Broń chemiczna na polskiej plaży. Prokuratura: Umarzamy

04.09.2012 04:00
Stary pancernik USS

Stary pancernik USS "Alabama" jako cel podczas prób zapalających bomb fosforowych (1921) (Fot. Wikimedia Commons)

Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że śmiertelnie trujący fosfor biały, który skaził plażę w Czołpinie, pochodził z arsenału wojska - powojennego lub współczesnego. Prokuratura zamierza umorzyć sprawę.
W maju w Czołpinie pod Ustką morze wyrzuciło smoliste polepione grudki. Ruszone zaczynały się same palić. Skażenie objęło 13 km Wybrzeża. Plażę zamknięto na kilka dni. Strażacy zebrali ponad 720 kg zanieczyszczeń. Wkrótce służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ogłosiły, że to związki fosforu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zapewnił, że nie stanowią "bezpośredniego zagrożenia dla plażowiczów". Plażę otwarto, dziś wiemy, że opinię wydano pochopnie.

"Gazeta" ma niejawny raport chemików z Politechniki Gdańskiej. Czytamy, że znaleziony na plaży materiał jest "ze wszech miar niebezpieczny". I dalej: "Jest celowo wytworzonym łatwopalnym materiałem ulegającym samozapaleniu się przy obecności tlenu z powietrza. Składa się z mieszaniny ropopochodnych z dobrze zhomogenizowanym białym fosforem. (...) Może stanowić rodzaj środka bojowego, który celowo lub przypadkowo trafił do morza".

- Substancja mogła pochodzić z okresu wojny i to - na razie - jest dla nas przesłanką do umorzenia sprawy, bo nie doszło do umyślnego zanieczyszczenia - mówi Dariusz Iwanowicz, prokurator rejonowy w Słupsku. - Fosfor na pewno nie pochodzi z poligonu w Wicku Morskim. Nie stosujemy tam żadnych środków zapalających, po wojnie były wykorzystywane, ale w tej chwili już nie - zapewnia gen. Frydrych. Jednak dostępne na YouTubie filmy z ćwiczeń w Wicku pokazują co innego.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • gazetaplum

  Oceniono 4 razy 4

  Państwo w instrukcji użytkowania plaż powinno napisać oprócz zakazu sikania :kąpiel w morzu może grozić poparzeniem. ( do tej pory wszystko było na meduzy)

 • 1pytanie

  Oceniono 20 razy 16

  POLSKA SIĘ SYPIE JAKO PAŃSTWO.....
  - AMBER GOLD można było założyć w czasie przepustki w więzieniu...
  - SÓL DROGOWA była ( jest ? ) podawana od 10 lat do obiadów i sprzedawana w sklepach i....cisza
  - KONKORDAT podpisano wbrew Konstytucji Polskiej.... i działa dalej !

  SPIEPRZAĆ Z PIĘKNEJ POLSKI , ZABAGNIONEJ PRZEZ PO_PSL_SLD_PiS.+ KOŚCIÓŁ....... -------->>>>>

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 4 razy 2

  Przede wszystkim jest to broń zapalająca, a nie chemiczna ...

 • tomq12

  Oceniono 7 razy 3

  Fosfor to pierwiastek, nie związek chemiczny, po drugie spala się do pięciotlenku fosforu, który jest silnie higroskopijny, chłonie wodę tworząc kwas fosforowy, względnie mało szkodliwy.

  Realnego zagrożenia nie ma.

 • ulanzalasem

  Oceniono 3 razy 1

  www.youtube.com/watch?v=UA2unOwE0Sc
  www.youtube.com/watch?v=W1UG4QJm7Qs może koledzy z US&A coś zostawili i wstyd się przyznać ?
  poziom bezkarności, braku odpowiedzialności, korupcji polskiej władzy nadaje się do księgi rekordów Guinnessa.

 • villk

  Oceniono 8 razy 4

  pisalem o tym w maju...( jak to jest ze co 3 misaiące sa te same temat)

  villk.blox.pl/2012/05/rura.html
  a że umożenie bo moze to z wojny .... , a moze jednak nie wojny .... a moze to amerykanie-rosjanie z samolotow rzucili szlak mnie tragfia na głupote prawnikówi ich wiare w naiwnośc społeczeństwa

  a moze sie okarze ze to produkt naturalny morza bałtyckiego ..i dlatego umożenie...to takie łatwopalne burszytny wogóle są...po łacienei to pewnei bedzie --amber ignis....

 • rozkoszny_bobasek

  Oceniono 5 razy 3

  z opisu wynika ze to nie "fosfor" tylko NAPALM na bazie fosforu i jako taki nie jest zaliczany do broni chemicznej, tylko jako srodek zapalajacy, choc, rownoczesnie silnie trujacy.

 • klm747

  Oceniono 10 razy 2

  "...w Czołpinie pod Ustką..."

  Czolpino lezy miedzy Lebą a Rowami - koszerne pismaki pewnie lepiej znaja geografie Izraela, ale chyba wiedza co to Google Maps?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje