NSA: Można zarejestrować pojazd składający się z kradzionych części

05.09.2012 12:12
Rozprawa sądowa

Rozprawa sądowa (Fot. Agnieszka Sadowska / Agenc)

Starosta nie może odmówić rejestracji samochodu składającego się również z kradzionych części, gdyż umowa zakupu obejmuje cały pojazd - taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny ws. kobiety, która sprowadziła do Polski samochód z - jak się okazało - kradzionym nadwoziem.
Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2007 r. nabyła i sprowadziła w dobrej wierze samochód z Francji. Początkowo nie było problemów z rejestracją. Starosta na podstawie przedstawionych mu danych pojazdu oraz umowy zakupu zarejestrował auto, jednak po uzyskaniu z komendy policji informacji, iż część nadwozia pochodzi z kradzieży, uchylił swoją decyzję.

20 procent samochodu kradziona

Na skutek odwołań do samorządowego kolegium odwoławczego sprawa była kilkakrotnie przekazywana do starosty. Urzędnik badał wpływ postępowania policji w sprawie kradzieży na postępowanie rejestracyjne oraz powoływał biegłych, by ustalić, w jakiej części pojazd nie należy prawnie do właścicielki.

Zarówno starosta, jak i SKO stwierdzili, że nie można zarejestrować samochodu, który w prawie 20 proc. składa się z kradzionych elementów nadwozia. Ich zdaniem umowa kupna pojazdu nie może uprawniać do rejestracji, gdy współwłaścicielem auta jest również towarzystwo ubezpieczeniowe, które nabyło jego współwłasność od okradzionego.

Starosta nie mógł odmówić rejestracji

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten w wyroku uwzględnił skargę właścicielki i uchylił decyzje SKO i starosty. Orzekł, że przedstawiona przy rejestracji umowa kupna samochodu dotyczy całego pojazdu, a nie pewnej jego części. Inne rozumowanie przeczy natomiast cywilnym zasadom prawa własności oraz prawa administracyjnego.

Skargę kasacyjną od tego werdyktu wniosło SKO. Naczelny Sąd Administracyjny 4 września 2012 r. oddalił ją. Zgodził się z WSA i orzekł, że starosta nie mógł odmówić rejestracji samochodu składającego się również z kradzionych części, gdyż umowa kupna obejmuje cały pojazd.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • michal747

  Oceniono 3 razy 1

  Już widzę jak Ci wszyscy oburzeni poniżej sprawdzają kupowany samochód część po części..

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 10 razy 6

  Łooo, a to się oburzyli czytelnicy. Ciekawe, co zrobią, kiedy dowiedzą się, że np. nabycie (w dobrej wierze) rzeczy skradzionej też powoduje przejście własności. A gdy dojdą już do ksiąg wieczystych, to chyba na zawał zejdą.

 • kkdg.2000

  Oceniono 18 razy 8

  NSA: Można zarejestrować pojazd składający się z kradzionych części
  Afery , korupcja, łapówki, Amber Gold, itp, itd...
  W Polsce nic się nie opłaca ...
  opłaca się tylko kraść...

 • stasieczek5

  Oceniono 26 razy 22

  Dziękujemy ! Dziękujemy ! Dziekujemy !
  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Złodziei Pojazdów Samochodowych

 • ka-mi-la789

  Oceniono 26 razy 14

  W takim razie legalne jest również prowadzenie samochodu z prawem jazdy kupionym na targu (tylko częściowo fałszywe - zdjęcie i dane są moje), leczenie ludzi na podstawie dyplomu otrzymanego za łapówę (częściowy fałsz jak wyżej) oraz - jak widać - wydawanie wyroków po nominacji sędziowskiej wydanej najwyraźniej na skutek pociągnięcia lachy temu, kto o tym decyduje.

 • zmichalg1

  Oceniono 12 razy 2

  Inna interpretacja:
  Pochodzący z kradzieży element samochodu (np. hamulce) należy zwrócić prawowitemu właścicielowi jak każdą inną rzecz pochodzącą z kradzieży. W efekcie samochód zostaje bez owej części, ale dalej jest zarejestrowany i może jeździć. Przynajmniej do czasu wygaśnięcia przeglądu technicznego.
  Gratuluję panom sędziom z NSA pomysłu jazdy bez hamulców.

 • rojberek

  Oceniono 13 razy 11

  W takim razie ile trzeba mieć części legalnych a ile nielegalnych, żeby można było rejestrować?

 • kula5211

  Oceniono 16 razy 10

  No to chłopcy możecie opędzlować auta Prokuratorom i do Żyda

 • valski

  Oceniono 8 razy 6

  Na fakturę kupię felgę, resztę za ćwierć ceny od złodzieja.,..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje