Bruksela: Będziemy karać seksistowskie obelgi na ulicach mandatami

04.09.2012 13:17
Materiał

Materiał "Le Soir" na temat seksizmu na ulicach Brukseli (Fot. za www.lesoir.be)

Władze Brukseli rozpoczęły walkę z obelgami czy wulgaryzmami, najczęściej na tle seksistowskim, na jakie coraz częściej skarżą się kobiety w tym mieście. Od września osobom wypowiadającym się niecenzuralnie grozi mandat w wysokości od 75 do 250 euro.
Dziennik "Le Soir" pisze dziś, że jest to reakcja na głośny film dokumentalny "Kobieta ulicy" (Femme de la rue), który w lipcu uwidocznił problem wulgarnych zachowań na ulicach Brukseli. "Ty zdziro", "dziwko", "maleńka" - to tylko niektóre określenia, jakie mężczyźni wykrzykują do kobiet w filmie nagranym ukrytą kamerą przez Sofię Peeters.

Kobiety skarżą się, że słyszą takie zaczepki czasem nawet pięć razy dziennie, a w niektórych przypadkach słowna agresja idzie jeszcze dalej.

Organizacje pozarządowe: A prewencja? Edukacja?

Film poruszył opinię publiczną i klasę polityczną. Od 1 września Bruksela wprowadziła rozporządzenie zakazujące obelżywych słów na ulicy. Przewiduje ono, że ofiary ulicznych obelg mogą zgłosić skargę, a sprawcom grozi kara finansowa w wysokości od 75 do 250 euro, w zależności od wagi wykroczenia.

Karę łatwiej nałożyć, jeśli w pobliżu jest policjant. Jeśli nie, rozporządzenie nakazuje przeprowadzenie śledztwa "z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków, takich jak zeznania świadków czy kamery monitoringu" - wyjaśnia na łamach "Le Soir" burmistrz Brukseli Freddy Thielemans.

Niektóre organizacje pozarządowe zajmujące się sprawami kobiet są jednak sceptyczne, wskazując, że do wykorzenienia słownej agresji nie wystarczą mandaty. Walka z wulgaryzmami oraz seksizmem powinna przede wszystkim odbywać się poprzez edukację i prewencję.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko nie dopisali że ten film został nakręcony w dzielnicy zamieszkanej przez imigrantów z północnej afryki.

 • maxstirner

  Oceniono 2 razy 0

  Teraz każe sie już za własciwie wszystko co nie jest poprawne politycznie wiec to wcale nie dziwi. Świat ma być płaski równy jednakowy i miałki. Totalnie wyzuty z negatywnych emocji. Wszyscy jak od linijki - równi grzeczni i spokojni. Jak barany które bez problemu da sie kontrolowac. A będzie jeszcze gorzej.

 • jagopa

  Oceniono 5 razy 1

  Europa byla a teraz to juz cakowicie pograzya sie w pruderii i zaklamaniu obyczajowosciowym. Niedugo, jak puszcze oko do dziewczyny na uicy, to mi je wydlubia.

 • drbatman

  Oceniono 4 razy 4

  a pozwólcie babom w końcu strzelać do tych chamskich Arabów, chociaż paralizatorem, do 2 strzałów bez konsekwencji.

 • kharper

  Oceniono 3 razy 1

  seksistowskim......te redachtur po polskiemu to sie nazywa dyskryminacja oraz obelgi w stosunku do plci odmiennej.....nieuku

 • eldemon

  Oceniono 3 razy 1

  Niebywałe! Co się dzieje w centrum UE? Sodoma i Gomora!

 • pinokkio

  Oceniono 15 razy 9

  Rozumiem, że mężczyznę można zelżyć bez żadnych konsekwencji?

 • herrporcupine

  Oceniono 7 razy 5

  Źle się dzieje w tej Europie ;(

 • sharn1

  Oceniono 13 razy 7

  Unio walcz!
  ZSRR w końcówce karało nawet za "pomyślenie " o zdradzie idei !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje