Warszawa: Satanistyczne znaki na cmentarzu żydowskim na Bródnie

03.09.2012 13:49
Fragment cmentarza żydowskiego na warszawskim Bródnie

Fragment cmentarza żydowskiego na warszawskim Bródnie (fot. pl:XRiffRaffx/Wikimedia Commons)

14 nagrobków zostało zniszczonych przez wandali na cmentarzu żydowskim na warszawskim Bródnie. Na nagrobkach znalazły się m.in. chuligańskie i satanistyczne napisy oraz znaki. To kolejna już dewastacja zabytkowego warszawskiego kirkutu.
- Policjanci przygotowali już dokumentację, zrobili zdjęcia zniszczonych nagrobków. Na razie nie mamy jednak formalnego zgłoszenia od zarządcy cmentarza - powiedział rzecznik KSP Mariusz Mrozek. O sprawie poinformowała tvnwarszawa.pl.

Jak podkreśla policja, napisy nie mają raczej charakteru antysemickiego, a chuligański. Z infromacji funkcjonariuszy wynika, że prawdopodobnie we wtorek na policję zgłosi się przedstawiciel Fundacji Nissenbaumów, która opiekuje się cmentarzem. Wcześniej ma on obejrzeć zniszczenia.

Kolejna dewastacja warszawskiego kirkutu

Cmentarz już wcześniej był wielokrotnie dewastowany. W 2009 r. stołeczne media donosiły o tym, że tą jedną z najstarszych warszawskich nekropolii upodobali sobie m.in. bezdomni i okoliczni mieszkańcy wyprowadzający tam psy.

Kirkut w maju 2009 r. został wpisany do rejestru zabytków. Został założony w 1780 r. Spoczywają tu m.in. Abraham Stern, konstruktor i wynalazca, przodek Antoniego Słonimskiego i Szmul Zbytkower, założyciel cmentarza, przodek francuskiego filozofa Henriego Bergsona.

Zobacz także
  • Muzeum Auschwitz - Birkenau "Zapomniane żydowskie ofiary z polskiej wsi". Emocjonalny reportaż dziennikarza BBC

Najnowsze informacje