Ksiądz skazany za wykorzystywanie chłopców. Ofiara: "Czuję radość"

04.09.2012 14:10
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Dwa lata bezwzględnego więzienia - na tyle skazał kołobrzeski sąd księdza Zbigniewa R. za pedofilię. Duchowny został uznany za winnego jedenastokrotnego wykorzystania seksualnego dwóch chłopców. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.
Proces kapłana, byłego proboszcza jednej z kołobrzeskich parafii, rozpoczął się w marcu ub.r. i toczył z wyłączoną jawnością. Niejawne było również uzasadnienie wyroku.

Prokuratura zarzucała księdzu popełnienie w latach 2000 - 2001 piętnastokrotne wykorzystanie 12-letniego wówczas Marcina K. i jednokrotne 14-letniego Piotra K. (pokrzywdzenie nie są krewnymi).

Jak wynika z ogłoszonego dzisiaj wyroku, sąd uznał kapłana za winnego jedenastokrotnego doprowadzenia małoletnich do poddania się czynnościom seksualnym.

Marcin K., który występował w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego, powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z wyroku. - Czuję radość, będę mógł zacząć nowy etap życia - dodał.

Podejrzany o naruszenie celibatu przez seks z mężczyzną

Oskarżonego księdza nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. W śledztwie, jak informowała prokuratura, kapłan nie przyznawał się do zarzutów. W początkowym etapie postępowania duchowny był aresztowany. Potem zamieniono mu ten środek na dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

Ksiądz R. proboszczem w Kołobrzegu był w latach 1998 - 2008. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa, co oznacza, że jest zawieszony w pełnieniu obowiązków kapłana.

Najnowsze informacje