Broń chemiczna na polskiej plaży. Prokuratura: Umarzamy

Stary pancernik USS

Stary pancernik USS "Alabama" jako cel podczas prób zapalających bomb fosforowych (1921) (Fot. Wikimedia Commons)

Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że śmiertelnie trujący fosfor biały, który skaził plażę w Czołpinie, pochodził z arsenału wojska - powojennego lub współczesnego. Prokuratura zamierza umorzyć sprawę.
W maju w Czołpinie pod Ustką morze wyrzuciło smoliste polepione grudki. Ruszone zaczynały się same palić. Skażenie objęło 13 km Wybrzeża. Plażę zamknięto na kilka dni. Strażacy zebrali ponad 720 kg zanieczyszczeń. Wkrótce służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ogłosiły, że to związki fosforu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zapewnił, że nie stanowią "bezpośredniego zagrożenia dla plażowiczów". Plażę otwarto, dziś wiemy, że opinię wydano pochopnie.

"Gazeta" ma niejawny raport chemików z Politechniki Gdańskiej. Czytamy, że znaleziony na plaży materiał jest "ze wszech miar niebezpieczny". I dalej: "Jest celowo wytworzonym łatwopalnym materiałem ulegającym samozapaleniu się przy obecności tlenu z powietrza. Składa się z mieszaniny ropopochodnych z dobrze zhomogenizowanym białym fosforem. (...) Może stanowić rodzaj środka bojowego, który celowo lub przypadkowo trafił do morza".

- Substancja mogła pochodzić z okresu wojny i to - na razie - jest dla nas przesłanką do umorzenia sprawy, bo nie doszło do umyślnego zanieczyszczenia - mówi Dariusz Iwanowicz, prokurator rejonowy w Słupsku. - Fosfor na pewno nie pochodzi z poligonu w Wicku Morskim. Nie stosujemy tam żadnych środków zapalających, po wojnie były wykorzystywane, ale w tej chwili już nie - zapewnia gen. Frydrych. Jednak dostępne na YouTubie filmy z ćwiczeń w Wicku pokazują co innego.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (34)
Broń chemiczna na polskiej plaży. Prokuratura: Umarzamy
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 55 razy 35

  Sól drogowa w żarciu, fosfor bojowy na plaży, debile do kwadratu w sejmie - Teraz Polska!!1

 • afrochinczyk

  Oceniono 39 razy 27

  Nie należę do zielonych, ale w końcu ludzie zniszczą tę planetę i samych siebie również. Toksyny, śmieci, bronie biologiczne, wojny, prace nad zabójczymi wirusami - homo kamikadze

 • dziadekjam

  Oceniono 30 razy 26

  Może by tak zbadać, czy czasami przy budowie "rurociągu przyjaźni niemiecko-rosyjskiej" nie naruszono pojemniczków masowo topionych po II Wojnie Światowej?

 • 1pytanie

  Oceniono 20 razy 16

  POLSKA SIĘ SYPIE JAKO PAŃSTWO.....
  - AMBER GOLD można było założyć w czasie przepustki w więzieniu...
  - SÓL DROGOWA była ( jest ? ) podawana od 10 lat do obiadów i sprzedawana w sklepach i....cisza
  - KONKORDAT podpisano wbrew Konstytucji Polskiej.... i działa dalej !

  SPIEPRZAĆ Z PIĘKNEJ POLSKI , ZABAGNIONEJ PRZEZ PO_PSL_SLD_PiS.+ KOŚCIÓŁ....... -------->>>>>

 • wmc-33

  Oceniono 15 razy 13

  Takie sprawy trzeba umarzać. Prokurator nie może przecież podejrzewać o przestępstwo obrońców Najjaśniejszej i traktować ich jak jakąś piosenkarkę posiadającą 3 gramy zielska, albo nie daj Boże, jak pijanego rowerzystę.

 • el_bigos

  Oceniono 16 razy 12

  wojskowi zawsze kłamali, kłamią i będą kłamać

 • ammaneh

  Oceniono 28 razy 12

  Może czas na lustrację prokuratury. Może czas wyrzucić z niej ministrantów Ziobry i posłusznych prezesowi agentów wyprodukowanych przez Macierewicza. Może czas rozliczyć PiS za zniszczenie Polskiego policji, wywiadu wojskowego i władzy sądowniczej. Skoro Kaczyńscy z Rydzykiem w dwa lata zniszczyli Polskę to dlaczego Tusk nie potrafi jej odbudować. Dlaczego ciągle takie elementy faszyzmu jak Cejrowski i Pospieszalski są gwiazdami medialnymi. Dlaczego szkołami rządzą biskupi i księża a uczniowie i nauczyciele są przez nich poniżani. Może po prostu PO i PiS to ta sama organizacja służąca wyłącznie kościołowi nie Polsce i Polakom. Czy musi o tym powiedzieć jakiś kolejny ujawniony list z Watykanu byśmy zrozumieli ze jesteśmy krajem okupowanym przez kler katolicki

 • frytki_z_chleba

  Oceniono 15 razy 11

  I to ma być ta broń chemiczna? To ma być w ogóle artykuł demaskujący? Nie wiadomo kto, nie wiadomo po co, nie wiadomo kiedy. Nic nie wiadomo. Odgrzewany kotlet w dodatku z pokręconymi faktami, plus zbiór insynuacji i kiepskich teorii spiskowych, na które młodzieńcy z szybkimi nadgarstkami się łapią co widać po komentarzach. Tania sensacja. Ale rozwielitki (wstyd się przyznać - ze mną włącznie :-) ) klikają, otwierają i cyk: kolejne odsłony reklam zaliczone. Statystyki ślicznie rosną, a że rosną też ludzie z wdrukowanym poczuciem oszukania, podejrzliwością i zaburzonym oglądem świata - wymarzeni przyszli wyborcy PiStworów nikogo nie obchodzi. I jest pięknie.

 • harimau666

  Oceniono 16 razy 10

  ...ha ha ha ...,,na pewno nie pochodzi z poligonu..."
  >Na pewno < to mordy na kłódkę będziecie trzymać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje