NSA: Można zarejestrować pojazd składający się z kradzionych części

Rozprawa sądowa

Rozprawa sądowa (Fot. Agnieszka Sadowska / Agenc)

Starosta nie może odmówić rejestracji samochodu składającego się również z kradzionych części, gdyż umowa zakupu obejmuje cały pojazd - taki wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny ws. kobiety, która sprowadziła do Polski samochód z - jak się okazało - kradzionym nadwoziem.
Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2007 r. nabyła i sprowadziła w dobrej wierze samochód z Francji. Początkowo nie było problemów z rejestracją. Starosta na podstawie przedstawionych mu danych pojazdu oraz umowy zakupu zarejestrował auto, jednak po uzyskaniu z komendy policji informacji, iż część nadwozia pochodzi z kradzieży, uchylił swoją decyzję.

20 procent samochodu kradziona

Na skutek odwołań do samorządowego kolegium odwoławczego sprawa była kilkakrotnie przekazywana do starosty. Urzędnik badał wpływ postępowania policji w sprawie kradzieży na postępowanie rejestracyjne oraz powoływał biegłych, by ustalić, w jakiej części pojazd nie należy prawnie do właścicielki.

Zarówno starosta, jak i SKO stwierdzili, że nie można zarejestrować samochodu, który w prawie 20 proc. składa się z kradzionych elementów nadwozia. Ich zdaniem umowa kupna pojazdu nie może uprawniać do rejestracji, gdy współwłaścicielem auta jest również towarzystwo ubezpieczeniowe, które nabyło jego współwłasność od okradzionego.

Starosta nie mógł odmówić rejestracji

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ten w wyroku uwzględnił skargę właścicielki i uchylił decyzje SKO i starosty. Orzekł, że przedstawiona przy rejestracji umowa kupna samochodu dotyczy całego pojazdu, a nie pewnej jego części. Inne rozumowanie przeczy natomiast cywilnym zasadom prawa własności oraz prawa administracyjnego.

Skargę kasacyjną od tego werdyktu wniosło SKO. Naczelny Sąd Administracyjny 4 września 2012 r. oddalił ją. Zgodził się z WSA i orzekł, że starosta nie mógł odmówić rejestracji samochodu składającego się również z kradzionych części, gdyż umowa kupna obejmuje cały pojazd.

Zobacz także
 • Policja NSA: Policja nie może odmówić sądowi wglądu do tajnych dokumentów
 • Bronisław Komorowski podczas debaty w Belwederze nad rządowym projektem OFE, marzec 2011 Komorowski znów przegrywa ws. OFE. NSA: Pomyliliście się - prezydent to nie król
 • Przełomowy wyrok NSA: Faktury można wysyłać mailem
Komentarze (44)
NSA: Można zarejestrować pojazd składający się z kradzionych części
Zaloguj się
 • sluziniec

  Oceniono 47 razy 43

  OK, to już mam pomysł na biznes:

  - Ukraść jednego, np. Wolkswagena.
  - Kupić cztery Wolkswageny.
  - Kradzionego Wolkswagena rozłożyć na części i zainstalować je w legalnych Wolkswagenach.
  - Z pozostałych części złożyć Wolkswagena.

  Ta-da! Mamy pięć Wokswagenów, każdy z nich tylko w 20% kradziony.

  :)))

 • tt_v1.1

  Oceniono 29 razy 23

  Jeśli w Polsce zabroni się obrotu kradzionymi komponentami, to gospodarka stanie w miejscu i nastąpi wielka recesja. Bądźmy patriotami!

 • stasieczek5

  Oceniono 26 razy 22

  Dziękujemy ! Dziękujemy ! Dziekujemy !
  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Złodziei Pojazdów Samochodowych

 • josif47

  Oceniono 28 razy 20

  Teraz tylko krasc PANOWIE...sedziom, adwokatom,prokuratorom....czyli najwiekszym zlodziejom

 • shroeder1970

  Oceniono 19 razy 19

  "Starosta nie może odmówić rejestracji samochodu składającego się również z kradzionych części, gdyż umowa zakupu obejmuje cały pojazd"

  Acha. Czyli można mieć kradzione i je legalnie zarejestrować, ale jeśli mam całkowicie w 100% legalną i własną przyczepę kampingową oraz własną działkę, to nie mogę bez pozwolenia postawić przyczepy na działce bez pozwolenia na budowę, bo to jest nielegalne. (bo wg WSA w Białymstoku przyczepa kampingowa jest tymczasowym obiektem budowlanym).
  Naprawdę kocham ten kraj absurdów...

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 21 razy 19

  To znaczy że teraz mogę iść i wziąć kółka z jednego, nadwozie z drugiego, lusterka z trzeciego, jak się dobrze postaram i będę miał nowy samochód z dziesięciu, piętnastu a nawet dwudziestu innych. I nic nie szkodzi, że inny numer będzie na nadwoziu, inny na podwoziu, inny na silniku a i tak mi zarejestrują.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 26 razy 14

  W takim razie legalne jest również prowadzenie samochodu z prawem jazdy kupionym na targu (tylko częściowo fałszywe - zdjęcie i dane są moje), leczenie ludzi na podstawie dyplomu otrzymanego za łapówę (częściowy fałsz jak wyżej) oraz - jak widać - wydawanie wyroków po nominacji sędziowskiej wydanej najwyraźniej na skutek pociągnięcia lachy temu, kto o tym decyduje.

 • remo29

  Oceniono 16 razy 14

  Sąd zmieni zdanie, gdy złodzieje z sędziowskich samochodów złożą sobie kilka legalnych.
  Ten kraj nigdy nie będzie normalny.
  --
  parada karzełków

 • tenare

  Oceniono 18 razy 12

  Przed kradzieżą samochodu rozkładamy go w całości na części. Kradniemy części i składamy samochód ponownie dokupując tylko lusterko na fakturę VAT. Legalne lusterko powoduje, że mamy legalny samochód z kradzionymi częściami.
  I idziemy rejestrować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje