Zdrojewski: Za dwa lata mniejszy abonament. Niemiecki model?

05.09.2012 19:04
Za dwa lata abonament radiowo-telewizyjny mógłby zostać zastąpiony niższą, ale bardziej powszechną opłatą audiowizualną. Projekty dotyczące możliwych rozwiązań będą przedstawione premierowi maksymalnie za dwa tygodnie - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Minister kultury poinformował dziennikarzy, że projekty dotyczące przyszłości mediów publicznych są przygotowane i będą przedstawione premierowi Donaldowi Tuskowi. - Umówiliśmy się na dyskusję w najbliższym czasie, w przeciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni. Wydaje mi się, że po tej dyskusji z premierem spróbujemy ustalić tok postępowania z kierunkowymi projektami, które zostały przygotowane - powiedział Zdrojewski. Zaznaczył, że dwa modele, które zaproponuje do rozważenia, uwzględniają "troszeczkę różne od siebie sposoby myślenia".

- Będę proponować odejście od rejestracji odbiorników telewizyjnych i radiowych, uznając anachronizm tego wymogu (...) i doprowadzenie do sytuacji takiej, żeby w okresie przejściowym utrzymać obecną formę opłaty abonamentowej, natomiast spróbować pomóc telewizji (...) poprzez tworzenie dodatkowego finansowania dotychczasowych obowiązków - powiedział.

Opłata audiowizualna?

Na realizację zadań misyjnych, m.in. spektakli Teatru Telewizji, MKiDN przekaże w tym roku TVP i Polskiemu Radiu od 12 do 16 mln zł. Jak dodał Zdrojewski, za dwa lata mógłby wejść w życie tzw. niemiecki model funkcjonowania mediów publicznych. W Niemczech z góry założono, że do wnoszenia opłat jest zobowiązane każde gospodarstwo domowe. - Model niemiecki, który mógłby wejść w życie za dwa lata, bo tyle trwałoby jego przygotowanie, oznaczałby zastąpienie obecnego abonamentu opłatą audiowizualną - niższą od abonamentu w chwili obecnej, ale bardziej powszechną, łatwiejszą także do egzekucji - wyjaśnił Zdrojewski.

Dodał, że przedstawi także "możliwość projektu przejściowego, z funduszem misji publicznej". Wyjaśnił, że byłaby to forma "pomostowego pomagania telewizji poprzez instytucję, która byłaby kompletnie niezależna od rządu, a pilnowałaby pewnych standardów związanych z misją publiczną".

Czarny scenariusz nierealny

Zdrojewski podkreślił, że w tym roku udało się poprawić ściągalność abonamentu (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówił ostatnio, że z tytułu abonamentu dochody mediów publicznych wyniosą w tym roku 500, a nie - jak prognozowano wcześniej - 470 mln zł). Ocenił, że zwłaszcza Polskiemu Radiu daje to szansę zakończenia br. "w kondycji nie gorszej niż końcówka ubiegłego roku, a nawet lekko lepszej".

- Zbilansowanie telewizji publicznej w tej chwili dokonuje się. Ma charakter dynamiczny, ale mogę powiedzieć, że ten czarny scenariusz, który był opisywany jeszcze w maju czy czerwcu, odnoszący się do TVP, w dniu dzisiejszym jest na szczęście już nierealny. Sytuacja telewizji publicznej nie jest łatwa, ale czarne scenariusze powolutku się oddalają - dodał.

Mniejsza strata TVP

Rok 2011 TVP zamknęła stratą w wysokości 88 mln zł, a plan na ten rok przewiduje stratę rzędu 60 mln zł. Przychody spółki z abonamentu z roku na rok maleją - w 2007 r. było to 515 mln zł, w roku ubiegłym - 205 mln zł (to tylko 13 proc. budżetu telewizji). W podobnej sytuacji jest Polskie Radio, które w ub.r. z abonamentu otrzymało 131,7 mln zł (52,7 proc. przychodów spółki); to o ponad 25 mln zł mniej niż w roku 2010 i o ponad 40 mln zł mniej niż w roku 2009.

Zaległości abonamentowe Polaków na koniec lipca 2012 r. wynosiły 2 mld 136 mln 900 tys. zł i obniżyły się o około 2 mln 500 tys. zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Po akcji wysyłania upomnień wzrosły wpływy z abonamentu uzyskiwane przez Pocztę Polską w wyniku ściągania zaległych opłat.

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • sedaluk

  Oceniono 94 razy -74

  Oczywiscie kazdy w ten czy inny sposob korzysta z audiowizualnych "panstwowych" mediow-dlatego musi byc
  jakies prawo aby je finansowac. W Polsce lepiej by bylo ale podliczyc , ile by to wyszlo i sciagac ta kwote
  bezposrednio z VAT-u.
  Rozdzial tych srodkow polegalby bezposrednio komisji sejmowej, w ktorej zasiadali by przedstawiciele wszystkich parti. Kazde "gospodarstwo domowe" wiedzialoby, ile statystycznie placi-i to by bylo na tyle.

 • heniooo87

  Oceniono 139 razy 115

  Abonament, opłata audio-wizualna, czy jak zwał tak zwał. Ile by nie kosztowało to nie mam zamiaru płacić za przymusowe usługi świadczenia "misji", których zwyczajnie nie chcę.

  Zresztą sama ta ideologia programów misyjnych w dobie internetu i szerzenia kultury jest jakimś reliktem przeszłości.

 • blski

  0

  Proponowana oplata poza forma nie rozni sie od podatku.
  Tak jak w przypadku jakichkolwiek podatkow powinnien on byc poddany pod dyskusja w Sejmie, albo nawet spytac obywateli co o tym mysla.
  Osobiscie uwazam, ze poziom TV wkrotce po upadku PRLu obnizyl sie tak bardzo, ze pozbylem sie tego urzadzenia

 • mariusz2010

  Oceniono 1 raz 1

  Nie lubię telewizji. Telewizor wystawiłem na smietnik z powodu nachalnych reklam i propagandy. W teraz mam na to płacić ? Może jeszcze na banki w których nie mam konta, na samochód, który utrudnia mi przejście przez jezdnię, na komunikację z której nie korzystam, bo jeżdżę rowerem.
  Taki "abonament" to jak przymus oglądania tego badziewia.

 • fidelxxx

  Oceniono 1 raz 1

  No patrzcie, Zdrojewski chce wprowadzić model niemiecki z opłatą od gospodarstwa, które tam wchodzi w życie dopiero od kolejnego roku. Taki światły. Całe szczęście, że Bogduś nie był nigdy w Niemczech, bo wpadłby jeszcze na pomysł nałożenia abonamentu na każde urządzenie, w tym komórkę czy komputer.

 • rafal_1970

  Oceniono 1 raz 1

  A po co tak kombinować z przepisami.. TV ma tak czy owak przejść na nadawanie cyfrowe.. Wystarczy więc udostępnić sygnał tym co włożą do dekodera kartę aktywacyjną (telewizory z DVB też zazwyczaj mają gniazdo na taką kartę) - i analogicznie do obecnych TV cyfrowych i satelitarnych, zakodować sygnał udostępnić go tylko tym co zapłacili abonament.
  Proste, tanie i w 99,99 % skuteczne. Nie chcesz płacić - nie oglądasz.

 • politologist

  Oceniono 1 raz -1

  Abonament musi być zniesiony, bo to anachronizm, a jego ściągalność graniczy z kabaretem. Jeżeli w dalszym ciągu ma być utrzymywana państwowa telewizja i chcemy by jakością ocierała choćby o BBC, czy telewizje skandynawskie, to wprowadźmy jakiś minimalny quasi-podatek, niech to będzie część już jakiegoś istniejącego podatku lub opłaty (energia elektryczna)

 • tekameka

  0

  lepiej Zdrojewski niech się zajmie sprawą dzieł sztuki zrabowanymi przez sowietów.

 • 2zetor

  Oceniono 2 razy 2

  A teraz jaki jest model Polski? Czyli złodziejski ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje