Trzęsienie Ziemi u wybrzeży Kostaryki. "Najpierw trzęsło lekko, a potem się zaczęło" [WIDEO]

05.09.2012 17:13
Trzęsienie ziemi na Kostaryce

Trzęsienie ziemi na Kostaryce (fot. USGS)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 wstrząsnęło zachodnim wybrzeżem Kostaryki, ok. 1000 km na północny zachód od Kanału Panamskiego. Epicentrum znajdowało się 8 km od kurortu Samara. Wydano ostrzeżenie o tsunami dla Kostaryki, Panamy i Nikaragui, zostało ono jednak już odwołane. Są informacje o zniszczeniach. Jak poinformował Czerwony Krzyż, śmierć poniosły dwie osoby - jedna z nich doznała ataku serca.


Hipocentrum trzęsienia - położone w głębi Ziemi jego ognisko - znajdowało się na głębokości ok. 40 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Epicentrum - miejsce, w którym zatrzęsła się powierzchnia Ziemi - leży 8 km od nadmorskiego kurortu Samara, 140 km na zachód od stolicy Kostaryki San Jose.

Ostrzeżenie o tsunami dla Kostaryki i Panamy...

Pierwsze pomiary mówiły o trzęsieniu o magnitudzie 7,9, potem zredukowano jego siłę do 7,6. Według przyjętych skal zniszczeń trzęsienia ziemi o tej sile mają ogromny niszczycielski potencjał i mogą spowodować tsunami. Według pierwszych informacji telewizji CNN takie ostrzeżenie zostało wydane dla Karaibów, wybrzeży Brazylii, Meksyku i krajów Ameryki Łacińskiej przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA).

...odwołane półtorej godziny po trzęsieniu

Niedługo później ostrzeżenie dla Karaibów, Brazylii i Meksyku, wydane natychmiast po trzęsieniu, anulowano. W mocy pozostało przez ponad półtorej godziny ostrzeżenie o tsunami dla wybrzeży Nikaragui, Kostaryki i Panamy, rozszerzone później na wybrzeża Kolumbii, Ekwadoru, Gwatemali i Peru, wydane przez Pacific Tsunami Warning Center (PTWC). Według najnowszych informacji agencji Reuters, ostrzeżenie to zostało właśnie odwołane

Ludzie wybiegli z domów, padły telefony, są zniszczenia

Na razie brak informacji o ofiarach - poinformowała na Twitterze prezydent Kostaryki Laura Chinchilla. Kostarykańska telewizja Teletica pokazała ludzi wybiegających z budynków po wstrząsach. - To było straszne. Byłam na trzecim piętrze budynku, nigdy nie przeżyłam czegoś podobnego - powiedziała Reutersowi 25-letnia studentka Stephanie Gonzalez.

- To było bardzo silne, wszyscy uciekają przez ostrzeżenie o tsunami - powiedział agencji Reuters pracownik hotelu Samara Tree House Inn na wybrzeżu Pacyfiku.

W miastach położonych w rejonie epicentrum trzęsienia przestały działać telefony. Na dużych połaciach kraju nastąpiła przerwa w dostawach prądu. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy - San Jose - gdzie zakołysały się budynki - oraz w Nikaragui i Salwadorze. Na Facebooku internauci opublikowali pierwsze zdjęcia zniszczonych domów. Kostarykańska telewizja nadaje relację na żywo z dotkniętych trzęsieniem regionów. Kataklizm relacjonuje też CNN:To największe trzęsienie ziemi w Kostaryce od 1991 r., kiedy w trzęsieniu o identycznej magnitudzie 7.6 zginęło 47 osób. W 2009 w trzęsieniu o sile 6.1 zginęło z kolei 40 osób.

Zobacz także
Komentarze (16)
Trzęsienie Ziemi u wybrzeży Kostaryki. "Najpierw trzęsło lekko, a potem się zaczęło" [WIDEO]
Zaloguj się
  • kropkanadzet

    Oceniono 18 razy 10

    Ja pier... "trzesienie ziemi o MAGNITUDZIE" .... Po jakiemu wy k... piszecie?! Google translator lepiej tlumaczy teksty. Czy wy odpisujecie artykuly pisane przez zangielszczona Polonie?!
    Jazda do szkoly, jezyka polskiego sie uczyc!

  • dasiek111

    Oceniono 5 razy 5

    "Padły telefony" ? - jak w wojsku - padnij powstań.

  • sciana75

    Oceniono 4 razy 4

    Co ma do tego Brazylia? Przecież nie ma dostępu do Pacyfiku.

  • 5pm

    Oceniono 3 razy 3

    położone w głębi Ziemi jego ognisko... - stwierdził Mistrz Yoda

  • kazik2500

    Oceniono 6 razy 2

    No tak -- dupek nie umie po angielsku (ani, okazuje sie, po polsku) ale prace w GW dostal. Czy krewny Michnika, czy po prostu zwykle znajomosci ze sprzataczem w Gazecie?

  • shant-aram

    Oceniono 1 raz 1

    Jesli powolujecie sie na CNN to wypada zaktualizowac ta wiadomosc. Nie ma zagrozenia dla tsunami, alarm zostal juz odwolany.

  • pioterm20

    Oceniono 2 razy 0

    HAARP spudłował. Fidel żyje

  • zrjn

    Oceniono 4 razy 0

    Magnituda, latituda; a z czym to się je?
    zrjn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje