Chrześcijanie skarżą się do Strasburga na "dyskryminację religijną"

04.09.2012 15:19
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (Fot. Ellen Wuibaux / Rada Europy)

Czworo brytyjskich chrześcijan złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozew dotyczący dyskryminacji z powodu przekonań religijnych. Wśród nich jest kontrolerka biletów zwolniona przez British Airways, po tym jak odmówiła zdjęcia z szyi łańcuszka z krzyżem, i terapeuta, który stwierdził, że wiara nie pozwala mu udzielać porad parze homoseksualnej.
Skarżący się do Strasburga Brytyjczycy twierdzą, że zostali zwolnieni z pracy z powodu swoich przekonań religijnych. Nadia Eweida, kontrolerka biletów, została w 2006 roku zwolniona przez linie lotnicze British Airways, po tym jak odmówiła zdjęcia z szyi łańcuszka z krzyżem. W podobnych okolicznościach straciła pracę pielęgniarka Shirley Chaplin.

Kolejny pozywający, Gary McFarlane, został zwolniony przez Instytut Terapii Relate, po tym jak powiedział, że sumienie nie pozwala mu na udzielanie porad małżeńskich parze homoseksualnej. Lilian Ladele, pracownica urzędu stanu cywilnego w Londynie, straciła pracę, kiedy odmówiła poprowadzenia ceremonii ślubnych parom tej samej płci.

"Czy można było uszanować ich uczucia religijne?"

Teraz Europejski Trybunał Praw Człowieka ma zbadać, czy w przypadku czterech Brytyjczyków nie doszło do złamania artykułu 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiącego o wolności myśli, sumienia i wyznania.

- Podstawowe pytanie, jakie należy zadać w tej sprawie, to, czy pracodawcy tej czwórki mogli uszanować ich uczucia religijne, i to bez żadnej szkody dla osób, które mieli obsługiwać. Odpowiedź jest prosta: tak - przekonuje w rozmowie z BBC dyrektor religijnej grupy Christian Concern Andrew Marsh. Z drugiej strony występująca przeciwko "religijnym przywilejom" organizacja National Secular Society argumentuje dla BBC, że przychylny wyrok Strasburga oznaczałby podważenie równościowych praw Wielkiej Brytanii.

Wszyscy skarżący przegrali wcześniejsze procesy przed sądami w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także
Komentarze (315)
Zaloguj się
 • lukki69

  Oceniono 1 raz 1

  no bo teraz jest promocja na arabów ,hindusów i ateistów:)

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy 1

  Chrześcijanin ze mnie średni ale zgadzam się że w obliczu terroru politpoprawności, gdzie media odgrywają dużą rolę, to właśnie chrześcijanie sa najbardziej dyskryminowani spośród religii. Choć wiadomo, że koshermedia będą wałkowac wiecznie krzywdy żydowskie i tzw "antysemityzm" (knebel na niepoprawnych i niezła maszynka do pieniędzy)

 • zbycholj23

  Oceniono 10 razy 6

  Wszyscy ubolewamy że nie można palić niewygodnych ksiąg, że nie można już torturować i palić na stosach reformatorów i czarownic, że nie można organizować wypraw krzyżowych i wyrzynać w pień innowierców przywłaszczając sobie ich majątki. Teraz została tylko taca, datki od przestępców (sorry- biznesmenów) i konkordatowe zobowiązania od państwa. Trzeba to zaskarżyć do Strasburga.

 • 3jw60

  Oceniono 15 razy 7

  Jak daleką drogę ma Polska do tych standardów!!!
  Chociaż może nie tak bardzo, doktorcio pod krzyżem w szpitalu odmówi a w domu odwróci Bozię do ściany i ciach w nienarodzonego. Księżulo werbalnie gromi a w domu ciach panienkę pod kołdrę a jak mu panienka zacznie rodzić to ją ciach na klucz zamknie a sam nastawi głośno radio i nie słysz a jak nie słyszy to sumienie ma czyste a jak dziecię umarło to już nie żyje i kłopotu też nie ma. A jak się wyda to go biskup przeniesie, a jak za blisko to na Ukrainę a adresu nie poda. I Katoland się kręci i kasę kroi. Będzie potrzebna jak ludzie się ockną.

 • cillian1

  Oceniono 14 razy 0

  narka krzyżowcy - szkoda życia, aby wami się zajmować!
  jeszcze paru hakerów włamie się do Watykanu, i taki syf wypłynie, że wam krzyże same poznikają!

 • kochamrydzyka

  Oceniono 10 razy 2

  W Irlandi P. znow katolicy tluka sie z protestantami. Boze spraw niech sie wzajemnie powybijaja a moze wtedy nastapi pokoj.:))

 • plorg

  Oceniono 13 razy -3

  Wolność człowieka w/g standardów europejskich to:
  - zakaz noszenia krzyżyków (kółeczka są dozwolone, krzyżyki czynią "szkody")
  - nakaz aprobowania zboczeń w życiu publicznym
  - kary za powiedzenie kobiecie "maleńka"

 • babajaga99

  Oceniono 9 razy 7

  Gdyby ta panienka przyszła do pracy, w Bank of America, w ubraniu niezgodnym z "dress code" czyli wymaganym stylem ubioru przez korporacje, to poproszono by ją o podporzadkowanie się regulacjom firmy, dotyczącym sposobu ubierania w czasie wykonywanych obowiazków. Albo ...straciła by pracę. Czy widział ktoś, brudasa z kołtunem na głowie lub brudnymi dredami w kasie banku? Pracodawca, podczas procesu rekrutacji, informuje, że w tej instytucji przestrzegany jest "dress code". Jak ci się nie podoba, nie musisz się w niej zatrudniać. Proste? Jesli kochasz swój styl życia bardziej niż pensję - twój wybór. Ale cała firma nie będzie się przystosowywała do twoich fanatyzmów. Załóż własną firmę i odnoś sukcesy zatrudniając wszelkich dziwaków - powodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje