Eksmisja zastraszanej lokatorki w centrum Warszawy: policja wyłamała łomami drzwi, są ranni [WIDEO]

Zakończyła się dramatyczna eksmisja w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Po ponad sześciu godzinach lokatorki z kamienicy przy ulicy Hożej opuściła mieszkanie. Wcześniej aktywiści z Komitetu Obrony Lokatorów zabarykadowali się w mieszkaniu, w końcu wkroczyła tam policja. 
- To była trudna eksmisja, ponieważ samo wejście do lokalu było bardzo utrudnione. Później już sama dłużniczka nie stawiała oporu i współpracowała z komornikiem - mówi komornik sądowy Michał Leszczyński.Pani Iwona ma rentę inwalidzką, w lokalu przy ul. Hożej na placu Trzech Krzyży mieszka razem z synem. Eksmisja rozpoczęła się bladym świtem. Około godz. 7 na miejscu pojawił się komornik. Doszło do przepychanek miedzy 16 obrońcami lokatorki, którzy zabarykadowali się w mieszkaniu a policją. Niegroźnie ucierpiało trzech aktywistów Komitetu Obrony Lokatorów, jeden policjant został lekko ranny w rękę.

- Działamy na podstawie wyroku sądu - powiedział jeden z policjantów w rozmowie z reporterem TOK FM.Spółka naliczyła fikcyjne długi

W 2004 roku kamienicę przejęła spółka Dore, która - jak twierdzą lokatorzy - zastraszała ich. Mieli być regularnie nękani przez pracowników. Próbowano także podpalić klatkę schodową na dole.

Pani Iwona twierdzi, że spółka sztucznie naliczała też zadłużenie, a potem wniosła do sądu o eksmisję. Sąd stwierdził, że długi są fikcyjne i umorzył jakiekolwiek roszczenia finansowe spółki Dore wobec pani Iwony.

- Prawie całość placu Trzech Krzyży została już zreprywatyzowana, a większość lokatorów została wyrzucona na bruk przez władze miasta. Widać, jaki charakter miasta władze chcą wprowadzić na ten plac, i my jako mieszkańcy miasta się na to nie zgadzamy. Ludzie mają prawo do mieszkania tutaj - powiedziała nam osoba z grupy, która broni pani Iwony.

Pani Iwona na początku grudnia ma sprawę w sądzie cywilnym o przywrócenie najmu w zajmowanym przez siebie mieszkaniu. Komornik zdecydował się nie czekać na wyrok tej sprawy sądowej, tylko przeprowadzić interwencję teraz.

Gdzie zamieszka lokatorka? Nie wiadomo

Komornik Leszczyński nie zna przyczyn wydania przez sąd nakazu eksmisji, ale działał na podstawie prawomocnego nakazu.

Nie wie, gdzie teraz kobieta zamieszka. - Powiedziała, że rzeczy umieści w magazynie. Domyślam się, że osoby, które uczestniczyły i pomagały jej w pakowaniu pewnie jej pomogą. Chociaż do protokołu oficjalnie złożyła oświadczenie, że będzie mieszkać na ulicy - dodaje.

Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów zapewnia, że jej pomogą. Eksmitowana nie zgodziła się na przyjęcie lokali proponowanych przez miasto - jest niepełnosprawna, a proponowane budynki nie mają windy.

- Kobieta jest załamana i nie chce z nikim rozmawiać. Gdzie będzie mieszkać? Na bruku. Być może na czas oczekiwania, walki z bezdusznymi urzędnikami będzie miała jakieś schronienie - mówi Jasiński.

Więcej o:
Komentarze (492)
Eksmisja zastraszanej lokatorki w centrum Warszawy: policja wyłamała łomami drzwi, są ranni [WIDEO]
Zaloguj się
 • marple_jane

  Oceniono 119 razy 113

  No patrzcie:A biednego celebryty Adama Gesslera nijak ruszyć nie można .Ma dług wobec miasta>20mln ,ale nic absolutnie nic nie da się z tym zrobić.....
  Może magistrackie urzędniki sprzedadzą ten dług firmie wymienionej w artykule?Chłopaki na pewno sobie poradzą z jego odzyskaniem.I policja przyjedzie i ruch się zrobi.Cudotwórcy jacyś.

 • dziadekjam

  Oceniono 138 razy 104

  Pod przykrywką "świętego prawa własności" realizuje się bandycko - mafijne przejęcia nieruchomości, przy błogosławieństwie władz miasta i "sądów".

 • tacx

  Oceniono 106 razy 78

  Tak to jest... Już w XVIII wieku Staszic pisał ze chłopa w Polsce można sprzedać jak bydło wraz z całym jego dorobkiem i jego inwentarzem. Jak widać niewiele się od tego czasu w tym zasr..m kraju nie zmieniło. Bandyckie państwo po prostu. Reprywatyzacja... Niech zreprywatyzują życie tych którzy walczyli o to żeby ci kamienicznicy mieli do czego wracac po wojnie i 89r.

 • marini2

  Oceniono 82 razy 76

  taaaaa, a policja do Pana Gesslera nie przyszła żeby go eksmitować . Znowu są równi i równiejsi.

 • polsz

  Oceniono 76 razy 70

  skoro sąd stwierdził, że długi są fikcyjne a spółka posługiwała się fałszowanymi dokumentami to czemu nie zostało wszczęte przeciw spółce postępowanie z urzędu??

 • buraczyk

  Oceniono 66 razy 60

  Jak kobieta wyląduje na bruku to okaże się że było to nie dopatrzenie komornika a policja przechodziła tam przypadkiem a podatnicy wypłacą jej odszkodowanie.

 • freejazzy

  Oceniono 54 razy 42

  Niech policja przy okazji przetrzepie mieszkanie - może pani Iwonka posiada 3g jakiegoś zielska, albo ewentualnie rower, zatem istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa jeżdżenia po pijaku.
  Pani Iwonie to i tak już nie zaszkodzi za to policja zarobi parę punktów oraz poprawi swój wizerunek, szczególnie w oczach społeczeństwa!

 • opaland

  Oceniono 61 razy 39

  Przejeżdżałem przez plac 3X po 8.00 i widziałem świetną akcję uzbrojnych po zęby policjantów wobec bezbronnych - głównie młodych - ludzi. I tak sobie pomyślałem, po kiego ch... film o Solidarności ma startować w eliminacjach do Oscara, skoro powinien mieć taką właśnie dokrętkę - z dzisiejszego poranka w Warszawie. Wtedy publiczność na Zachodzie coś by może z niego zrozumiała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX