Wielka Brytania: kontrowersyjna pigułka, która potrafi oszukać alkomat

04.09.2012 11:55
Aktualnie dopuszczalna dawka alkoholu we krwi to 0,2 promila

Aktualnie dopuszczalna dawka alkoholu we krwi to 0,2 promila (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Coraz większe oburzenie budzi w Wielkiej Brytanii sprzedawana całkiem legalnie przez internet pigułka, pozwalająca podobno kierowcy pomyślnie przejść badanie alkomatem nawet po wypiciu pięciu dużych piw.
Krytycy podkreślają, że pigułka po prostu zachęca kierowców do prowadzenia po spożyciu alkoholu. Przywołują statystyki dotyczące wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. Ostrzegają, że środek jest niebezpieczny, bo sugeruje kierowcom, że mogą bezkarnie jeździć po pijanemu.

Brytyjski biznesmen, który sprzedaje ten specyfik, odpiera zarzuty. Twierdzi, że ogranicza on absorpcję alkoholu do krwi, a więc chroni wątrobę i nerki oraz redukuje wpływ alkoholu na stan psychiczny. Podkreśla też, że w skład pigułki wchodzą jedynie ekstrakty ziół oraz węgiel, więc jest ona "neutralna i bezpieczna".

Pigułkę wycofano ze sprzedaży w USA

Środek pojawił się w Stanach Zjednoczonych, ale ostatecznie został wycofany ze sprzedaży. Produkują go firmy farmaceutyczne w Indiach.

Brytyjski biznesmen zapewnia również, że nikogo nie zachęca do prowadzenia po spożyciu alkoholu. Wskazuje jednak, że praktycznie przy każdym pubie jest parking i bierze w obronę tych, którzy na rok stracili prawo jazdy, bo policja przyłapała ich na prowadzeniu po dwóch piwach. Zwraca też uwagę, że jego prawnicy dokładnie zbadali wszelkie okoliczności i uznali, iż specyfik można zupełnie legalnie sprzedawać w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • a-z2005

  Oceniono 15 razy 13

  Potrafi oszukać alkomat? To pikuś, ważne czy umie oszukać żonę oraz teściową.

 • gronostaj8

  Oceniono 10 razy 10

  u nas by się to przydało - zwłaszcza na rower, bo te śmieszne 0,2promila to jest kpina.

 • gajowy01

  0

  Do tych co mają wątpliwości - "dmuchane alkomaty" nie mierzą ilości alkoholu (!) (to możliwe na badaniu krwi) ale różne pochodne spalania/utleniania alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli chyba aldehydy ...nie znam się :) Pewnie ta piguła jakoś je absorbuje - alko we krwi jest a pochodnych w oddechu nie ma.

  Swoją drogą w USA było to pewnie już ze 20 lat temu (silver pill czy jakoś tak).

  --
  www.facebook.com/skibuscompl

 • eurotruppo

  Oceniono 21 razy -9

  przyda sie poselkomPO!!

 • kajajgzzz

  Oceniono 22 razy 10

  Panowie z GW nażarli się Barszczu Sosnowskiego :)

 • eisbergh

  Oceniono 29 razy 25

  to, co coraz większe oburzenie budzi w uk, w polsce spotyka sie z coraz wiekszym zainteresowaniem... ciekawe, ciekawe

 • karnisz1

  Oceniono 40 razy 0

  Zdelegalizowac alkohol. Ta trucizna zabija!!!! Czemu tym nikt sie nie zajmuje? Tylko wielkie halo z powodu pigułek. Nie one stanowią problem!!!

 • janlutogiew

  Oceniono 4 razy -2

  nie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje