane do żłobka, przedszkola i szkoły.

 • wiedzmapl

  Oceniono 1 raz 1

  Naleze do starszego pokolenia, oczywiscie bylam szczepiona, ojciec lekarz, mama polozna i nie przechodzilam jakis ciezkich chorob tylko zwyczajne odra, ospa i wieczne anginy. W moich czasach nie szczepiono na rozyczke czy swinke - nigdy nie mialam tych chorob. Znajomi rodzicow - maja wnusie zaszczepiono ja i dziecko przestalo mowic na okres ponad 1.5 roku. Byla bardzo rozgadana po szczepieniu (nie wiem na co bylo) umilkla. Teraz pomalu wychodzi z tego ale do szkoly pojdzie o rok pozniej, nie dala by rady jeszcze musi poduczyc sie w domu. Ja sama szczepilam sie co roku na grype i zawsze na nia chorowalam wraz z angina. Od 13 lat tego nie robie, zmienilam diete na veganska ( z powodu cukrzycy typu 2 gdyz odmowilam brania lekow) efekt jest taki ze 13 lat temu bylam u lekarza. Grypa sie mnie nie trzyma, nie choruje, badania mam w normie. Szczepionkom mowie NIE. Jasne ze trzeba szczepic dzieci ale nie tyle i nie w tak mlodym wieku. Szczegolnie ze wiele chorob po prostu zamiklo i nie wystepuje na danym obszarze geograficznym. A potem sie dziwimy ze mamy tylu alergikow i nieodpornych dzieci ktore lapia wszystko.

 • 1966-irek

  Oceniono 1 raz -1

  NIGDY!!!! TO SĄ ZAWSZAwione PARSZYWCE,A MY ICH BYDŁEM DO ZAŁATWIENIA......

 • azsxdcf

  Oceniono 3 razy -1

  gw przypomina mi takiego szkolnego jełopa w okularach w pieszej ławce co ciągle ma coś do powiedzenia mimo że g.wno wie, bo mamusia to koleżanka nauczycielki i jełop musi być najmądrzejszy

 • azsxdcf

  Oceniono 3 razy -1

  może znajdzie się w redakcji "jasnogrodu" pracownik potrafiący przetłumaczyć:?
  www.naturalnews.com/036328_Merck_mumps_vaccine_False_Claims_Act.html
  jak nie to wujek gugiel pomoże, rzecz o fałszerstwie Mercka, wspomnianym przez jednego z forumowiczów...

  przez ponad 10 lat wciskali ludziom szczepionkę o której doskonale wiedzieli że nie działa

  jesteście ku.wa żałośni, mądrale wszystko wiedzą najlepiej i produkują te zje.ne gno warte wierszówki

 • kraken28

  Oceniono 3 razy -1

  o widać, że firmy farmaceutyczne boją się ,że jest mniej wpływów i dziwne,że media w tym pomagają. nie rozumiem po co szczepić dzieci na 4-5 chorób, gdzie polowa nie występuje przed pójściem dzieci do przedszkole itp. Jesli dzici zaczynają chorować po szczepieniach lu przestają sie rozwijać to badania i artykuły, za które zapłaciły koncerny nie pomogą.

 • czytelnicy99

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam bardzo ciekawy tekst o prawach pacjenta w teorii i praktyce w polskich szpitalach szczepiących noworodki nielegalnie i niezgodnie z wszelkimi zasadami przeprowadzania zabiegów medycznych. Skargi i pozwy nic nie zmieniają, bo sądy interpetują sobie ustawę w najbardziej zaskakujący sposób jaki jest możliwy. Więcej tutaj faktyoszczepieniach.wordpress.com/dr-n-prawn-rafal-kubiak-nielegalne-szczepienia-w-polsce/

 • veritas123

  Oceniono 5 razy -1

  Hej lemingi, wszystkie wasze opinie bazują jak zwykle na 'zaslyszanych', przeczytanych w 1 źródle lub obejrzanych w 1 tv 'faktach'. Otóż przyjmijcie do wiadomości, że są też inni ludzie którzy myślą samodzielnie, nie wierzą bezkrytycznie w to co im wmawia ładny pan w tv. I bardziej zgłębiają temat zanim podejmą decyzję czy, kiedy i czym szczepic swoje dziecko i na kogo głosować. zanim wykrztusicie 'swoje' de facto bezmyślnie powielane schematyczne opinie poczytajcie sobie artykuły z innych naukowych źródeł o autyzmie i powiklaniach poszczepiennych. Poza tym Mamy konstytucyjne prawo do w.w decyzji i wara wam lemingi. Nie sciagajcie nas w dół do swojego poziomu bezrozumnej egzystencji. Pamiętajcie z prądem byle gowno płynie, a pod prąd tylko szlachetna ryba.

 • muciasgracias

  Oceniono 2 razy 2

  A co będzie, jeśli zaszczepione dziecko zachoruje?
  A co będzie, jeśli zaszczepione dziecko nie zachoruje samo (załóżmy, że chwilowo jest odporne, co wcale nie musi mieć miejsca, bo skuteczność szczepień ocenia się na ok. 40%), lecz zakazi innych?
  A co będzie, jeśli powyższe dziecko zakazi tych, którzy byli szczepieni, ale już dłuższy czas temu?
  A co będzie, jeśli w wyniku szczepienia dziecko nie zarazi nikogo, bo zejdzie śmiertelnie?

  Jak już stawiać pytania, to przynajmniej nie wyrywkowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje