Kwaśniewski: PO się zużywa. Potrzebne są zmiany w rządzie Tuska

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - mówił Aleksander Kwaśniewski w Kontrwywiadzie w RMF FM.
Były prezydent przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim, że jego zdaniem realnym zagrożeniem dla rządów PO jest raczej tykająca bomba bezrobocia niż afera Amber Gold. - Moim zdaniem prawdziwym zagrożeniem dla tego rządu są konsekwencje kryzysu. (...) Proszę pamiętać, że elektorat PO jest dosyć wahliwy. Ci ludzie głosowali kiedyś na SLD, na PiS, teraz mogą przestać głosować na PO. PO oferuje dziś tylko mgliste obietnice - stwierdził.

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - dodał.

Nie ma warunków do boju z Tuskiem

Zapytany, czy Lewica powinna iść na ostry bój z rządem, Kwaśniewski odpowiedział, że nie widzi do tego warunków. - (...) Tusk ma większość. I myślę, że jest to większość stabilna. I ma trzy lata - to jest najważniejsze - do wyborów - przyznał.

Kwaśniewski ocenił także, że nie wierzy, aby konstruktywne wotum nieufności wobec rządu było dla Tuska realnym zagrożeniem. - Wydaje mi się, że będzie trudno znaleźć tego mitycznego kandydata - powiedział. Jak dodał, Zyta Gilowska, która zdaje się być kandydatem, jest zbyt związana z PiS, aby uznać ją za kandydaturę niezależną.

Szukać tego co wspólne, nie dzielić sceny politycznej

Na pytanie, czy będzie doradzał Palikotowi i Millerowi popieranie konstruktywnego wotum nieufności z Zytą Gilowską lub innym kandydatem, Kwaśniewski odpowiedział: - Myślę, że z punktu widzenia Polski najważniejsze jest dzisiaj, żebyśmy wykorzystali ten wyjątkowy czas, długi czas przed kolejnym wyborami i mając jeszcze w polu widzenia kryzys, który do nas przychodzi z całą siłą. Potrzebny jest więc rzeczywiście mocny, dobry program rządu, potrzebne są zmiany wewnątrz rządu, potrzebna jest debata poważna w Sejmie i potrzebne jest jeszcze wciągnięcie opozycji do wielu decyzji, które muszą mieć charakter ponadpartyjny. A więc zadaniem jest dzisiaj raczej szukać tego co wspólne, aniżeli ponownie i głębiej jeszcze dzielić scenę polityczną - stwierdził.

Więcej na stronie RMF FM >>

Zobacz także
Komentarze (183)
Kwaśniewski: PO się zużywa. Potrzebne są zmiany w rządzie Tuska
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 36 razy 26

  Od 21 lat mamy tych samych cwaniaków, te same paskudne twarze, chamstwo, nieróbstwo, nepotyzm i złodziejstwo, czas na zmiany - TAK!, ale na zmiany, które wyrzucą poza scenę polityczną większość, tych którzy po 89 roku degradują ten kraj od lewa do prawa.

 • c.t.k

  Oceniono 38 razy 22

  Konieczne jest odcięcie czarnych darmozjadów od państwowego koryta.Konieczne jest rozliczenie pieprzonej
  komisji majątkowej.Kto się na to odwazy -przejdzie do historii jako mąż stanu.

 • fred_die

  Oceniono 29 razy 21

  Nie w rządzie tylko w ordynacji wyborczej i parlamencie. A dokładnie jednomandatowe okręgi wyborcze, likwidacja instytucji senatu, prezydenta i ograniczenie liczby posłów do maksimum 100 osób.

 • milorex10

  Oceniono 55 razy 17

  PO jest dobrą partią dla swoich członków, dba o swoich członków jak niegdyś komunistyczna PZPR. Poobsadzali wszystkie zależne od nich stanowiska (firmy państwowe, samorządowe, instytucje zależne od państwa) i doją państwo polskie podobnie jak ich sojusznik PSL. W rządzeniu krajem są marni, gdyż mimo manny z nieba w postaci corocznej góry pieniędzy z Unii, to nadal jest ogromne bezrobocie, straszliwe zadłużenie i obawa przed wariantem greckim. Zielono mają w swoich kieszeniach, to prawda.

 • milorex10

  Oceniono 24 razy 16

  Na poważne zmiany w rządzie nie ma co liczyć, PO władzy nie odda, tak samo Tusk. Tusk jest mocno przereklamowany, dobrze wypada przed mikrofonem, ale nie pamiętam by zrobił coś mądrego, co by można było przypisać mu jako sukces. Na pewno popełnia błędy zaniechania. Tyle zła i niesprawiedliwości jest w różnych dziedzinach życia, a on co potrafi zrobić, to podnieść wiek emerytalny, podatki i zabrać ludziom pieniądze z OFE. Takie numery potrafi pierwszy lepszy polityczny nygus. Nadzieja w tym, że może spadnie jakiś samolot i zmieni coś na scenie politycznej.

 • andrzej_informatyk

  Oceniono 18 razy 16

  Czy rzad i premier to jest aktor na scenie albo muzyk, który może się "znudzić" publice??!
  Ci ludzie są tam po to, aby zapewnić nam logiczne, sprawiedliwe i skuteczne prawo, bezpieczeństwo i reprezentować na arenie międzynarodowej. My nie chcemy ich "oglądać", "podziwiać" i "interesować się nimi". Mają wykonywać swoją robotę, do której zostali ZATRUDNIENI i za którą otrzymują wynagrodzenie, na tej samej zasadzie co kasjer w Tesco.
  Czy kasjer w Tesco może się "znudzić"?

  Ludzie, obudźcie się

 • dogberry

  Oceniono 25 razy 15

  Zmiany są przede wszystkim potrzebne na lewicy bo Leszek M. nie przyciąga a raczej odpycha wyborców. Brak alternatywy jest siłą PO. Gdyby pojawiła się alternatywa w postaci np. SLD bez Millerów, Nabieralskich, Czarzastych i innych post PZPR-owców to byłaby szansa na zmiany. Zamiana Tuska na Kaczyńskiego to zamiana grypy na cholerę.

 • m-kow

  Oceniono 26 razy 14

  Panie Aleksandrze, jeszcze nie teraz, jeszcze za wcześnie na Unię Wolności nr. 3, proszę sobie nalać drinka i poczekać, zadzwonią do pana chłopaki jak znów będą "wprowadzać nową jakość do polskiej polityki".

 • lignan

  Oceniono 44 razy 14

  Tusk zaczyna przybierać już pozycję kartofla !!! Albo go wykopią na jesień albo posadzą na wiosnę !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje