Irlandia Północna: katolicy znów walczą z protestantami, wielu rannych

04.09.2012 06:32
Katolicy podczas protestów w Belfaście

Katolicy podczas protestów w Belfaście (Fot. Peter Morrison AP)

Dziewięciu policjantów zostało rannych w poniedziałek wieczorem w Irlandii Północnej, gdy próbowali rozdzielić walczących ze sobą na ulicach Belfastu katolików i protestantów. To już drugi dzień zamieszek.
Policja użyła gumowych kul i armatek wodnych, gdy tłum obrzucał funkcjonariuszy kamieniami i koktajlami Mołotowa. Demonstranci ze strony protestanckiej uprowadzili furgonetkę i zepchnęli ją na pilnujących porządku policjantów. Co najmniej trzech z nich trafiło do szpitali.

To już drugi dzień zamieszek na ulicach Belfastu. W niedzielę w czasie walk między dwoma społecznościami rannych zostało 47 policjantów.

Lojaliści przemaszerowali przed kościołem katolickim

Spory między zamieszkującymi Ulster katolikami a protestantami odżyły na nowo w ubiegłym tygodniu, gdy lojaliści demonstracyjnie przemaszerowali przed kościołem katolickim, ignorując zakaz władz.

Zamieszki zazwyczaj wybuchają latem, gdy protestanci organizują pochody manifestujące przywiązanie do korony brytyjskiej, odbierane przez katolików jako przejaw protestanckiego triumfalizmu. Trasy marszów niejednokrotnie przechodzą przez dzielnice katolickie.

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 3

  Ani wzmianki o tym, że zamieszki wywołali i koordynowali bojówkarze Ulster Volounteer Force, czyli lojalistyczne bandziorki sponsorowane przez służby.
  Irlandia dla Irlandczyków! Up the republican army!

 • algomas

  Oceniono 1 raz 1

  William Butler Yeats, irlandzki protestant, ktorego przodkowie przybyli do Irlandii z Anglii powiedzial kiedys Eamonowi de Valerze: "Jezeli pokazesz, ze ten kraj, Irlandii Poludniowa, ma sie rzadzic katolickimi i tylko katolickimi idealami, nigdy nie dostaniesz polnocy. Wetkniesz klin w sam srodek narodu"

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 0

  >>> gdy lojaliści demonstracyjnie przemaszerowali przed kościołem katolickim, ignorując zakaz władz. <<<
  A czy nie wypadaloby zatytulowac: "Irlandia Północna: protestanci znów sprowokowali zamieszki, wielu rannych".
  No ale Michnikowa starowiercza GW w anty-katolickim ferworze gotowa jest zaklinac rzeczywistosc, dajac pozywke nienawistnej gawiedzi na forach, wzywajacej do otwartej przemocy.

  Vide ponizej: "Czy można się zaciągnąć do jakiegoś wojska w Irlandii i legalnie napie...ć katolicką zarazę?" autorstwa 11krzych

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 0

  Czy można się zaciągnąć do jakiegoś wojska w Irlandii i legalnie napie...ć katolicką zarazę?

 • critto

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież w Irlandii Północnej nie chodzi o wyznanie i walkę o wiarę w wymyślonego boga, tylko o to, że jedni (lojaliści) są za pozostaniem w ramach Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a inni - za połączeniem się z Irlandią (republikanie - od Republiki Irlandii). Inna sprawa, że taka przemoc jest kompletnie bezsensowna, powinni sobie dać spokój i zacząć rozmawiać...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Gazeto nie bredz - poducz sie angielskiego.:)
  W nocy z niedzieli na poniedzialek to mielismy zjednoczenie gowniazerii prostestanckiej i katolickiej we wspolnym ataku na policje. Kilku czy kilkunastu policjantow wymagalo pomocy medycznej. Nic tak nie godzi zwasnionych stron jak wspolny wrog.;)

 • szarak1111

  Oceniono 16 razy 4

  Chrześcijańska miłość bliźniego - byle nie z kościoła innego ...

 • pablobodek

  Oceniono 29 razy 9

  Tyle są warte religie.
  Napuszczają, szczują ludzi przeciwko sobie.
  Tu dwie sekty chrześcijańskie zamordowały by się nawzajem.
  Tylko rozum - racjonalizm uratuje ludzi od bratobójstwa.

 • losiu4

  Oceniono 21 razy -1

  czyli znowu protestanci nabroili i naprowokowali a wybiórcza daje tytuł taki jakby to katole zaczeli lub byli współinicjatorami zadymy

  Pozdrawiam

  losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje