Józef Szaniawski nie żyje. "Ostatni więzień PRL" spadł w przepaść w Tatrach

04.09.2012 22:26
Józef Szaniawski 1944-2012

Józef Szaniawski 1944-2012 (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Józef Szaniawski, politolog, sowietolog, publicysta i wykładowca UKSW, zginął w Tatrach. - Schodząc ze Świnicy, spadł w przepaść w kierunku Doliny Pięciu Stawów - poinformował jego syn Filip Frąckowiak. Reanimacja prowadzona przez ratowników TOPR trwała około godziny. Szaniawski zginął na miejscu.
- Wypadek miał miejsce we wtorek około godziny 11.00. Według ratowników TOPR Szaniawski najprawdopodobniej pośliznął się na trawersie Niebieskiej Turni, na szlaku łączącym Świnicę z Zawratem i spadł z wysokości około 40-50 metrów w przepaść do dolinki pod Kołem.

Niski pułap chmur i mgła spowodowały, że śmigłowcowi TOPR udało się na miejsce zdarzenia dotrzeć dopiero za trzecim razem. Szaniawskiego reanimowali - bezskutecznie - ratownicy medyczni, którzy akurat przechodzili w rejonie jego upadku. To kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach w tym miejscu. Tylko w sierpniu w rejonie Niebieskiego Szlaku zginęły dwie osoby.

Dziennikarz, przyjaciel Kuklińskiego...

Józef Szaniawski urodził się w 1944 r. we Lwowie. W latach 1970-1985 był redaktorem PAP w Warszawie. Od 1973 r. intensywnie współpracował z Radiem Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca korespondencji. Z kolei w latach 1990-2003 publikował w prasie polskiej i polonijnej w USA, m.in. w "Tygodniku Solidarność", "Wprost", "Polsce Zbrojnej", "Nowym Świecie", "Gazecie Polskiej", "Dzienniku Chicagowskim", "Nowym Dzienniku" i "Dzienniku Związkowym". Wypowiadał się i działał na rzecz integracji Polski z NATO. Wśród publikacji Szaniawskiego wymienić można takie pozycje, jak "Samotna misja pułkownik Kukliński i zimna wojna" (2003), "Pułkownik Kukliński - Misja Polski"(2005), "Victoria Polska. Marszałek Piłsudski w obronie Europy", "Grunwald pole chwały".

W latach 70. i 80. Szaniawski prowadził działalność niepodległościową. W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. SN określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Był pełnomocnikiem i przyjacielem płk. Ryszarda Kuklińskiego, swoimi staraniami doprowadził do rehabilitacji w świetle prawa płk. Kuklińskiego. Był też założycielem izby pamięci pułkownika Kuklińskiego.

...działacz opozycji i wykładowca na UW i u o. Rydzyka

Józef Szaniawski był też aktywnym wykładowcą akademickim. Prowadził wykłady m.in. w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w założonej przez o. Tadeusza Rydzyka toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. W swojej karierze naukowej Szaniawski był też prorektorem w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza. Pisał też w "Naszym Dzienniku", "Naszej Polsce", był publicystą i felietonistą Radia Maryja, Telewizji Trwam i internetowego SIM Radia.

Najnowsze informacje