Kwaśniewski: PO się zużywa. Potrzebne są zmiany w rządzie Tuska

05.09.2012 09:31
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - mówił Aleksander Kwaśniewski w Kontrwywiadzie w RMF FM.
Były prezydent przyznał w rozmowie z Konradem Piaseckim, że jego zdaniem realnym zagrożeniem dla rządów PO jest raczej tykająca bomba bezrobocia niż afera Amber Gold. - Moim zdaniem prawdziwym zagrożeniem dla tego rządu są konsekwencje kryzysu. (...) Proszę pamiętać, że elektorat PO jest dosyć wahliwy. Ci ludzie głosowali kiedyś na SLD, na PiS, teraz mogą przestać głosować na PO. PO oferuje dziś tylko mgliste obietnice - stwierdził.

- Wszędzie, nawet tu, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, widzę zniechęcenie Tuskiem i Platformą Obywatelską. PO się zużywa, a rząd jest raczej słabszy niż mocniejszy. Potrzebne są szybkie zmiany personalne w rządzie - dodał.

Nie ma warunków do boju z Tuskiem

Zapytany, czy Lewica powinna iść na ostry bój z rządem, Kwaśniewski odpowiedział, że nie widzi do tego warunków. - (...) Tusk ma większość. I myślę, że jest to większość stabilna. I ma trzy lata - to jest najważniejsze - do wyborów - przyznał.

Kwaśniewski ocenił także, że nie wierzy, aby konstruktywne wotum nieufności wobec rządu było dla Tuska realnym zagrożeniem. - Wydaje mi się, że będzie trudno znaleźć tego mitycznego kandydata - powiedział. Jak dodał, Zyta Gilowska, która zdaje się być kandydatem, jest zbyt związana z PiS, aby uznać ją za kandydaturę niezależną.

Szukać tego co wspólne, nie dzielić sceny politycznej

Na pytanie, czy będzie doradzał Palikotowi i Millerowi popieranie konstruktywnego wotum nieufności z Zytą Gilowską lub innym kandydatem, Kwaśniewski odpowiedział: - Myślę, że z punktu widzenia Polski najważniejsze jest dzisiaj, żebyśmy wykorzystali ten wyjątkowy czas, długi czas przed kolejnym wyborami i mając jeszcze w polu widzenia kryzys, który do nas przychodzi z całą siłą. Potrzebny jest więc rzeczywiście mocny, dobry program rządu, potrzebne są zmiany wewnątrz rządu, potrzebna jest debata poważna w Sejmie i potrzebne jest jeszcze wciągnięcie opozycji do wielu decyzji, które muszą mieć charakter ponadpartyjny. A więc zadaniem jest dzisiaj raczej szukać tego co wspólne, aniżeli ponownie i głębiej jeszcze dzielić scenę polityczną - stwierdził.

Więcej na stronie RMF FM >>

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • nie.pis

  Oceniono 1 raz 1

  taaaaaaaaaaaaa.............wszyscy marzymy o powrocie komucha ...
  ale może niech najpierw jakieś studia skończy . i niech saba idzie własną drogą ;))

 • czesarna

  Oceniono 3 razy 1

  Znaleźć swoje miejsce w życiu do wielka i trudna sztuka. Zaprawdę, trudna! Mamy nowe na to dowody. Niektórzy ludzie, zwłaszcza po przekroczeniu nawet bardzo ważnych progów nie lubią ustępować innym miejsca; tak jak rybka, co lubi pływać, chociaż już nieżywa.
  Kwaśniewski, kiedy mu goleń wydobrzała, a żona pouczyła już plebs jak jeść takie lub inne ciasteczko i nawet sprzedała zlecone do opchnięcia proszki od głowy bolenia i kuśki stojenia, pokazuje wszem i wobec, że zjadł ci on był wszystkie rozumy, oj zjadł i nadal rozwija swą aktywność niezastąpionego autorytetu.
  B. prezydent RP dostrzegł i nie może powstrzymać się z obwieszczeniem tego Polakom, że (jego zdaniem) Platforma Obywatelska się zużywa. Przemilczał, że sam się zużył i jego niezużyty do końca sojusz w zasadzie znikł ze sceny, jeśli nie liczyć resztek jakie obecnie z uporem reanimuje kolega nie tylko Leppera.
  Wchłanianie móżdżku nie gwarantuje jednak oczekiwanych efektów; niekiedy sprawia zawód. Dowiadujemy się o tym z reguły po fakcie.

 • klarneta8

  Oceniono 5 razy 1

  Dla mnie p.KWASNIEWSKI juz dawno sie ZUZYL.

 • antua43

  Oceniono 3 razy -1

  Cała POlska czeka na ten upadek czy z premierem będzie tak samo jak z Julką?

 • jagi48-60

  Oceniono 3 razy 3

  Według Komorowskiego, przed oszustwami nie ma lepszego zabezpieczania niż własna ostrożność, ... : - Czy można rozumieć, że Najwyższe Władze RP i Najwyższe Osobistości RP, Parlament i Senat, wszyscy chcą być jedynie ozdobą do butonierki? Zatem aby nikogo nie u/ob-razić, pytam bo kto pyta nie błądzi, w jakim celu te wszystkie Instytucje potrzebne są Polakom? Wszystkie te Instytucja mają bronić, chronić i służyć Narodowi polskiemu i Polsce! Taką zresztą składali przysięgę! Naród polski płaci potężne podatki i nikt temu nie zaprzeczy! Właśnie na te Instytucje i „naszych wybrańców”! Mamy jako Naród uważać polityków za „naszych pracowników”! Opłacać ich sowicie, pomagać, służyć im wiernie, i vice verso! Pierwszy raz zgadzam się z Wałęsą tj. dot. „chipów” dla naszych polityków. Zgadzam się z nim w całej rozciągłości, że na okres służby dla Polski i Narodu, takie chipy parlamentarzyści powinni mieć wszczepione. Nie doszło by do okradania i oszukiwania Narodu polskiego, a następnie pokrętnego wyjaśnienia czegoś co dla uszu przeciętnych śmiertelników, jest śmieszne w ustach parlamentarzystów, Premiera itp. Elita RP winna mieć więcej szacunku dla samych siebie, ale i dla Narodu Polaków!

 • milorex10

  Oceniono 5 razy 3

  Interesy PO nie są takie same, jak interesy Polski. Interes PO to zawłaszczyć państwo i trwać przy państwowym korytku. PO nie podejmuje reform modernizujących państwo. Robi cokolwiek w chwili gdy ma nóż na gardle (np. reforma emerytalna, gdy brak już pieniędzy na wypłaty) . Nie spodziewajmy się po PO , że zrobi coś dobrego dla kraju. Są za słabi, marni, nie wiedzą i nie potrafią. Olbrzymie bezrobocie, olbrzymie zadłużenie, obawa przed wariantem greckim - to mówi samo za siebie. I to w sytuacji, gdy co roku do Polski spływa z Brukseli prawdziwa góra pieniędzy unijnych. No, ale czy można więcej wymagać od historyka.

 • skazuk

  Oceniono 4 razy 2

  Kazdy rzad sie wypala tak jak kazdy czlowiek ma "gorki' i "doly' ale przy tak dennej opozycji ktora powoduje ze duza czesc pary idzie w gwizdek trudno sie mobilizowac,Tysiace pomowien ,zarzutow,durnych pytan i oskarzen o wielkie afery ktorych nie bylo i zanim rzad czegokolwiek dotknie to jest dzien powszechny czlonkow tego rzadu.Reasumujac,Tak trzymac i walczyc o lepiej.

 • 79er

  Oceniono 2 razy 2

  jeszcze jeden z lewej czerwcowej ekipy "policzmy glosy", mocno zuzyty i lekko zaprawiony przekonuje zeby swojego rownie zuzytego kolesia zmeczonego biganiem za pilka wymienic na jakis mniej zuzyty model, moze Pawlak sie nadaje, troche mniej zuzyty, a pozatym w koncu jeste generalem strazy pozarnej, ochotniczej, a teraz w Polsce trzeba sporo gasic

 • peloxxx

  Oceniono 5 razy 3

  Proponuje zmiany w rzadzie Peło p. minister Muche na ministra zdrowia ona wie najlepiej ze starych ludzi nie warto leczyc bo i tak umra taki minister to skarb ile mozna kasy zaoszczedzic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje