Bruksela: Będziemy karać seksistowskie obelgi na ulicach mandatami

Materiał

Materiał "Le Soir" na temat seksizmu na ulicach Brukseli (Fot. za www.lesoir.be)

Władze Brukseli rozpoczęły walkę z obelgami czy wulgaryzmami, najczęściej na tle seksistowskim, na jakie coraz częściej skarżą się kobiety w tym mieście. Od września osobom wypowiadającym się niecenzuralnie grozi mandat w wysokości od 75 do 250 euro.
Dziennik "Le Soir" pisze dziś, że jest to reakcja na głośny film dokumentalny "Kobieta ulicy" (Femme de la rue), który w lipcu uwidocznił problem wulgarnych zachowań na ulicach Brukseli. "Ty zdziro", "dziwko", "maleńka" - to tylko niektóre określenia, jakie mężczyźni wykrzykują do kobiet w filmie nagranym ukrytą kamerą przez Sofię Peeters.

Kobiety skarżą się, że słyszą takie zaczepki czasem nawet pięć razy dziennie, a w niektórych przypadkach słowna agresja idzie jeszcze dalej.

Organizacje pozarządowe: A prewencja? Edukacja?

Film poruszył opinię publiczną i klasę polityczną. Od 1 września Bruksela wprowadziła rozporządzenie zakazujące obelżywych słów na ulicy. Przewiduje ono, że ofiary ulicznych obelg mogą zgłosić skargę, a sprawcom grozi kara finansowa w wysokości od 75 do 250 euro, w zależności od wagi wykroczenia.

Karę łatwiej nałożyć, jeśli w pobliżu jest policjant. Jeśli nie, rozporządzenie nakazuje przeprowadzenie śledztwa "z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków, takich jak zeznania świadków czy kamery monitoringu" - wyjaśnia na łamach "Le Soir" burmistrz Brukseli Freddy Thielemans.

Niektóre organizacje pozarządowe zajmujące się sprawami kobiet są jednak sceptyczne, wskazując, że do wykorzenienia słownej agresji nie wystarczą mandaty. Walka z wulgaryzmami oraz seksizmem powinna przede wszystkim odbywać się poprzez edukację i prewencję.

Zobacz także
 • Chrześcijanie skarżą się do Strasburga na "dyskryminację religijną"
 • Transparent wywieszony przez kiboli Resovii Rzeszów Seksizm, homofobia, rasizm - jak wyrzucić je ze sportu?
 • Wanda Nowicka, Dominika Wielowieyska Nowicka uświadamia: prezerwatywy są nie tylko do zapobiegania ciąży
Komentarze (32)
Bruksela: Będziemy karać seksistowskie obelgi na ulicach mandatami
Zaloguj się
 • pamejudd

  Oceniono 27 razy 21

  Czy mnie sie dobrze wydaje, ze ci "belgijscy mezczyzni" z reguly sa sniadoskorzy i brodaci?

 • m-kow

  Oceniono 23 razy 19

  Podoba mi się, że redaktorowi/redaktorce JB nie udało się pokonać nieprzebytej bariery poprawności politycznej i nie dane nam było dowiedzieć się, że głównymi bohaterami dzieła są Belgowie w pierwszym pokoleniu :-) dzielący czas między meczet i wystawanie na ulicach w oczekiwaniu na następny socjal...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 16 razy 14

  Maniery mężczyzn z Brukseli nie dziwią, jeśli się weźmie pod uwagę, że w swoim rodzinnym kraju posuwają kozy, bo kobiety albo ukamieniowali (te starsze), albo wysłali w samobójczej misji (te młodsze).

 • banjanti

  Oceniono 17 razy 11

  Co za pelna hipokryzji suka...latwiej powiedziec ze "wszyscy mezczyzni to swinie", zamiast zrobic rzetelny reportaz i napisac jak inni zauwazyli ze to czarni i arabowie obrazaja kobiety!
  Pranoja...a teraz poprosze mandat za ta suke...zalosne!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko nie dopisali że ten film został nakręcony w dzielnicy zamieszkanej przez imigrantów z północnej afryki.

 • pinokkio

  Oceniono 15 razy 9

  Rozumiem, że mężczyznę można zelżyć bez żadnych konsekwencji?

 • sharn1

  Oceniono 13 razy 7

  Unio walcz!
  ZSRR w końcówce karało nawet za "pomyślenie " o zdradzie idei !

 • elasp

  Oceniono 13 razy 7

  Unia rządzi, Unia radzi, Unia nigdy was nie zdradzi.
  Samiec twój wróg!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje