Irlandia Północna: katolicy znów walczą z protestantami, wielu rannych

04.09.2012 06:32
Katolicy podczas protestów w Belfaście

Katolicy podczas protestów w Belfaście (Fot. Peter Morrison AP)

Dziewięciu policjantów zostało rannych w poniedziałek wieczorem w Irlandii Północnej, gdy próbowali rozdzielić walczących ze sobą na ulicach Belfastu katolików i protestantów. To już drugi dzień zamieszek.
Policja użyła gumowych kul i armatek wodnych, gdy tłum obrzucał funkcjonariuszy kamieniami i koktajlami Mołotowa. Demonstranci ze strony protestanckiej uprowadzili furgonetkę i zepchnęli ją na pilnujących porządku policjantów. Co najmniej trzech z nich trafiło do szpitali.

To już drugi dzień zamieszek na ulicach Belfastu. W niedzielę w czasie walk między dwoma społecznościami rannych zostało 47 policjantów.

Lojaliści przemaszerowali przed kościołem katolickim

Spory między zamieszkującymi Ulster katolikami a protestantami odżyły na nowo w ubiegłym tygodniu, gdy lojaliści demonstracyjnie przemaszerowali przed kościołem katolickim, ignorując zakaz władz.

Zamieszki zazwyczaj wybuchają latem, gdy protestanci organizują pochody manifestujące przywiązanie do korony brytyjskiej, odbierane przez katolików jako przejaw protestanckiego triumfalizmu. Trasy marszów niejednokrotnie przechodzą przez dzielnice katolickie.

Zobacz także
 • Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Chrześcijanie skarżą się do Strasburga na "dyskryminację religijną"
Komentarze (160)
Irlandia Północna: katolicy znów walczą z protestantami, wielu rannych
Zaloguj się
 • zenek275

  Oceniono 40 razy 32

  Głupoty... miałem okazję być w Belfaście i mieszkać u Irlandczyka (Żyda). Jest to walka pomiędzy Irlandczykami i Brytyjczykami a nie katolikami i protestantami. Tak jakby Rosjanie zajęli pół Polski a później wszelkie powstania Polaków były nazywane walką pomiędzy katolikami i prawosławnymi!

 • hadassa79

  Oceniono 33 razy 25

  Ten konflikt ma ówcześnie tyle wspólnego z religią, co forum na Gazeta.pl z kulturą prowadzenia dyskusji.

 • ride275

  Oceniono 29 razy 21

  Ani to katolicy, ani protestanci tylko głupki, dla których każdy pretekst jest dobry, żeby sobie kopnąć kogoś w twarz. Przecież katolik nie czyniłby drugiemu co jemu niemiłe i nadstawił drugi policzek.

 • odowk

  Oceniono 24 razy 20

  hehehe... Już widzę, o co się kłócą. Pewnie wściekli się podczas dysputy teologicznej i pobili się o to, czy zbawienie osiąga człowiek przez dobre uczynki (doktryna katolicka), czy przez wiarę (doktryna protestancka).

  Te zakazane mordy na zdjęciu mają z religią tyle wspólnego co obsrana dupa Maryny z Moną Lisą.

 • apas13

  Oceniono 31 razy 19

  Jedni i drudzy głęboko wierzą w dobrego, sprawiedliwego i mądrego boga, który bezwzględnie nakazuje im miłować bliźnich oraz nadstawiać drugi policzek. Jedni i drudzy mają szanowanych przywódców duchowych, czy to w Watykanie, czy w Londynie, których powinni sucha. Jedni i drudzy, jako wierzący w abrakadabrę uważają się za lepszych od niewierzących, domagają się specjalnych praw włącznie z prawem do nauczania o tym, co dobre. I piorą się po ryjach jak dzicz najwyklejsza.
  Zakazać religii, ubędzie wojen i cierpienia.

 • rkunta

  Oceniono 18 razy 16

  Podobno prawdziwa historia: w Belfaście gościa zatrzymuje banda łysych i z groźnymi minami pytają: katolik czy protestant? Koleś odpowiada - ee... tego... jestem ateistą... a łysi na to: no dobra, ale katolickim ateistą, czy protestanckim ateistą?

 • hary221i

  Oceniono 24 razy 14

  Marihuana, alkohol, heroina, LSD? To Pikuś. religia - ona dopiero gwałci rozum!

 • cehaem

  Oceniono 11 razy 11

  To nie sa zadne walki pomiedzy spolecznosciami, tylko pomiedzy zadymiarzami. Jedyna roznica pomiedzy nimi polega na tym, ze jedni sa ochrzeczeni w kosciele katolickim, a drugi w jednym z protestanckich/anglikanskich. Wystarczy popatrzec na zdjecie i juz widac, kto tam "protestuje". To raczej panowie, dla ktorych kazda okazja do bijatyki jest dobra - na stadionie, w pubie, albo na ulicach. To juz na szczescie nie lata 70. Normalny czlowiek nie interesuje sie paradami pajacow z pomaranczowymi dodatkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje