Wirus HCV atakuje nasze wątroby. 90 proc. chorych nie wie o zakażeniu

03.09.2012 17:03
Komputerowa wizualizacja wirusa HCV - najgroźniejszego obok alkoholu wroga wątroby

Komputerowa wizualizacja wirusa HCV - najgroźniejszego obok alkoholu wroga wątroby (Fot. Science Photo Library/EAST NEWS)

Lekarze alarmują: następuje cicha epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Mówią wręcz o "wirusowej bombie zegarowej". Apelują o czujność każdego z nas, o ścisłe przestrzeganie procedur medycznych i odpowiedni nadzór sanitarny.
Dzięki przekazanym Polsce przez Szwajcarię ponad 4 mln franków w pięciu województwach zostanie przebadanych na obecność wirusa HCV kilka tysięcy kobiet w ciąży, a w 11 województwach od przyszłego roku zaczną się szkolenia personelu medycznego i wybranych salonów piękności, piercingu i tatuażu.

Doktor Magdalena Rosińska z Państwowego Zakładu Higieny na konferencji prasowej w Warszawie zapowiedziała też przebadanie wybranych losowo 20 tysięcy osób, a w razie stwierdzenia obecności wirusa także ich rodzin.

Doktor Paulina Miśkiewicz z Biura Światowej Organizacji Zdrowia podkreśliła, że problem zakażeń HCV jest poważny w skali globu. Skutkiem utajonego rozwijania się wirusa jest marskość wątroby, a nawet rak tego organu.

W Polsce wirus HCV wykryto dotychczas u 230 tysięcy osób, ale szacuje się, że 90 proc. zakażonych przez lata nic o tym nie wie.

Do zakażenia dochodzi nie tylko w placówkach medycznych, ale także w gabinetach upiększających, dentystycznych, nawet w salonach fryzjerskich. Narażeni są nie tylko pacjenci i klienci, ale - może nawet w większym stopniu - osoby wykonujące zabiegi.

Komentarze (14)
Wirus HCV atakuje nasze wątroby. 90 proc. chorych nie wie o zakażeniu
Zaloguj się
 • skaut001

  Oceniono 17 razy 9

  "90 procent nie wie o zakazeniu" oczywiscie wiedza o nim autorzy tekstu i lekarze? Niby na jakiej podstawie kreuje sie takie "dane statystyczne"? Toz to jakies szalenstwo, ale działa na wyobraznie mniej wiecej tak: 230 tysiecy ludzi w Polsce to zakazeni wirusem, ale po ulicach chodzi 9 razy tyle wiec nie jestes bezpieczny! Absurd. Ktory producent testow przesiewowych oplacił ten artykuł?

 • cillian1

  Oceniono 7 razy 3

  a tak na marinesie, jeśli @katolik_polski1 się wtrynia, to coś na bank śmierdzi!
  On broni pedofilów, handlarzy obrazkami święconymi, a nawet rydzola! Że o ataku na maryśkę (tą od boga - zwaną Marihuaną - celowo z wielkiej, aby go wkurzyć)

  Na bank - szykuje się jakiś wał!
  :D

 • gazetaplum

  Oceniono 3 razy -1

  Jehowi od początku o tym mówili.

 • iremus

  Oceniono 7 razy -1

  A co to kogo obchodzi? Zadaniem NFZ jest wyeliminować jak największą liczbę chętnych do emerytury. A co na to Arłukowicz - lekarz, onkolog? MZ nic nie może bo usługi finansuje NFZ.

 • cillian1

  Oceniono 13 razy -1

  jakiś lek zalega na pułkach? A może ktoś ma za mało testów zlecone!
  Coś mi tu śmierdzi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje